AfrykaCiekawostki

22 Zaskakujące Ciekawostki i Fakty o Katarze

Państwo Katar

 Katar to państwo położone w Zatoce Perskiej, na Półwyspie Arabskim. Jest jednym z najbardziej zurbanizowanych państw na świecie, z ponad 90% ludności mieszkającej w miastach. Głównymi sektorami gospodarki są przemysł naftowy i gazowy, usługi finansowe, budownictwo i turystyka.

Katar ma jedną z największych na świecie rezerw gazu ziemnego i jest jednym z największych eksporterów gazu. Państwo ma również jedną z największych na świecie rezerw ropy naftowej. Kraj ten jest członkiem Arabskiej Ligi Narodów, Organizacji Współpracy Islamskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Położony w Zatoce Arabskiej, Katar graniczy od południowego zachodu z Królestwem Arabii Saudyjskiej i jest otoczony morzem arabskim. Poznacie interesujące ciekawostki o Katarze:

1. Nazwa „Katar” pochodzi od „Qatara”, które według tradycji odnosi się do starożytnego miasta Zubarah, które kiedyś było ważnym portem handlowym w regionie. Pierwsza znana wzmianka o tym słowie została znaleziona na mapie wykonanej przez Ptolemeusza, która wskazywała dokładną lokalizację kraju.

wieżowce

2. W 1915 roku, wraz z podziałem Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej, terytoria katarskie stały się brytyjskim protektoratem rządzonym przez rodzinę Al Thani. W 1971 roku Katar uniezależnił się od korony brytyjskiej.

3. Arabski jest językiem urzędowym w Katarze. Teksty są napisane od prawej do lewej, w przeciwieństwie do języka angielskiego.

4. Międzynarodowy port lotniczy Hamad został otwarty w 2014 roku. Każdego roku jest w stanie obsłużyć około pięćdziesięciu milionów pasażerów.

5. Tradycyjna kuchnia katarska jest pod wpływem kuchni indyjskiej i irańskiej. Specjalnością kuchni katarskiej są dania Ghuzi, Motabel, Biriani, Taboulleh i Hummus.

6. Obecnie kraj ten koncentruje wszystkie swoje wysiłki na wzroście i rozwoju swojej ludności. Władcy Kataru wyobrażają sobie przyszłość swojego narodu, w którym każdy będzie żył na wysokim poziomie, mając to, co najlepsze w opiece zdrowotnej, edukacji i innych udogodnieniach.

Katarczycy

7. Ponad połowa ludności Kataru to osoby urodzone za granicą.

8. W Starbucks drożej jest kupić 2 kawy, niż napełnić zbiornik Hummera do pełna, ponieważ benzyna jest tam tak tania.

9. Najwcześniejsze znane dowody zamieszkiwania ludzi w Katarze sięgają IV wieku p.n.e., z którego odkryto takie artefakty jak napisy skalne, rzeźby, krzemienne groty, a nawet garncarstwo.

10. Około 2,6 milionów osób mieszka w Katarze, z czego 40% stanowią Arabowie, 18% Pakistańczycy, 18% Hindusi, 10% Irańczycy, a pozostałe mniejszości stanowią mniejszy procent.

11. W 2022 roku Katar był gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej, na które wybudował 9 stadionów, z których część mogła pomieścić do 86 tysięcy osób.

budynek

12. W porównaniu z jakimkolwiek innym krajem emituje on więcej CO2 na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj. To ponad 36 ton CO2 rocznie. Wydaje się, że prowadzenie bogatej w ropę i futurystycznej metropolii na skraju pustyni nie jest synonimem ekologii.

13. Olimpijski tor kolarski w Doha posiada rekord Guinnessa jako najdłuższa ciągła ścieżka rowerowa na świecie, która ma długość 33 kilometrów. Aby zapewnić nieprzerwany ruch, przebiega ona przez 18 przejść podziemnych.

14. Katar jest krajem, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia klęski żywiołowej jest najmniejsze na świecie.

Katar

15. Wydmy pustyni zawsze zapierają dech w piersiach, ale Khor Al Adaid, czyli Morze Śródlądowe, jest wyjątkowe. Jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie morze spotyka się z pustynią.

16. Kraj posiadający rozległą linię brzegową oferuje wiele możliwości kempingowania na plażach lub na pustyni, co jest idealnym wyborem dla poszukiwaczy przygód. Fuwairit Beach, Dukhan Beach, Simaisma Beach oraz najbardziej popularna z nich, Sealine Beach w Mesaieed, to niektóre z najlepszych plaż tego regionu.

17. 9 czerwca 2005 roku Katar wprowadził swoją pierwszą konstytucję. Gwarantuje wolność wypowiedzi, zgromadzeń i wyznania oraz wzywa do utworzenia 45-osobowego parlamentu.

18. Katar jest półwyspem, co oznacza, że jest otoczony wodą z większości stron, co daje mu długą linię brzegową o długości 563 km.

Samolot qatar

19. Mimo że Katar jest pustynią, ma zróżnicowaną florę i faunę. Przykładem może być Wyspa Fioletowa. Wyspa znajduje się w odległości 40 km od Dauhy, w pobliżu miasteczka Al Khor i jest rybną wyspą usianą klifami wapiennymi i lasem, w którym jest wiele ryb, skorupiaków i ptaków, w tym różowe flamingi, które podczas sezonowych wędrówek przemieszczają się przez Katar.

20. W Katarze nie ma pagórków. W rzeczywistości średnia wysokość kraju wynosi zaledwie 28 metrów. Tylko Malediwy leżą średnio niżej względem morza.

21. Khor Al Adaid, zwane również Morzem Śródlądowym, jest wyjątkowym miejscem na Ziemi. Wydmy pustyni zawsze zapierają dech w piersiach. To właśnie tutaj morze spotyka się z pustynią, co czyni to miejsce jednym z niewielu na świecie.

22. Wieża Aspire jest najwyższą wieżą Kataru. Znajduje się w stolicy. Taras widokowy jest na 62 piętrze.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Katarze