Ciekawostki

Jakie ryby występują w w Oceanie Południowym

Ocean Południowy to ocean, który rozciąga się od wybrzeża Antarktydy, aby następnie łączyć się z oceanami Indyjskim, Atlantyckim i Spokojnym.

Na pięć ziemskich oceanów stanowi czwarty pod względem wielkości, a jego średnia głębokość to około pięciu tysięcy metrów.

Jakie ryby występują w Oceanie Południowym?

1. Łosoś pospolity

Łosoś pospolity to jedna z najbardziej lubianych ryb o szerokim występowaniu. Osiąga do 24 kilogramów masy, a ludzie na całym świecie uwielbiają ją ze względu na delikatny smak i możliwość przyrządzania na wiele sposobów.

2. Liopsetta

Liopsetta to gatunek ryby z rodziny flądrowatych. Charakteryzuje się spłaszczonym, wąskim ciałem i strzelistymi płetwami.

3. Kłykacz antarktyczny

Kłykacz antarktyczny należy do rodziny nototeniowatych i słynie ze zdolności wytwarzania białka, które chroni go przed zamarznięciem. Gatunek ten jest ograniczyć tempo bicia serca do jednego uderzenia na sześć sekund.

4. Nototenia marmurkowa

Nototenia marmurkowa to morska ryba okoniokształtna, która zazwyczaj żyje na głębokości od 5 do 350 metrów. Może osiągnąć około 1 metra długości i ma duże znaczenie komercyjne. Jej mięso jest smaczne i zawiera do 24 procent tłuszczu.

5. Trematoma lodowa

Trematoma lodowa to morska ryba należąca do okoniokształtnych. Ze względu na okoliczności naturalne, wykształciła zdolność produkowania substancji, dzięki której w jej tkankach nie krystalizuje się lód. Może żyć w wodzie o temperaturze nieco poniżej zera, natomiast wzrośnięcie temperatury do 6 stopni mogłoby u niej spowodować śmiertelne przegrzanie.

6. Artedidraco

Artedidraco to obszerny gatunek ryb ramieniopłetwych. Na ich charakterystyczny wygląd składają się rozłożyste płetwy na grzbiecie i bokach, a także szeroki ogon.

7. Dissostichus mawsoni

Dissostichus mawsoni pochodzi z Oceanu Południowego i należy do rodziny dorszowatych. Ostre i drobne uzębienie powoduje, że przypomina rekina. Jest największą rybą antarktyczną, która może osiągnąć nawet 135 kilogramów.

8. Szmaragdowy Rockcod

Szmaragdowy Rockcod charakteryzuje się niesamowitym ubarwieniem. Jest brązowy i pokryty ciemniejszymi plamami. Jest to popularny dorsz icefish, którego poławia się w celach komercyjnych.

9. Silverfish

Silverfish, nazywany również Pleuragramma antarcticum, jest jedną z najpowszechniej występujących ryb Oceanu Południowego. Może osiągnąć do 25 centymetrów długości, a w skład jego pożywienia wchodzą widłonogi i jaja.

10. Mawson’s Dragonfish

Mawson’s Dragonfish to gatunek smoczej ryby, występującej przede wszystkim w Oceanie Południowym. Występuje na głębokości od 100 do 300 metrów i ma charakterystyczny, wydłużony kształt.