Afryka

100 Fascynujących Ciekawostek o Afryce 🦁

żyrafa

Afryka to jeden z siedmiu kontynentów znajdujących na naszej planecie. Jest drugim co do wielkości kontynentem, zajmującym około dwudziestu procent ogólnej powierzchni lądowej. Znajduje się zarówno na półkuli południowej, jak i północnej. Znajduje się w strefach klimatów gorących i umiarkownanych.

1. Afryka zamieszkiwana jest przez ponad miliard ludzi. Niespełna 50% mieszkańców to dzieci nieprzekraczające czternastego roku życia.

2. Afryka uważana jest za jeden z najbardziej niespokojnych regionów świata. Od zakończenia II Wojny Światowej do lat osiemdziesiątych na afrykańskich ziemiach doszło do około osiemdziesięciu konfliktów zbrojnych.

3. Jest jednym z najmniej rozwiniętych kontynentów. Według badań UNESCO aż 38% mieszkańców jest analfabetami, z czego lwią część stanowią kobiety.

4. Nazwa kontynentu wywodzi się z łaciny. Oznacza „Ziemię Afrów”.

5. Kontynent otoczony jest dwoma oceanami – Atlantyckim oraz Indyjskim.

6. Największym jeziorem afrykańskim jest Jezioro Wiktoria znajdujące się na Wyżynie Wschodnioafrykańkiej. Liczy sobie niespełna siedemdziesit tysięcy metrów kwadratowych.

7. Kontynent posiada wiele zasobów naturalnych. W Afryce znajdują się złoża srebra, złota, diamentów i platyny. Nie brakuje również surowców metalicznych, w tym rud żelaza, manfanu, miedzi, kobaltu czy uranu.

8. W Republice Afryki Południowej i pod Katangą znajdują się największe złoża węgla kamiennego.

9. Największą afrykańską wyspą jest Madagaskar, słynący z obecności lemurów. Dla wielu turystów jest ucieleśnieniem prawdziwego raju na ziemi.

10. W Afryce znajduje się największy obszar pustynny na świecie. Usytuowany jest w Afryce Północnej i zajmuje dziewięć milionów kilometrów kwadratowych. Niektórzy nie zgadzają się z teorią, iż jest największą pustynią świata, przypisując ten tytuł pustyni lądowej Antarktydzie.

11. Afryka słynie z wysokich temperatur. Najwyższe temperatury są jednak odnotowywane przede wszystkim na Saharze. W godzinach szczytu temperatura może przekraczać 50 stopni Celsjusza.

12. Jedną z najstarszych cywilizacji kontynentu afrykańskiego jest Egipt. Cywilizacja egipska zaczęła się rozwijać mniej więcej w 3200 roku przed naszą erą.

13. To właśnie Egipt na przełomie XIX i XX wieku stał się mekką dla wielu archeologów, którzy z wielkim zapałem przeczesywali Dolinę Królów w poszukiwaniu nieodkrytych dotąd grobowców faraonów. Przełomem było odkrycie Howarda Cartera w 1922 roku, który po wielu latach odnalazał grobowiec Tutenchamona.

14. Najdłuższą rzeką w Afryce jest życiodajny Nil. Przepływa przez osiem państw: Etiopię, Rwandę, Ugandę, Burundi, Sudan Południowy, Sudan i Egipt. Liczy sobie 6650 kilometrów i niegdyś był uważany za najdłuższą rzekę świata, ale najnowsze badania podają, że najdłuższą rzeką jest Amazonka.

15. Na terenie Afryki znajdują się również lodowce. Występują przede wszystkim we wschodniej części kontynentu i zajmują powierzchnię 240 kilometrów kwadratowych.

16. W Afryce żyje wiele zwierząt, które z europejskiej perspektywy uchodzą za egoztyczne. Mieszkają tutaj lwy, leopardy, słonie afrykańskie, żyrafy, zebry, krokodyle i małpy.

17. Wbrew pozorom to nie dzikie koty są największym zagrożeniem dla człowieka na kontynencie afrykańskim. Statystyki mówią, że to hipopotam nilowy odpowiada za śmierć największej ilości osób.

18. Ryk lwa jest słyszalny z bardzo dużej odległości. Szacuje się, że można go usłyszeć nawet z siedmiu kilometrów.

19. Do największych drzew rosnących w Afryce zalicza się baobaby. Średnica tego drzewa może sięgać nawet do trzydziestu metrów.

20. We wschodniej części Afryki można natknąć się na tancerki. To specyficzne rośliny, które kształtem przypominają tańczące baletnice.

21. Kontynent podzielony jest na osiem regionów geograficznych – RPA i las deszczowy, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Wybrzeże Suahili, Saharę, Sahel oraz sawannę.

22. Choć zdawać by się mogło, że piramidy to domena Egiptu, to jednak jest ich znacznie więcej w Sudanie. Szacuje się, że jest ich w tym kraju ponad dwieście.

23. Według badaczy ludzie Afryki posługują się przeszło 2 tysiącami języków. Około 50 milionów ludzi mówi w języku suahili. Istotnymi językami są również język armarski, oromo, ibo czy hausa.

24. Na kontynencie wciąż mieszkają plemiona koczownicze. Do najważniejszycgh należy zaliczyć Pigmejów, Beduinów oraz Buszmenów.

25. Większość mieszkańców kontynentu mieszka na wsiach. Tylko 1/3 populacji mieszka w większych miastach.

26. Do największych afrykańskich miast należy zaliczyć Lagos znajdujący się w Nigerii. Jest zamieszkiwany przez dziesięć milionów osób. Na drugim miejscu znajduje się Kinszasa, a następnie Kair.

27. Warto dodać, że najstarsze miasta afrykańskie znajdują się w Egipcie. Historia niektórych z nich sięga 8000 lat wstecz.

28. Podstawą diety żywieniowej w Afryce są proso, maniok, sorgo i ryż. Warto jednak dodać, że niektóre produkty nie posiadają swoich europejskich odpowiedników. Przykładem mogą być czerwone banany, które rosną tylko na Zanzibarze.

29. Afryka to kontynent, na którym wciąż odnotowuje się największą ilość zachorować na HIV.

30. Komunikacja miejska zaczęła się pojawiać w Afryce na chwilę przed wybuchem II Wojny Światowej. Wielką popularnością cieszą się matatu, czyli pojazdy prywatne, które zajmują się przewozem osób.

31. Turystyka nie jest dobrze rozwinięta na kontynencie. Są państwa cieszące się ogromnym zainteresowaniem, np. Egipt czy Maroko, aczkolwiek wiele państw pomimo licznych walorów jest omijana szerokim łukiem ze względu na konflikty zbrojne.

32. Najwyższym szczytem Afryki jest Kilimandżaro liczące sobie 5900 metrów nad poziomem morza. Trzeba jednak dodać, że zdobycie tej góry nie zalicza się do najtrudniejszych. Każdego roku na Kilimadżaro wspina się kilkanaście tysięcy osób.

33. Najpopularniejszym sposobem na zwiedzanie Afryki jest safari. Taka podróż karawanowa pozwala w sposób bezpieczny podziwiać piękno natury afrykańskiej oraz przyglądać się niebezpiecznym gatunkom zwierząt z bliska.

34. Osoby dotknięte albinizmem są postrzegane jako symbol nieszczęścia, dlatego najczęściej są dyskryminowani. Z drugiej strony, niektóre wierzenia mówią, iż części ciała albinosów są wyposażone w ogromną moc. Osoby z albinizmem na przestrzeni wieków często były ofiarami prześladowań, przemocy i morderstw.

35. Brak wody jest jednym z największych problemów współczesnej Afryki. Szacuje się, że większość kobiet afrykańskich każdego dnia musi pokonać kilka kilometrów, by zdobyć niezbędną ilość wody.

36. Niewolnictwo spowodowało, że około dwudzieścia milionów Afrykanów zostało wbrew własnej woli umieszczonych w Ameryce i Europie.

37. Wyścig o Afrykę rozpoczął się w 1885 roku i trwał aż do wybuchu I Wojny Światowej. Kolonizacja była tak de facto porównywana do rozbioru Afryki. Głównymi kolonizatorami były Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Portugalia i Niemcy.

38. W okresie kolonizacji tylko dwa państwa cieszyły się niepodległością. Były to Cesarstwo Etiopii oraz Liberia.

39. W latach pięćdziesiątych XX wieku doszło do powstania Mau Mau. Zostało wzniecone przez rdzenną ludność Kenii w ramach niezgody wobec administracji Wielkiej Brytanii. Początkiem powstania była fala morderstw popełnianych na brytyjskich farmerach.

40. Po detronizacji cesarza Hajle Sylassjego I w 1974 roku w Etiopii rozpoczął się wewnętrzny konflikt zbrojny. Rewolucjoniści mieli wsparcie ZSRR, Korei Północnej i Libii.

41. W 1994 roku w Rwandzie doszło do największej masakry. Osoby pochodzenia Tutsi zostały w bestialski sposób zamordowani przez ekstremistów Hutu. Szacuje się, że zginęło wówczas przeszło mielion osób.

42. To w RPA narodził się Apartheid, ideologia segregująca ludzi według ras. W 1949 oficjalnie zakazano zawierania mieszanych małżeństw. Segregacja rasowa rozprzestrzeniła się niemal na wszystkich poziomach począwszy od edukacji, a skończywszy na instytucjach publicznych.

43. Największym symbolem walki z apartheidem był Nelson Mandela, należący do Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Skazany na dożywocie Mandela został uwolniony w 1990 roku, a niespełna cztery lata później został prezydentem Republiki Południowej Afryki. Rok wcześniej otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

44. Na przestrzeni lat aż pięciu afrykańskich twórców literackich otrzymało Nagrodę Nobla w swojej dziedzinie. W 1986 roku laureatem był Wole Soyinka z Nigerii. Ostatnim laureatem był Abdulrazak Gurnah pochodzący z Tanzanii.

45. Do tej pory podczas zawierania małżeństwa rodziny młodej pary mają w zwyczaju wymieniać się rozmaitymi dobrami materialnymi.

46. Ponad 40% dzieci, które przekroczyły piąty rok życia zajmuje się pracą zarobkową.

47. Na kontynencie znajdują się 54 państwa. Najmniejszym są Seszele, których powierzchnia wynosi 455 kilometrów kwadratowych. Największym jest Algieria zajmująca ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych.

48. Afryka to prawdziwy raj dla ornitologów. Szacuje się, że na terenie kontynentu mieszka ponad dwa tysiące gatunków ptaków, a połowa z nich to gatunki endemiczne. Warto dodać, że ilość gatunków to ponad 20% wszystkicj ptaków znajdujących się na naszej planecie.

49. W pobliżu jeziora Wiktorii mieszka wiele interesujących gatunków zwierząt. Największą popularnością cieszą się mangusty bagienne, hipopotamy, szczury trzcinowe i sitatungi sawannowe.

50. Mieszkancy Wybrzeża Kości Słoniowej osiągają pełnoletność w wieku 21 lat.

51. Etiopska tradycja zabrania nadawania dzieciom nazwiska rodziców. Trzeba również dodać, że z niedożywienia każdego roku umiera w tym kraju ponad sto tysięcy dzieci.

52. Kawa w Etiopii podawana jest wyłącznie przez kobiety. Dosyć częstym zjawiskiem jest kawa z dodatkiem soli lub ostrych przypraw.

53. Sporym zaskoczeniem jest algierski weekend, który zaczyna się w czwartek i kończy w piątek.

54. To właśnie w Algierii urodził się Albert Camus, francuski pisarz znany przede wszystkim ze swej parabolicznej powieści Dżuma.

55. Somalia to jedno z tych państw, które odradza się turystom. Zagrożenie atakami terrorystycznymi jest tutaj niezmiernie wysokie. Warto również wspomnieć o porwaniach białych ludzi dla okupu, które stały się tutaj sposobem na zarobek.

56. Nazwa państwa Czad wywodzi się od nazwy jeziora znajdującego się na terenie państwa. Jest to jedno z największych jezior świata, zajmujące siedemnaste miejsce w światowym rankingu.

57. Lac Retba to jedno z najbardziej malowniczych jezior w Afryce. Znajduje się w zachodniej części Senegalu. Ze względu na obecność konkretnego gatunku glona, woda w jeziorze odznacza się różowym kolorem. Z lotu ptaka wygląda jak truskawkowy budyń.

58. Dzień Afryki obchodzony jest każdego roku 25 maja. Data nie jest dziełem przypadku. Została wybrana ze względu na fakt, że to właśnie 25 maja 1963 roku powołano Organizację Jedności Afrykańskiej.

59. Wielka Migracja rozpoczyna się w styczniu i trwa do połowy marca. Dotyczy przemieszczania się milionów gnu i zebr w poszukiwaniu wody i pożywienia. To niezwykłe zjawisko przyciąga ogromne rzesze turystów. Co więcej, jest widoczne nawet z kosmosu.

60. Na terenie Afryki znajduje się około dwustu parków narodowych. Najstarszym i jednocześnie najbardziej zróżnicowanym parkiem jest Wirunga, znajdujący się w Demokratycznej Republice Konga.

61. W 1896 roku w Tanzanii odbyła się wojna pomiędzy Zanizbarem i Wielką Brytanią. Była to najkrótsza wojna w historii ludzkości, bo trwała zaledwie 45 minut.

62. W 2003 roku w Tanzanii odkryto nowy gatunek małpy – kipundż.

63. W Burkina Faso co roku odbywa się Tour de Faso, maraton zrzeszający miłośników kolarstwa, których w tym kraju nie brakuje. Popularnością cieszy się również koszykówka.

64. W Burundi tradycja nakazuje spożywanie piwa, ulubionego trunku, z jednego garnka. Piwo pije się wyłącznie przez słomki.

65. Jednym z najpopularniejszych napojów wśród Masajów zamieszkujących Kenię jest mleko wymieszane z krowią krwią.

66. Masajowie słyną z tańca polegającego na podskakiwaniu w jednym miejscu. Zadaniem jest wykonanie jak najwyższego skoku. Taniec nazywane jest adumu.

67. Masajowie nie chowają poległych członków plemienia. Wynika to z przeświadczenia, iż rozkładające się ciało stanowi zagrożenie dla gleby. Umarłych pozostawia się w miejscach, w których koczują padlinożercy.

68. Uganda to jedno z najbardziej skorumpowanych państw afrykańskich. Nie bez powodu mówi się, że w tym kraju wszystko można załatwić za pieniądze. Za odpowiednią opłatą można również zmienić wyrok sądowy i to bez względu na poziom absurdu.

69. W Demokratycznej Republice Konga można spotkać się z hipopotamami, żyrafami i białymi nosorożcami. Prawdziwą gratką są jednak znacznie większe nosorożce czarne, których pozostało raptem 30.

70. Coraz większym zainteresowaniem turystycznym cieszy się Botswana. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że można tutaj podziwiać piękny Narodowy Ogród Botaniczny, Wzgórze Kgale czy świetne Muzeum Narodowe Botswany.

71. Szacuje się, że w Dżibuti pełnoletnia osoba rocznie spożywa nieco ponad litr alkoholu. Tymczasem statystyczny Polak spożywa nawet ponad dziesięć litrów czystego alkoholu w tym samym czasie.

72. Najpiękniejsze tkaniny produkowane są w Ghanie. Największą popularnością cieszą się tkaniny Kente, które są wytwarzane przez społeczność Aszanti.

73. W Kamerunie językami urzędowymi są angielski oraz francuski.

74. W Afryce wydobywa się największą ilość diamentów na świecie. Najwięcej jest ich w Sierre Leone, Liberii, Kongo, Gwinei, Tanzanii i Botswanie.

75. Sahara swoimi rozmiarami zbliżona jest do powierzchni Stanów Zjednoczonych.

76. Lesotho to państwo znajdujące się w południowej części Afryki. Jest enklawą usytuowaną na terenie RPA.

77. Malawi słynie przede wszystkim z eksportu tytoniu i herbaty.

78. W północnej części Maroka znajduje się jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w całej Afryce. Szafszawan to miasteczko słynące z niebieskich elewacji.

79. Fotografowanie ludzi w Maroku jest postrzegane jako niegrzeczne zachowanie. Warto uważać, bo wykonanie jednego zdjęcia może nas kosztować sporo nerwów, a w ekstramalnych sytuacjach trzeba będzie zapłacić mandat.

80. W afrykańskich państwach, w których główną religią jest islam należy być ostrożnym zwłaszcza w okresie ramadanu. Picie, jedzenie i palenie w miejscach publicznych jest wówczas bardzo źle postrzegane, a nawet zabronione.

81. Mauritius to niezwykle malownicze państwo wyspiarskie, które jest 150 razy mniejsze od Polski.

82. W Namibii homoseksualizm jest zakazany. Nie jest to jednak jedyne państwo afrykańskie, w którym za stosunki homoseksualne grozi więzienie. W Somalii. Nigerii, Sudanie i Mauretanii za homoseksualizm grozi kara śmierci.

83. W 2010 roku w Tunezji lokalny sprzedawca dokonał samospalenia, co wywołało falę demonstracji, a w efekcie usunięcie prezydenta ze stanowiska.

84. Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z największych światowych producentów ziaren kakaowych.

85. Wodospady Wiktorii znajdują się na granicy Zambii i Zimbabwe. Ich wysokość sięga 108 metrów.

86. Kongo znajduje się na drugim miejscu w światowym rankingu najniższych zarobków. Miesięczna przeciętna pensja wynosi nieco ponad trzysta złotych.

87. Obecna populacja żyraf liczy sobie około 117 tysięcy osobników.

88. Słonie w dalszym ciągu są zabijane na terenie Afryki. W obecnych czasach najczęściej padają ofiarami sił militarnych i ugrupowań terrorystycznych, którzy zabijają w celu pozyskania niezwykle cennej kości słoniowej.

89. Jan Paweł II aż czternaście razy bywał w Afryce.

90. Rytualne okaleczanie narządów płciowych wciąż jest praktykowane w wielu regionach Afryki. Szacuje się, że każdego roku około trzech milionów dziewczynek poddaje się obrzezaniu. Wiele z nich umiera na skutek zakażeń.

91. W plemieniu San młodzi chłopcy uzyskują status mężczyzny dopiero po zabiciu swojej pierwszej antylopy.

92. W północno-wschodniej części Namibii mieszka plemię Himba. Mówi się, ze kobiety Himba należą do jednych z najpiękniejszych na świecie.

93. Dziewczynki Mursi w okresie dojrzewania umieszczają sobie w dolnych wargach charakterystyczne krążki, które sprawiają, że w oczach mężczyzn prezentują się jeszcze piękniej.

94. Plemię Wodaabe prowadzi koczowniczy tryb życia, poruszając się przede wszystkim w obrębie południowej Sahary. Co roku organizowany jest wśród członków plemienia męski konkurs piękności.

95. Zulusi mieszkają w Afryce Południowej. Tradycja nakazuje, aby wszelkie konflikty były rozwiązywane w walce na kije.

96. Cenioną przekąską w wielu regionach Afryki są smażone termity.

97. Słynne afrykańskie maski przedstawiają oblicze ducha. Według wierzeń podczas tańca duch wstępuje w osobę, która posiada maskę.

98. W wielu afrykańskich krajach mężczyzna może posiadać kilka żon.

99. Wielu Masajów nie potrafi czytać ani pisać. Nie zmienia to jednak faktu, iż z podziwem podchodzą do telefonów komórkowych.

100. W Afryce występują jedne z najniebezpieczniejszych węży na świecie – czarne mamby.