Ameryka PółnocnaCiekawostki

Detroit

Detroit

Pewnie wiesz o samochodach i o tym, że Eminem dorastał na 8 mili. Ale jest dużo więcej do nauczenia się o najbardziej zaludnionym mieście Michigan. Detroit jest najbardziej znane z samochodów, ale to nie wszystko, co miasto daje światu. Przeszłość Detroit jest przesiąknięta wieloma pierwowzorami i wspaniałymi innowacjami. Poznaj najciekawsze informacje i ciekawostki o Detroit.

1. 72-piętrowy Marriott w Renaissance Center w Detroit to najwyższy hotel w Ameryce Północnej. Kiedy został otwarty w 1977 roku, był najwyższy na świecie.

2. W Detroit znajdowała się pierwsza mila betonowej autostrady, pierwsze czterokierunkowe trójkolorowe światła i pierwsza na świecie miejska autostrada.

3. Detroit miało kiedyś atrakcję turystyczną bardziej popularną niż Statua Wolności. Ford Rotunda został zbudowany na Światowe Targi w 1934 roku i był piątym najczęściej odwiedzanym miejscem w Stanach Zjednoczonych przed spaleniem w 1962 roku.

4. W tym mieście znajduje się jedyny pływający urząd pocztowy w Stanach Zjednoczonych, J.W. Westcott II

5. Jest to miejsce, w którym znajduje się tunel Detroit Windsor, pierwszy tunel komunikacyjny pomiędzy dwoma narodami. Chodzi o połączanie miedzy Kanadą a USA.

wieżowce

6. Zoo w Detroit zostało założone, ponieważ w mieście pojawił się cyrk i zbankrutował.

7. Detroit zajmuje całkowitą powierzchnię 370 kilometrów kwadratowych.

8. Pod Detroit znajduje się 1400 akrów kopalń soli. Prowadzona przez Detroit Salt Company, kopalnia posiada ponad 140 km dróg.

9. Miasto zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem spożycia chipsów na jednego mieszkańca.

10. To jedyne duże miasto w Stanach Zjednoczonych, gdzie można spojrzeć na Kanadę patrząc na południe.

11. W szczytowym okresie prohibicji w Stanach Zjednoczonych, Detroit stało się popularnym ośrodkiem importu nielegalnych alkoholi do tego kraju. Położenie Detroit w pobliżu kanadyjskiej granicy sprawiło, że rzeka Detroit była idealnym miejscem do odbierania nielegalnych przesyłek.

12. W Detroit istnieje grupa non-profit, która od momentu powstania w 1989 roku posadziła w mieście ponad 81 000 drzew.

Budynek GM

13. Pierwszy samochód wyprodukowano tu w 1896 roku, następnie w 1901 roku wybrukowano betonem pierwszą drogę, a w 1942 roku pierwszą autostradę. Pierwszy międzynarodowy tunel w 1928 roku dał samochodom skrót do Kanady pod rzeką Detroit, a jazda do centrum handlowego po raz pierwszy stała się nawykiem, gdy w 1957 roku otwarto Northland Mall, pierwsze tego typu centrum handlowe.

14. Kilku muzyków nazywa okolice Detroit domem. Są to Madonna, The White Stripes czy Eminem.

15. W 1980 roku Detroit przekazało Saddamowi Husajnowi klucz do miasta w uznaniu jego datków na rzecz lokalnych kościołów.

16. Termin „kradzież samochodów” pochodzi z Detroit.

17. Możesz podziękować Detroit za swój prywatny numer telefonu. Choć możliwość posiadania prywatnego numeru istniała pod koniec XIX wieku, nie były one tak popularne. Detroit pomogło to zmienić. W 1879 roku stało się pierwszym miastem, które przydzieliło indywidualne numery telefonów.

panorama miasta

18. Detroit jest dobrze znane z długiej listy osiągnięć w dziedzinie innowacji transportowych. Jedną z mniej znanych dat na tej liście jest rok 1909, rok, w którym Wayne County Road Commission zbudowało pierwszą milę betonowej autostrady w Ameryce.

19. Detroit złożyło najwięcej ofert na organizację Igrzysk Olimpijskich, nie będąc nigdy ich gospodarzem.

20. We wrześniu 2019 roku, liczba mieszkańców Detroit wynosiła około 670 tysięcy.

21. Dzielnica teatralna Detroit jest drugą co do wielkości w kraju, drugą tylko po Nowym Jorku.

22. Rzeka Detroit technicznie nie jest rzeką. Rzeka Detroit jest właściwie cieśniną, a nie rzeką. Cieśninę definiuje się jako drogę wodną, która łączy dwa większe akweny, a rzeka Detroit robi właśnie to: tworzy przejście między jeziorem Huron a jeziorem Erie.

Downtown

23. W Detroit znajduje się mur o długości 700 metrów, zbudowany pierwotnie w celu oddzielenia czarnych od białych.

24. Detroit jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w Michigan.

25. Detroit jest siedzibą Vernors Ginger Ale, najstarszej amerykańskiej marki piwa imbirowego. Została ona stworzona przez Jamesa Vernora, farmaceutę z Detroit, pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Legenda głosi, że Vernor wyprodukował nowy napój tuż przed wojną domową, ale nigdy nie udało mu się go sprzedać. Został powołany do służby w czasie wojny w 1862 roku, a swój napój przechowywał w dębowej beczce. Kiedy wrócił po zakończeniu wojny, stwierdził, że beczka zmieniła jego napój.

26. W 2013 roku Detroit tymczasowo zaprzestało wydawania aktów zgonu, ponieważ zabrakło papieru.