Ciekawostki

John Smith – 14 ciekawostek, informacji i faktów

Book by Capt. John Smith / Wikipedia

John Smith był angielskim odkrywcą, żołnierzem i pisarzem najbardziej znanym z roli, jaką odegrał w założeniu pierwszej stałej kolonii angielskiej w Nowym Świecie w Jamestown, Virginia. Oto ciekawostki, informacji i faktów o znanym odkrywcy.

1. Legenda Smitha rosła na przestrzeni wieków, w szczególności dzięki popularnej opowieści o jego związku z Pocahontas, rdzenną księżniczką amerykańską.
2. Smith był jednak znanym koloryzatorem opowieści i cała prawda może nigdy nie być znana. Wiele z tego, co jest znane o Smithie, pochodzi z jego własnych pism, które zawierają wiele wersji wydarzeń i wzbogacają rolę Smitha.
3. Rodzice kapitana Johna Smitha byli rolnikami.
4. John Smith urodził się w Willoughby w Anglii w 1580 roku.
5. Chodził do gimnazjum w wieku kilkunastu lat, ale w wieku szesnastu lat zmarł jego ojciec. Będąc twardym i odważnym młodym człowiekiem, John wyruszył, by przeżyć życie pełne przygód.
6. Po wyjściu z domu John pracował przez pewien czas jako marynarz, a następnie został najemnikiem. Najpierw walczył w Europie o niepodległość Holandii. Następnie wyjechał na Węgry, aby walczyć z Turkami osmańskimi.
7. W 1602 r. został pojmany i sprzedany do niewoli. W końcu Smith uciekł i zdołał przemierzyć całą Europę, by w 1604 roku wrócić do Anglii.
8. Mówi się, że pokonał, zabił i ściął trzech tureckich dowódców.
9. Smith dołączył do Virginia Company, aby założyć osadę Jamestown która była pierwszą stałą kolonią angielską w Ameryce Północnej. Trzy statki opuściły Anglię pod koniec 1606 roku i przybyły do Virginii w kwietniu 1607 roku.
10. W ciągu dwóch lat spędzonych w Ameryce Smith był głównie odpowiedzialny za przetrwanie pierwszej stałej kolonii Anglii w Nowym Świecie. Jego śmiałe przywództwo i doświadczenie wojskowe pozwoliły na zdyscyplinowanie rozpuszczonych kolonistów i na twarde negocjacje z Indianami.
11. Jego noga doznała kontuzji w wypadku z prochem w 1609 roku i został zmuszony do powrotu do Anglii.
12. Po wyzdrowieniu po kontuzji Smith był gotowy na kolejne przygody.
13. W 1614 roku John Smith odbył podróż do Maine i nazwał region „Nowa Anglia”.
14. Smith był autorem i opublikował kilka książek o swoich podróżach. Po powrocie do Londynu Smith odszedł na emeryturę, aby napisać opis swoich przygód. Choć wiele z tego, o czym pisał, faktycznie się wydarzyło. Smith zmarł w Londynie 21 czerwca 1631 roku.