Azja

21 Ciekawostek o Morzu Martwym

Morze Martwe

Morze Martwe jest słonym jeziorem graniczącym z Jordanią na wschodzie oraz Izraelem i Zachodnim Brzegiem Jordanu na zachodzie. Oto najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Morzu Martwym.

1. Choć jego nazwa wskazuje inaczej, Morze Martwe nie jest tak naprawdę morzem. To naprawdę jezioro.

2. Jego powierzchnia i brzegi znajdują się 429 metrów pod poziomem morza, co stanowi najniższą wysokość Ziemi na lądzie.

3. Morze Martwe ma 304 metry głębokości, jest najgłębszym jeziorem hiperprzestrzennym na świecie.

4. Jest uważana za jedną z wiodących atrakcji turystycznych w Izraelu, a nawet na całym świecie. W lecie trudno jest znaleźć dostępny pokój w miejscowych hotelach, ale zalecaną porą roku, aby oczyścić ciało w błocie Morza Martwego, jest zima.

5. Morze Martwe ma 67 km długości i 18 km szerokości w najszerszym miejscu.

6. Jezioro to jest głównym źródłem potasu wykorzystywanego w procesach rolniczych na całym świecie.

7. Morze Martwe” obfituje w witalność. Nazwa morza jest unikalna w odniesieniu do śmierci. Ze względu na wysokie zasolenie wód Morza Martwego nie sprzyja ono żadnym formom życia. Nie zawiera ryb ani zwierząt, ale sól i bogate w minerały wody są uważane za źródło witalności ciała i duszy.

8. Uważa się, że Morze Martwe ma około 3 milionów lat.

9. Wody Morza Martwego są niezwykle gęste, co pozwala pływać po powierzchni morza. Doświadczenie jest atrakcją samą w sobie. Skorzystaj z relaksującej możliwości uniesienia się na powierzchni wody, podczas gdy Twoja skóra korzysta z soli i minerałów.

10. Morze Martwe było biblijnym miejscem schronienia dla króla Dawida. Było to jedno z pierwszych na świecie uzdrowisk.

11. Zasolenie wynosi 33,7%, co czyni go jednym z najbardziej zasolonych akwenów wodnych na świecie. Dla porównania ocean ma około 3,5% zasolenia.

12. Zasolenie to tworzy surowe środowisko, w którym zwierzęta nie mogą rozkwitnąć, stąd jego nazwa.

13. Z kilku powodów obszar Morza Martwego stał się głównym ośrodkiem badań i leczenia chorób. Zawartość minerałów w wodzie, bardzo niska zawartość pyłków i innych alergenów w atmosferze, zredukowany ultrafioletowy składnik promieniowania słonecznego oraz wyższe ciśnienie atmosferyczne na tak dużej głębokości mają szczególny wpływ na zdrowie.

14. W 2011 roku izraelskie Ministerstwo Turystyki nominowało Morze Martwe do konkursu „Siedem cudów natury”, aby poprawić wizerunek Morza Martwego w światowej branży turystycznej. Spośród 439 pretendentów Morze Martwe znalazło się na 14. miejscu na liście finalistów.

15. Istnieje jednak kilka rodzajów bakterii i jeden rodzaj alg, które przystosowały się do trudnych warunków życia w wodach Morza Martwego.

16. Morze Martwe jest mniej więcej 8,6 razy bardziej słone od oceanu. Zasolenie to tworzy surowe środowisko, w którym zwierzęta nie mogą rozkwitnąć (stąd nazwa).

17. Morze Martwe jest popularnym międzynarodowym celem turystyki medycznej. Bogate stężenie minerałów w wodzie i błocie – cynku i bogatym w tlen powietrzu zostało klinicznie udowodnione w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry, astmy, reumatyzmu, wysokiego ciśnienia krwi i wielu innych.

18. Około 50% lokalnej gospodarki wytwarza się z produktów rolnych w regionie Morza Martwego.

19. Przez cały rok klimat Morza Martwego pozostaje suchy i nasłoneczniony. Roczna wielkość opadów wynosi mniej niż 50 mm.

20. Najniższa droga na świecie, Autostrada 90, biegnie wzdłuż izraelskiego i zachodniego brzegu Morza Martwego na wysokości 393 metrów poniżej poziomu morza.

21. Region wokół Morza Martwego składa się z 618 akrów palm daktylowych.

Znasz więcej ciekawostek o Morzu Martwym? Podziel się informacjami w komentarzach na dole.