Ciekawostki

42 Interesujące Ciekawostki dla Dzieci o Ziemi

Od samego początku edukacji dzieci uczą się, że żyjemy na planecie nazywanej Ziemią. Jest to trzecia planeta w układzie słonecznym. Ziemia to jedyna planeta, której powierzchnię w 70% pokrywa woda. Życie na Ziemi pojawiło się ponad 3 miliardy lat temu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Ziemi?

1. Około 700 milionów lat temu, podczas epoki lodowcowej, cała Ziemia była pokryta lodem.

2. Gdyby nagle zniknął Księżyc, noc byłaby tak ciemna, że nie moglibyśmy się w ogóle poruszać. Gwiazdy nie dostarczałyby wystarczającego światła do oświetlenia naszej planety.

3. Pomimo że Ziemia wydaje się zróżnicowana, jej powierzchnia jest tak gładka jak kula do kręgli. Góry stanowią zaledwie 1/5000 jej powierzchni.

4. Człowiek w próżni kosmicznej mógłby przetrwać jedynie 2 minuty.

5. Ziemia okrąża słońce w czasie nieco krótszym niż 24 godziny – dokładnie 23 godziny, 56 minut i 4 sekundy. Zaokrągliliśmy tę wartość do 24 godzin dla wygody.

6. Co cztery lata do kalendarza dodawany jest 29 lutego. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywisty czas obiegu Ziemi wokół Słońca to około 365,26 dnia. Najbliższy rok przestępny przypada w 2024 roku.

7. W Wenezueli znajduje się najwyższy wodospad na świecie, Salto Ángel, który ma 979 metrów wysokości.

8. Codziennie na świecie grzmi średnio 8,6 miliona razy. Jest to efekt różnic klimatycznych na Ziemi.

ekologia

9. Bez Księżyca dzień na Ziemi trwałby jedynie 6 godzin. W czasach Zimnej Wojny rząd USA rozważał zrzucenie bomby na Księżyc, aby zademonstrować swoją przewagę militarną nad Związkiem Radzieckim.

10. Słońce jest tak wielkie, że mogłoby pomieścić w sobie około 1,3 miliona Ziemi.

11. Światło słoneczne dociera do nas w 8 minut i 20 sekund.

12. Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, gdzie woda występuje w trzech stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym.

13. Tylko na Ziemi można zaobserwować całkowite zaćmienie słońca.

14. Mrówki żyją niemal wszędzie, poza Antarktydą.

15. Co roku odnotowuje się około 500 tysięcy trzęsień ziemi na świecie. Z tej liczby około 100 jest odczuwalnych.

16. Lasy Amazonii produkują około 20% tlenu dla naszej planety, nazywane są więc „zielonymi płucami” Ziemi.

17. Średnio każdego dnia zachodzi 10 erupcji wulkanicznych na świecie.

18. Wielki Kanion w USA jest tak głęboki, że gdybyśmy umieścili na jego dnie wieżowiec, nie wystawałby on ponad brzegi kanionu.

19. Około 71% powierzchni Ziemi pokrywa woda. Z tego 96,5% stanowią oceany.

20. W rzeczywistości Ziemia nie jest idealnym kręgiem – ma lekko spłaszczony kształt u biegunów i jest nieco wydęta na równiku.

21. Punkt o nazwie „Challenger Deep” w Rowie Mariańskim to najgłębsze miejsce na Ziemi, osiągające głębokość 10 924 metrów.

22. Aurory, znane również jako zorze polarne, są naturalnymi pokazami świetlnymi, które można zaobserwować w okolicach biegunów. Są efektem kolizji naładowanych cząstek z atmosferą Ziemi.

23. Na Ziemi istnieje około 7,8 miliarda ludzi, ale także ponad 8,7 miliona różnych gatunków zwierząt, roślin i grzybów.

24. Większość ludzi żyje na północnej półkuli Ziemi. Około 90% ludności mieszka na północ od równika.

25. Ostatni dinozaury wyginęły około 65 milionów lat temu, ale ich potomkami są ptaki, które wciąż dziś z nami żyją.

26. Ziemia porusza się w kosmosie z prędkością około 107 000 km/h!

27. W skali geologicznej ludzkość istnieje na Ziemi przez bardzo krótki czas. Jeśli cała historia Ziemi była dzień, ludzie pojawiliby się tylko przez ostatnie 2 sekundy przed północą.

28. Woda, którą pijemy, może mieć miliony lat! Dzięki cyrkulacji wodnej na Ziemi woda z oceanów, jezior i rzek odparowuje, tworząc chmury, a następnie spada jako deszcz, zasilając ponownie źródła wody.

29. Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością około 1 670 km/h, ale ciekawostką jest to, że na biegunach prędkość ta wynosi 0 km/h.

30. Większość górskich szczytów znajduje się pod wodą w postaci podmorskich łańcuchów górskich.

31. Jedna z najciekawszych pustyni świata, Pustynia Atakama w Chile, jest uważana za najsuchsze miejsce na Ziemi. Czasami nie pada tam deszcz przez setki lat!

32. Ciekawostką jest to, że Ziemia ma „drugiego Księżyca” – niewielki asteroid o nazwie 3753 Cruithne. Jego orbita wokół Ziemi jest bardzo nietypowa i trudno ją nazwać klasycznym obiegiem.

33. Pomimo że Sahara jest najbardziej znaną pustynią, największą pustynią na Ziemi jest Antarktyda. Choć jest pokryta lodem, opadów jest tam bardzo niewiele.

34. Najstarsze znane skamieniałości mają około 3,5 miliarda lat. Świadczy to o tym, jak długo życie istnieje na Ziemi.

35. Na Ziemi istnieje około 2 000 aktywnych wulkanów, które mogą w każdej chwili wybuchnąć.

36. Wulkan Mauna Loa na Hawajach jest największym wulkanem na Ziemi pod względem objętości.

37. Gdybyśmy mogli przejechać samochodem do środka Ziemi, zajęłoby nam to około 42 godziny (przy założeniu stałej prędkości 100 km/h).

38. Około 70% powierzchni lądowej Ziemi znajduje się na półkuli północnej.

39. Ziemia jest jedyną znaną planetą, która ma płyty tektoniczne. To właśnie one są odpowiedzialne za trzęsienia ziemi, wulkany i tworzenie gór.

40. Pomimo że ludzie zaczęli eksplorować kosmos, wciąż nie znamy wszystkich tajemnic naszej planety. Na przykład większość głębin oceanicznych wciąż nie została zbadana!

41. Wysokość gór i głębokość oceanów mogą się zmieniać z powodu ruchu płyt tektonicznych.

42. Ziemia ma swoje naturalne satelity oprócz Księżyca. Chociaż są one znacznie mniejsze i trudniej je zauważyć, odgrywają ważną rolę w badaniach kosmicznych.