Ciekawostki

Kangury – Interesujące Ciekawostki dla dzieci

kangur

Kangury w warunkach naturalnych spotkać możemy w Australii. Jest ich tam naprawdę wiele, znacznie przewyższają one liczbę mieszkańców zamieszkujących te tereny.

Osoby mieszkające w naszym kraju nie mają jednak szans zobaczenia kangurów w ich naturalnym środowisku.

W tym celu musimy udać się do ogrodu zoologicznego wspólnie z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 16 ciekawostek na temat kangurów, które być może zwiększą wasze zainteresowanie tymi zwierzętami.

1. Kangury to bardzo szybkie zwierzęta. Mogą one poruszać się z prędkością nawet 56 kilometrów na godzinę.

2. Kangury żyjące na wolności mogą żyć naprawdę długo. Nawet do 23 lat.

3. Kangury należą do torbaczy. Oznacza to, że samice przez całą ciążę noszą swoje potomstwo w specjalnej torbie zlokalizowanej na ich brzuchu. Również po urodzeniu małe kangurki często tam przebywają.

4. Głównym sposobem, w jaki kangury się przemieszczają, są skoki.

5. Na świecie spotkać możemy różne gatunki kangurów, które różnią się od siebie głównie wielkością. Możemy spotkać niewielkie osobniki, których waga wynosi 1 kg oraz olbrzymy, które ważą nawet 80 kg.

6. Kangury to zwierzęta, które mają naprawdę świetny słuch. Potrafią one poruszać uszami, aby jeszcze lepiej lokalizować źródło dźwięku.

7. Są to zwierzęta stadne, które pilnują się nawzajem oraz wzajemnie chronią przed różnego typu niebezpieczeństwem.

8. Wracając do poruszania się kangurów – mogą one skakać na znaczne wysokości. Potrafią przeskoczyć trzykrotnie swój wzrost.

9. Większość kangurów jest aktywna w godzinach porannych i wieczornych, aby unikać najgorętszych porach dnia.

10. Choć kangury są znane ze swojego imponującego skakania do przodu, to mało kto wie, że mają problem z chodzeniem tyłem! Ze względu na budowę ciała, kangury nie mogą się cofać.

11. Mimo że kangury spędzają większość czasu na lądzie, to w razie potrzeby mogą też pływać. To umiejętność, która może ich ratować przed drapieżnikami czy pozwalać na przekroczenie wód.

12. Kangury komunikują się między sobą na różne sposoby, w tym poprzez stukanie swoimi tylnymi łapami. Jest to ostrzeżenie dla innych kangurów o potencjalnym niebezpieczeństwie.

13. Czy wiesz, że kangury również dbają o czystość? Często likwidują pchły i inne insekty w swojej sierści, czyszcząc się nawzajem w grupach.

14. Samica kangura może być jednocześnie w ciąży z nowym dzieckiem, trzymać starsze dziecko w torbie, a jeszcze inne, już wyrośnięte, może nadal karmić mlekiem.

15.  Kangury mogą odpoczywać i spać na stojąco, co jest możliwe dzięki specjalnym blokadom w ich stawach, które pozwalają im utrzymać pozycję stojącą bez większego wysiłku.

16.  Dieta kangura składa się głównie z traw i innych roślin. Są one tak przystosowane do trawiennych wyzwań suchego klimatu, że nawet ich siki są bardzo skoncentrowane, co pozwala im oszczędzać wodę.

Kangury to wyjątkowe zwierzęta, które wzbudzają zainteresowanie wśród wielu osób. Szczególnie chętnie podziwiane są one w trakcie wycieczek do ogrodów zoologicznych. W Australii istnieją również miejsca, gdzie można zobaczyć je w ich naturalnym środowisku i to naprawdę z bardzo bliska.