Ciekawostki

51 Ciekawostek i Informacji o Księżycu

księżyc

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą na Ziemi i powstał 4,6 miliarda lat temu, czyli około 30-50 milionów lat po utworzeniu układu słonecznego. Przedstawiamy ciekawostki, informacje oraz ważne fakty o księżycu.

Zobacz też -> Ciekawostki o układzie słonecznym

Ciekawostki o księżycu

1. Obrót księżyca – czas potrzebny do obracania się raz na własnej osi – zajmuje tyle samo czasu, ile Księżyc potrzebuje do ukończenia jednej orbity Ziemi, czyli około 27,3 dnia. Oznacza to, że obrót księżyca jest zsynchronizowany w taki sposób, że księżyc przez cały czas pokazuje Ziemi tę samą półkulę.

2. Ciemna strona księżyca nie istnieje. Obie strony Księżyca otrzymują tę samą ilość światła słonecznego, jednak tylko jedna strona Księżyca jest widziana z Ziemi.

3. Ziemia na początku swojego istnienia nie miała księżyca. W pewnym momencie wczesnej historii Ziemi, planeta, większa od Marsa, uderzyła Ziemię. Natychmiast większość planety i spory kawałek Ziemi zostały odparowane. Chmura wzniosła się na wysokość ponad 22 000 kilometrów, gdzie skondensowała się w niezliczone cząstki stałe, które orbitowały na kuli ziemskiej, gdy łączyły się w coraz większe księżyce, które ostatecznie połączyły się w jeden księżyc.

4. Księżyc nie ma atmosfery. Powierzchnia Księżyca nie jest chroniona przed promieniami kosmicznymi, meteorytami i wiatrami słonecznymi i charakteryzuje się ogromnymi wahaniami temperatury. Brak atmosfery oznacza, że na Księżycu nie słychać dźwięku, a niebo zawsze wydaje się czarne.

5. Pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu w 1969 roku był Neil Armstrong na misji Apollo 11, a ostatnim człowiekiem, który chodził po Księżycu w 1972 roku był Gene Cernan na misji Apollo 17. Od tego czasu Księżyc jest odwiedzany tylko przez bezzałogowe pojazdy.

6. Księżyc ma za sobą gwałtowną historię. Przeszedł on okres, który naukowcy nazywają późnym ciężkim bombardowaniem lub „kataklizmem księżycowym”, gdzieś pomiędzy 3 a 4 miliardami lat temu. W tym czasie księżyc i najprawdopodobniej Ziemia został zbombardowany meteorytami.

7. Odległość pomiędzy Ziemią a jej księżycem wynosi średnio około 384 tys. kilometrów. Średnica księżyca wynosi 3476 km. Masa księżyca wynosi około 1,25%j masy Ziemi.

8. Ponieważ siła grawitacji na powierzchni obiektu jest wynikiem masy i wielkości obiektu, grawitacja powierzchniowa księżyca jest tylko jedną szóstą masy Ziemi. Jeśli Twoja masa na Ziemi wynosi 120 kilogramów, to ważyłbyś około 20 kilogramów na Księżycu.

9. Księżyc co roku oddala się od naszej planety o około 3,8 cm. Szacuje się, że będzie to robić jeszcze przez około 50 miliardów lat. Do tego czasu Księżycowi 47 dni na orbitowanie wokół Ziemi, zamiast obecnych 27,3 dni.

10. Po Księżycu chodziło tylko 12 osób. Byli to wyłącznie obywatele amerykańscy.

11. Pył księżycowy pachnie jak proch strzelniczy. Tak twierdzą astronauci.

12. Na Księżycu jest szybki Internet: 19 Mbps.

13. Podczas zimnej wojny Stany Zjednoczone poważnie rozważyły zrzucenie bomby atomowej na Księżyc, aby pokazać swoją przewagę wojskową.

14. Rdzeń księżyca stanowi 2-4% jego masy, podczas gdy rdzeń Ziemi stanowi około 30% jej masy.

15. Księżyc nie jest okrągły – ma kształt bardziej przypominający jajko.

16. Trzęsienia księżycowe, które powstają kilka kilometrów pod powierzchnią Księżyca, mogą być wynikiem przyciągania grawitacyjnego Ziemi.

17. W ciągu ostatnich 40 lat żaden człowiek nie był na Księżycu.

18. Twój telefon komórkowy ma większą moc obliczeniową niż komputery używane do lądowania na Księżycu Apollo 11.

19. Oryginalne taśmy z lądowania Apollo 11 Księżyca zostały przez pomyłkę skasowane, przez ponowne nagranie czegoś innego.

20. Flagi umieszczone na księżycu są teraz białe z powodu promieniowania słonecznego.

21. Dotarcie na Księżyc samochodem z prędkością 100km/h zajęłoby mniej niż 6 miesięcy.

22. Pierwszą bezzałogową misją na Księżyc był w 1959 roku radziecki program księżycowy.

23. Kiedy Neil Armstrong po raz pierwszy przeszedł na Księżycu, niósł ze sobą kawałek pierwszego samolotu braci Wright.

24. Gdyby ziemia nie miała księżyca, nasze dni miałyby tylko 6 godzin.

Zobacz też -> Ciekawostki o Ziemi

25. 11 z 12 mężczyzn który chodził po księżycu byli skautami.

26. Pamięć USB jest potężniejsza od systemu komputerowego, który poprowadził statek kosmiczny Apollo na Księżyc.

27. Jabłko nie uderzyło w głowę Izaaka Newtona, ale zastanawiało go, czy siła, która sprawia, że jabłka spadają, wpływa na ruch księżyca wokół Ziemi.

28. Mierząc wiek skał księżycowych wiemy, że Księżyc ma około 4,6 miliarda lat, czyli mniej więcej tyle samo co Ziemia.

29. Sześć załóg Apollo wróciło na Ziemię z łącznie 385 kg księżyca.

30. Z sześciu flag posadzonych na Księżycu, pięć z nich wciąż stoi.

31. Kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na Księżycu, uhonorowali radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina pozostawiając jeden z jego medali.

32. Buzz Aldrin był pierwszym człowiekiem, który siusiał na księżycu.

33. Astronauta Apollo 14 Al Shepard grał w golfa na księżycu w 1971 roku.

34. Księżyc jest piątym co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym.

35. Około 49 księżyców mogłoby się zmieścić w ziemi.

36. Księżyc jest 400 razy mniejszy od Słońca, ale jest również 400 razy bliżej Ziemi. Tak więc od Ziemi, księżyc i słońce wyglądają mniej więcej tak samo.

37. Ślad po astronaucie mogą trwać miliony lat na Księżycu.

38. Nawet mały meteoroid o wadze 5 kg może zrobić krater ponad 9 metrów na powierzchni Księżyca, ponieważ Księżyc nie ma atmosfery.

39. Żółwie Orbitowały na orbicie Księżyca, zanim uczynili to astronauci: Zostały wysłane do przetestowania rosyjskiej sondy kosmicznej.

40. Jowisz ma 67 księżyców, Saturn 62, Uran 27, Neptun 14, Mars 2 i Ziemia tylko jeden.

41. Dziewczęce nazwisko panieńskie matki Buzza Aldrina brzmiało Księżyc (Moon).

42. Księżyc jest teraz około 18 razy dalej od Ziemi niż wtedy, gdy powstał.

43. Hot dogi były pierwszym posiłkiem astronautów Apollo 11 – Neila Armstronga i „Buzza” Aldrina Jr. na księżycu.

44. Ponieważ na księżycu nie ma atmosfery, nie ma zmierzchu przed zapadnięciem zmroku.

45. Głównym problemem astronautów Apollo był pył księżycowy. Spowodowało to „katar księżycowy”, problemy z kombinezonami kosmicznymi.

46. Pierwsze słowa Buzza Aldrina na Księżycu brzmiały: „Piękny widok”.

47. NASA planuje powrót na Księżyc w ramach programu Artemis. Projekt Artemis zakłada również, że pierwsza kobieta i kolejny mężczyzna staną na Księżycu w ramach misji Artemis III planowo już w 2024 roku, jednakże opóźnienia są prawdopodobne. Inne kraje, takie jak Chiny, również planują eksplorację i badania Księżyca oraz rozwój stałej bazy na Księżycu.

48. Księżyc porusza się z różną prędkością w różnych częściach swojej orbity. Najwolniej porusza się, gdy znajduje się w najdalszej odległości od Ziemi. Księżyc porusza się najszybciej na swojej orbicie, gdy znajduje się najbliżej Ziemi.

49. Podróż samochodem na księżyc trwałaby 130 dni. Podróż rakietą trwałaby 13 godzin, a podróż z prędkością światła 1,52 sek.

50. Księżyc przemierza wokół Ziemi odległość 2290 tys. kilometrów.

51. Powierzchnia Księżyca ma mniej więcej taki sam obszar jak kontynent afrykański.

Statystyki księżyca

Średnica: 3475 km
Masa: 7,35 × 10^22 kg (0,0125 Ziemi)
Orbita: Ziemia
Odległość orbity: 384 400 km
Okres orbitalny: 27,3 dnia
Temperatura powierzchni: -233 do 123 °C

Na stronie znajdziesz też ciekawostki o kosmosie. Poszukaj też ciekawostki o księżycu.

Czytaj dalej: niezwykłe ciekawostki o planetach