Zaskakujące fakty, informacje i ciekawostki o Katarze

Katar

Położony w Zatoce Arabskiej Katar graniczy od południowego zachodu z Królestwem Arabii Saudyjskiej i jest otoczony morzem arabskim. W rankingu Global Peace Index Katar jest jednym z 30 najbardziej pokojowych krajów na świecie i najspokojniejszym w regionie MENA.

Katar jest najbogatszym krajem na świecie. PKB na mieszkańca Kataru wynosi 127 600 dolarów, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To o krok przed Luksemburgiem który jest na drugim miejscu, z 104,003 dolarami. Posiada trzecie co do wielkości na świecie rezerwy gazu ziemnego i ropy naftowej.

Posiada największą linię lotniczą na świecie. Ostatnio Qatar Airways zastąpił Emiraty, aby zdobyć tytuł najlepszego przewoźnika podczas dorocznych nagród World Airline Awards. Już po raz czwarty Qatar Airways zdobył główną nagrodę, wygrywając w 2011, 2012 i 2015 roku.

Międzynarodowy port lotniczy Hamad został otwarty w 2014 roku. Każdego roku jest w stanie obsłużyć około pięćdziesięciu milionów pasażerów.

Tradycyjna kuchnia katarska jest pod wpływem kuchni indyjskiej i irańskiej. Specjalnością kuchni katarskiej są dania Ghuzi, Motabel, Biriani, Taboulleh i Hummus.

Obecnie kraj ten koncentruje wszystkie swoje wysiłki na wzroście i rozwoju swojej ludności. Władcy Kataru wyobrażają sobie przyszłość swojego narodu, w którym każdy będzie żył na wysokim poziomie, mając to, co najlepsze w opiece zdrowotnej, edukacji i innych udogodnieniach.

Międzynarodowe lotnisko Hamad jest dziewiątym pod względem wielkości na świecie.

W Starbucks drożej jest kupić 2 kawy, niż napełnić zbiornik Hummera do pełna, ponieważ benzyna jest tak tania.

Najwcześniejsze znane dowody zamieszkiwania ludzi w Katarze sięgają IV wieku p.n.e., z którego odkryto takie artefakty jak napisy skalne, rzeźby, krzemienne groty, a nawet garncarstwo.

Państwo Katar doświadczyło znacznego wzrostu gospodarczego. Ciągły wzrost gospodarczy sprawił, że Katar stał się jednym z najbogatszych krajów świata.

W 2022 roku Katar będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej, na które wybuduje dziewięć ekologicznych stadionów, z których część będzie mogła pomieścić do 80 000 osób.

Katar jakiś czas temu wydał na nową infrastrukturę 30 miliardów dolarów. Wśród wiodących projektów transportowych znalazły się autostrada Ashghala oraz projekt Nowy Port. Wiodące projekty w zakresie nieruchomości to m.in. projekt deweloperski Msheireb oraz Lusail City.

W porównaniu z jakimkolwiek innym krajem emituje on więcej CO2 na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj. To 35,73 ton rocznie. Wydaje się, że prowadzenie bogatej w ropę i futurystycznej metropolii na skraju pustyni nie jest synonimem ekologii.

Katar jest krajem, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia klęski żywiołowej jest najmniejsze na świecie.

Mimo, że picie publiczni alkoholu w Katarze jest zabronione, państwo zobowiązuje się do stworzenia zastrzeżonych miejsc do spożywania alkoholu przez cały czas trwania meczów Pucharu Świata 2022.

Ze względu na rozległą linię brzegową kraju, kempingi na plażach lub na pustyni są popularnymi opcjami dla poszukiwaczy przygód. Niektóre z najlepszych plaż to plaża Fuwairit, Dukhan Beach, Simaisma Beach, jak również najbardziej popularne z nich, Sealine Beach w Mesaieed.

9 czerwca 2005 roku Katar wprowadził swoją pierwszą konstytucję. Gwarantuje wolność wypowiedzi, zgromadzeń i wyznania oraz wzywa do utworzenia 45-osobowego parlamentu.

Mimo że Katar jest pustynią, ma zróżnicowaną florę i faunę. Przykładem może być Wyspa Fioletowa. Wyspa znajduje się w odległości 40 km od Dauhy, w pobliżu miasteczka Al Khor i jest rybną wyspą usianą klifami wapiennymi i lasem, w którym jest wiele ryb, skorupiaków i ptaków, w tym różowe flamingi, które podczas sezonowych wędrówek przemieszczają się przez Katar.

W Katarze nie ma pagórków. W rzeczywistości średnia wysokość kraju wynosi zaledwie 28 metrów. Tylko Malediwy leżą średnio niżej względem morza.

Wieża Aspire jest najwyższą wieżą Kataru. Znajduje się w stolicy. Taras widokowy jest na 62 piętrze.

3.7/5 - (liczba ocen: 24)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.