19 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Ziemi

ekologia

Od samego początku edukacji dzieci uczą się, że żyjemy na planecie zwanej Ziemią. Jest to 3 planeta od słońca. Jest to jedyna planeta, którą pokrywa woda, stanowi ona 70% powierzchni Ziemi. Na ziemi powstało życie ponad 3 miliardy lat temu. Zatem, co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Ziemi?

1. Wokół Ziemi krąży naturalny satelita Księżyc. Możemy go ujrzeć po zmroku.

2. Około 700 milionów lat temu, podczas epoki lodowcowej cała ziemia pokryta była lodowcem.

3. Czy wiesz, że prawdopodobnie Ziemia otoczona jest pierścieniami, lecz ich nie widzimy bo jest ich zbyt mało?

4. Gdyby nagle zniknął nocą księżyc, byłoby tak ciemno, że nie moglibyśmy się kompletnie poruszać, niestety gwiazdy nie byłyby w stanie oświetlić naszej planety.

5. Ziemi w zasadzie jest gładka niczym kula do kręgli. My z punktu widzenia ludzi sądzimy, że jest mocno zróżnicowana pod względem kontynentalnym jednak góry stanowią tylko 1/5000 powierzchni całej ziemi.

6. Człowiek w przestrzeni kosmicznej jest w stanie przetrwać tylko 2 minuty.

7. Czy wiesz, że ziemia okrąża słońce nie w 24 godziny? Dokładnie trwa to 23 godziny 56 minut i 4 sekundy. My zaokrągliliśmy tę liczbę do 24 godzin, bo tak łatwiej jest odliczać nam czas.

8. Co cztery lata w lutym przypada 29 lutego, jest to nazwane rokiem przestępnym, dzieje się tak dlatego, bo co 4 lata Ziemi zajmuje 365, 26 dnia, obiegu wokół słońca. Najbliższy rok przestępny będzie miał miejsce w 2020 roku, czyli już za 5 miesięcy.

9. W Wenezueli znajduje się najwyższy i największy wodospad na Ziemi. Mierzy on 979 metrów i nazywa się Salto del Angel.

10. Czy wiesz, że codziennie na świecie słychać grzmoty aż 8, 6 miliona razy? Jest to dla nas niesłychane, ale tak jest. Ponieważ w różnych zakątkach świata panują różne temperatury i strefy klimatyczne.

11. Gdyby nie obecność naszego naturalnego satelity- Księżyca dzień na Ziemi trwałby tylko 6 godzin. Podczas Zimnej Wojny rząd Stanów Zjednoczonych planował na księżyc zrzucić bombę, która miała go zniszczyć. Miało to służyć ukazaniu wielkości przewagi militarnej nad Rosją.

12. Czy zdajesz sobie sprawę, że słońce jest tak wielkie, że bez trudu mogłoby pomieścić w swoim wnętrzu 1, 3 miliona Ziemi?

13. Światło dociera do nas po 8 minutach i 20 sekundach. Takie opóźnienie mamy między Ziemią, a Słońcem.

14. Ziemia jest jedynym miejscem na całym świecie, w którym woda występuje w trzech stanach skupienia, czyli ciekłym, stałym i gazowym. Na innych planetach byłoby to kompletnie niemożliwe.

15. Ziemia jest jedynym miejscem na świecie, w którym występuje całkowite zaćmienie słoneczne. Nie jest to nigdzie indziej spotykane.

16. Czy wiesz, że mrówki potrafią przeżyć niemalże wszędzie, poza Antarktydą. Są tak sprytne i pracowite, że bez trudu budują swoje domy na każdym kontynencie Ziemskim.

17. Co roku na naszej planecie odnotowuje się 500 tysięcy trzęsień Ziemi, z czego 100 jest odczuwalnych, a kolejne 100 to skutki po obrażeniach.

18. Lasy Amazonii odpowiadają za 20% produkcji tlenu dla naszej planety, dlatego też naszywane są zielonymi płucami naszej planety.

19. Każdego dnia na świecie jest aż 10 erupcji wulkanicznych na Ziemi.

4.9/5 - (liczba ocen: 296)

Liczba komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *