Ciekawostki

Witold Gombrowicz – 15 Zaskakujących Ciekawostek

Witold Gombrowicz
źródło: Bohdan_Paczowski – Krzysztof Dybciak / Wikipedia

Witold Gombrowicz uznawany jest za jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Urodził się w Małoszycach 1904 roku. Kiedy miał siedem lat cała rodzina przeniosła się do Warszawy. To właśnie w stolicy kilka lat niespełna dekadę później rozpoczął prawnicze studia na Uniwersytecie Warszawskim, wiedząc jednak już na tym etapie, że jego prawdziwym powołaniem jest pisarstwo. W 1937 roku światło dzienne ujrzała jedna z najbardziej awangardowych i jednocześnie kontrowersyjnych powieści Gombrowicza, czyli Ferdydurke.

1. Gombrowicz parał się dziennikarstwem. W przededniu II Wojny Światowej wyruszył w podróż do Argentyny. Ostatecznie tuż po wybuchu wojny postanowił przeczekać w Ameryce Południowej, pozostając w Buenos Aires aż do 1963 roku.

2. Podczas pobytu w Ameryce Południowej Gombrowicz bezustannie starał się zaistnieć w kręgach literackich. Pracował intensywnie, aczkolwiek w tamtych czasach jego geniusz nie został doceniony, a pisarz żył w bardzo trudnych warunkach.

3. Tytuł najsłynniejszej powieści Witolda Gombrowicza od samego początku stanowił problem dla osób podejmujących się analizy tego dzieła. Sam autor powiedział, że słowo ferdydurke właściwie nie posiada znaczenia, aczkolwiek szereg ludzi wciąż zastanawia się, jaka jest etymologia tego wyrazu.

4. Ze względu na bardzo trudną sytuację fiansową Witold Gombrowicz zdecydował się na pracę w charakterze bankowego urzędnika. Zaczął pracować w Banco Polaco pod koniec 1947 roku, a przygoda z argentyńską filią Banku Pekao trwała do połowy 1955 roku.

5. Wrócił do Europy w 1963 roku. Już wtedy miewał problemy z komunistyczną władzą. Ostatecznie postanowił osiąść w Paryżu. To właśnie wtedy poznał i zatrudnił w charakterze sekretarki Ritę Labrosse, z którą się pobrał tuż przed swoją śmiercią.

6. Witold Gombrowicz dwukrotnie był nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pierwszy raz w 1966 roku. Druga nominacja miała miejsce w 1968 roku. Ostatecznie pisarz nie zdobył nagrody, a według jego żony najważniejszą przyczyną takiej sytuacji była śmierć Gombrowicza.

7. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. Co ciekawe, zdarzało mu się samodzielnie tłumaczyć swoje dzieła na język hiszpański.

8. Gombowicz nie był lubiany w środowisku literatów. Trudny charakter i megalomańskie zapędy sprawiały, że postrzegany był jako pisarz zarozumiały i traktujący innych protekcjonalnie. Nie sposób się dziwić, ponieważ bardzo często głośno wypowiadał się na temat innych pisarzy i niemal zawsze oznaczało to bezwzględną krytykę.

9. Niemal wszystkie powieści Gombrowicza były pisane w pierwszej osobie. Znamiennym dla pisarza było tworzenie neologizmów, które z czasem przenikały do polskiego słownika.

10. Gombrowicz nigdy w stu procentach nie potwierdził swojej orientacji seksualnej. Nie godził się na przylepianie ludziom etykiet w tej materii. Znajomi potwierdzają jednak, że był biseksualny.

11. Na przestrzeni lat aż trzy powieści pisarza doczekały się ekranizacji. Ferdydurke w reżyserii Jerzego Skolimowskiego powstała w 1992 roku. Jan Jakub Kolski zajął się Pornografią, a Andrzej Żuławski wyreżyserował Kosmos, którego premiera miała miejsce w 2015 roku.

12. Dzieła Gombrowicza aż do lat osiemdziesiątych były w Polsce zakazane. W związku z tym tylko niewielkie grono literatów i pasjonatów miało pojęcie, iż na obczyźnie żyje wielki polski pisarz.

13. Gombrowicz był ogromnym przeciwnikiem jakiegokolwiek społecznego przymusu. Uważał, że każdy człowiek powinien się spełniać według własnego uznania, nie obawiając się społecznego ostracyzmu.

14. Był wielkim pisarzem, który dosyć krytycznie wypowiadał się o swoich znajomych po fachu. Niemniej, uwielbiał Henryka Sienkiewicza i to właśnie tego pisarza cenił najbardziej. Jego książki zawsze znajdowały się na honorowym miejscu.

15. Witold to jego drugie imię, które o wiele bardziej mu się podobało. Został ochrzczony jako Marian Witold Gomrowicz, ale z pierwszego imienia praktycznie w ogóle nie korzystał.