AzjaCiekawostki

Zaskakujące fakty, informacje i ciekawostki o Jordanii

Jordania

W niektórych miejscach jest to jak skansen z starożytnymi ruinami i mitycznymi miastami na horyzoncie. Są zjawiska naturalne i porywające widoki, które spełniają marzenia fotografów z całego świata. Ziemie te są przesiąknięte historią tak starą jak wersety biblijne i odegrały ważną rolę w największych religiach świata.

Zanim zaplanowałeś wycieczkę do Jordanii, warto poznać tradycje i zwyczaje miejsca docelowego. Oto kilka zabawnych faktów, których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

Oficjalna nazwa Jordanii brzmi Jordańskie Królestwo Haszymidzkie.

Jordania graniczy od wschodu i południa z Arabią Saudyjską, od północnego wschodu z Irakiem, od północy z Syrią, od zachodu z Izraelem, Palestyną i Morzem Martwym, a od południowego zachodu z Morzem Czerwonym.

Językiem urzędowym jest arabski.

Jordania wyłoniła się z powojennego podziału Bliskiego Wschodu dokonanego przez Wielką Brytanię i Francję. Znany jako Transjordan od 1922 roku, został formalnie uznany przez ONZ jako niezależne suwerenne królestwo w 1946 roku.

Morze Martwe jest nie tylko dwudziestokrotnie bardziej słone od wody morskiej – jest to praktycznie naturalne uzdrowisko. Wszystkie te minerały w wodzie pomagają w dolegliwościach bólowych stawów i podrażnieniach skóry.

W dniu 1 stycznia 2016 roku liczbę ludności Jordanii oszacowano na 7,7 miliona osób.

Powierzchnia całkowita Jordanii wynosi 89341 km2.

Amman jest stolicą i najludniejszym miastem Jordanii oraz centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym tego kraju. Dziś Amman uważany jest za jedno z najbardziej liberalnych i zachodnioeuropejskich miast arabskich.

Nad zatłoczonym centrum miasta góruje starożytna Cytadela Ammana (Jabal al-Qal’a). U podnóża wzgórza, na którym stoi cytadela, znajduje się odrestaurowany rzymski amfiteatr, gdzie latem odbywają się koncerty i przedstawienia plenerowe.

Świątynia Herkulesa, rzymskie miejsce kultu religijnego pełne gigantycznych marmurowych palców uważa się za pozostałość rzeźby Herkulesa, leży na szczycie wzgórza.

E. Wawrzyniec, lepiej znany jako Wawrzyniec Arabii, ściśle doradzał przywódcom Wielkiek Arabskiej Rewolucji w Jordanii podczas I wojny światowej. Rewolta zakończyła się niespodziewanym atakiem i klęską sił tureckich w bitwie pod Akabą, prowadzoną z pobliskiego Wadi Rumu.

Jabal Umm ad Dami znajduje się na wysokości 1854 m n.p.m. i jest najwyższą górą w Jordanii.

Najniższym punktem na Ziemi pod względem suchych lądów jest brzeg Morza Martwego, podzielany przez Jordanię, Izrael i Palestynę (420 m p.p.m.).

Stolica jest naprawdę stara. Może to być jedno z najstarszych miast na świecie. Dowody archeologiczne sugerują, że to, co jest Ammanem było świadkiem osadnictwa ludzi już w XIII w. p.n.e.

Jordania ma długą historię przyjmowania uchodźców. Położona pośród zawirowań, przyjeła ogromną liczbę uchodźców z okolicznych regionów. Szacuje się, że w kraju przebywa około dwóch milionów Palestyńczyków i 1,4 miliona syryjskich uchodźców. W kraju liczącym zaledwie 9,5 miliona ludzi stanowi to ponad jedną trzecią ludności.

Jordania jest domem starożytnego miasta Petra. Znana jako „The Rose City” słynie z unikalnej architektury wyrzeźbionej bezpośrednio w skalnej ścianie. Jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jednym z 7 Nowych Cudów Świata. Ostatnie sceny z filmu „Indiana Jones” i „Ostatnia wyprawa krzyżowa” kręcone były w Petrze.

W przeciwieństwie do innych państw arabskich na Bliskim Wschodzie, Jordania nie posiada własnej ropy naftowej.