Zaskakujące ciekawostki oraz informacje o Bagdadzie
Bagdad jest największym miastem w Iraku i leży po obu stronach rzeki Tygrys, w odległości 60 kilometrów od rzeki Eufrat. Miasto znajduje się około 450 kilometrów od północnej, południowej i zachodniej granicy kraju.
Bagdad, dawniej Madīnat al-Salām (po arabsku: „Miasto pokoju”), miasto, stolica Iraku. J
Pomimo różnych losów miasta w jego historii, Bagdad zachował swój urok. Wielu muzułmanów czci siedzibę ostatniego prawowitego kalifatu, a inni jako kosmopolityczne centrum świata arabskiego i islamskiego.
Bagdad był największym miastem średniowiecza przez większą część ery Abbasidów, osiągając liczbę ludności przekraczającą milion. W 1258 r. miasto zostało w dużej mierze zniszczone przez Cesarstwo Mongolskie, co doprowadziło do upadku, który trwał przez wiele wieków ze względu na częste plagi i kolejne imperia.
Wraz z uznaniem Iraku jako niepodległego państwa (dawniej brytyjskiego Mandatu Mezopotamii) w 1938 r. Bagdad stopniowo odzyskał część swojego dawnego znaczenia jako ważny ośrodek kultury arabskiej.
Miasto ma zakres temperatur od 1,6°C do -0,5°C w zimie i 45,5°C do 49°C latem.
Bagdad został założony na zachodnim brzegu Tygrysa przez al-Mansur, drugiego kalifa imperium Abbasidów, w 762 roku. Miał być administracyjną stolicą nowego imperium.
Lokalizacja miasta została wybrana ze względu na jego strategiczne położenie w środku Mezopotamii.
Etymologia nazwy nie jest jasna. Nie jest pochodzenia arabskiego.
Jeszcze inni wiedzą to przede wszystkim poprzez druk i film jako scenę wielu opowieści o przygodach Tysiąca i jednej nocy oraz innych relacji znalezionych w bogatej tradycji opowiadania historii z Bliskiego Wschodu.
W spokojniejszych czasach, współczesny Bagdad jest zamożnym i wyrafinowanym miastem, którego bogate życie kulturalne można mierzyć licznymi muzeami, uniwersytetami, instytutami.
W obecnych czasach miasto często borykało się z poważnymi uszkodzeniami infrastruktury, ostatnio w wyniku inwazji na Irak w 2003 roku, a następnie wojny w Iraku, która trwała do grudnia 2011 roku.
W ostatnich latach miasto było często przedmiotem ataków powstańczych.
Wojna doprowadziła do znacznej utraty dziedzictwa kulturowego i zabytków historycznych.
Od 2012 roku Bagdad został wymieniony jako jedno z najmniej gościnnych miejsc na świecie do życia i został sklasyfikowany przez Mercer jako najgorsze z 221 największych miast pod względem jakości życia.