AzjaCiekawostki

Bangkok ciekawostki, mało znane fakty i informacje

miasto Bangkok

Bangkok jest najczęściej odwiedzanym miastem na świecie i jest to jedna z najbardziej ekscytujących stolic regionu. To tętniąca życiem, kosmopolityczna metropolia, gdzie czekają na Ciebie niezliczone przygody.

Jak już zapewne wiecie, Bangkok ma najdłuższą nazwę spośród wszystkich miast na świecie, ale lokalnie nazywa się Krungthep – „miasto aniołów”. Pełna nazwa? Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Rzeka Chao Phraya jest tak samo ważna jak rzeka Tamiza w określaniu geografii miasta. Rzeka Chao Phraya przepływa przez samo serce Bangkoku i służy mieszkańcom i turystom jako sposób na poruszanie się po mieście. Wiele z głównych atrakcji turystycznych miasta znajduje się tuż nad rzeką lub w odległości krótkiego spaceru od przystanku promowego.

Być może nie spodziewasz się, że wiele dzikich zwierząt będzie mieszkać w tak ruchliwym mieście jak Bangkok, ale w rzeczywistości jest ich mnóstwo.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 28 stopni Celsjusza. Najlepszy czas na wizytę w Bangkoku to okres od listopada do lutego, kiedy miasto cieszy się niższymi temperaturami.

Innym ciekawym faktem dotyczącym Bangkoku jest jego powierzchnia. Miasto rozrastało się, szczególnie od boomu lat 80-tych XX wieku. Dziś miasto podzielone jest na pięćdziesiąt dzielnic, z czego 35 znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Chao Phraya, a tylko 15 na zachodnim brzegu.

Jeśli chcesz spędzić dzień z dala od miejskiego zgiełku bez wyruszania poza miasto, Rama IX Park i Chatuchak to dwa największe parki w Bangkoku.

Plac Syjamski i obszary Silom są nieoficjalnym centrum miasta. Jeśli jesteś w Bangkoku i się zgubisz, to najlepszym miejscem do przywrócenia poczucia geografii miasta będzie Plac Syjamski.

Bangkok słynie z życia nocnego, od barów go-go, przez bary piwne, kluby nocne, ale jeśli szukasz jednego z najbardziej spektakularnych miejsc, w których można napić się drinka, to musi to być sky bar. Sky bary są tak nazwane, ponieważ zazwyczaj znajdują się w wysokich miejscach, na szczytach budynków, gdzie oferują wspaniałe widoki.

Nie całkiem wewnątrz Bangkoku, ale w sąsiedniej prowincji Samut Prakan jest niezwykłe Muzeum Erawana. Samo muzeum znajduje się wewnątrz ogromnego posągu trójgłowego słonia i składa się z trzech poziomów sztuki i antyków – piekło, ziemia i niebo. Muzeum zostało założone przez ekscentrycznego milionera i patrona sztuki „Khun Lek” Viriyaphant.

Znany na całym świecie napój energetyczny Red Bull został stworzony w Bangkoku przez Chaleo Yoovidhya w 1976 roku. W chwili jego śmierci w 2012 roku Chaleo był trzecim najbogatszym człowiekiem w Tajlandii.

Na wysokości 132,2 metra, Bangkok Don Mueang International Airport posiada najwyższą na świecie wieżę kontroli samolotów.

Bangkok jest chętnie nazywany „Wenecją Wschodu” ze względu na aktywną scenę nocnego życia oraz posiadanie tak wielu kanałów jak Wenecja we Włoszech.

Tajlandia jest domem dla około 200 tysięcy milionerów, a około 95% z nich mieszka w Bangkoku.

Wszystkie tajskie monety mają wytłoczone na rewersie świątynie, a wszystkie znajdują się w Bangkoku.

Bangkok posiada największe Chinatown na świecie. Rozległy obszar, znany lokalnie jako Yaowarat, jest pełen ulic i zaułków, które z kolei są pełne sklepów i restauracji oraz niezliczonych ulicznych sprzedawców żywności.

Bangkok ma ogromną japońską populację, co oznacza wiele restauracji sushi, urokliwe kawiarnie, sklepy z ramenem.