Azja

20 Ciekawostek dla Dzieci o Państwie Katar

West Bay Doha

Katar znajduje się w wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Jego stolicą jest Doha, a inne większe miasta to Ar-Rajjan, Musajid, Al-Wakra, Chaur, Duchan i Umm Bab. Było głośno o tym państwie gdyż było gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku. Jakie są interesujące ciekawostki o Katarze? Co jeszcze ciekawego można o nim powiedzieć? 

Katar dla dzieci

1. W Katarze językiem urzędowym jest arabski. Teksty w tym języku są napisane od prawej do lewej, w odróżnieniu od języka angielskiego, który jest napisany od lewej do prawej.

2. Katar skupia się obecnie na zwiększeniu i rozwoju swojej populacji. Władcy tego kraju mają wizję, w której każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do najlepszych usług zdrowotnych, edukacji i innych udogodnień, aby żyć w wyższym standardzie.

3. Artefakty takie jak napisy skalne, rzeźby, krzemienne groty oraz garncarstwo, które zostały odkryte z IV wieku p.n.e., świadczą o tym, że ludzie zamieszkiwali Katar już w tamtych czasach.

4. Katar jest jednym z najniżej położonych krajów na świecie, ponieważ jego średnia wysokość wynosi zaledwie 28 metrów. Jedynie Malediwy leżą średnio niżej względem poziomu morza.

5. Hamad International Airport został otwarty w 2014 roku i od tego czasu jest w stanie obsłużyć do pięćdziesięciu milionów pasażerów rocznie.

Państwo Katar

6. Kuchnia katarska jest silnie zainspirowana kuchnią indyjską i irańską. Najbardziej znane dania to Ghuzi, Motabel, Biriani, Taboulleh i Hummus.

7. Katar jest otoczony wodą z większości stron, co czyni go półwyspem, a jego długa linia brzegowa ma długość 563 km.

8. Katar, choć jest pustynią, ma zróżnicowaną florę i faunę. Przykładem jest Wyspa Fioletowa, która znajduje się 40 km od Dauhy, w pobliżu miasteczka Al Khor. Jest to wyspa, pokryta klifami wapiennymi i lasem, w którym można znaleźć wiele ryb, skorupiaków i ptaków, w tym różowe flamingi. Te ptaki podczas sezonowych wędrówek przemieszczają się przez Katar.

9. Religia islamu wyznacza normy obyczajowe, które dominują w kulturze tego państwa.

10. Olimpijski tor kolarski w Doha posiada rekord Guinnessa za bycie najdłuższą ciągłą ścieżką rowerową na świecie, która ma długość 33 kilometrów. Przebiega przez 18 przejść podziemnych, aby zapewnić nieprzerwany ruch.

Katarczycy

11. 9 czerwca 2005 roku, Katar wprowadził swoją pierwszą konstytucję, która zapewnia wolność wypowiedzi, zgromadzeń i wyznania, a także wzywa do utworzenia 45-osobowego parlamentu.

12. Qatar Airways jest największą linią lotniczą na świecie i czterokrotnie zdobyła główną nagrodę World Airline Awards.

13. Prawdopodobieństwo klęski żywiołowej w Katarze jest najmniejsze spośród wszystkich krajów na świecie.

14. Wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej stanowi główne źródło dochodów dla tego kraju, a przetwórstwo tych surowców jest jednym z głównych sektorów przemysłu.

15. Aspire Tower jest najwyższą budowlą w Katarze, zlokalizowaną w stolicy. Na 62 piętrze znajduje się taras widokowy. Budowla ma 300 metrów wysokości.

wieżowce

16. Katar jest jednym z najbogatszych krajów na świecie w przeliczeniu na mieszkańca, z PKB 127 600 dolarów amerykańskich na mieszkańca.

17. W 1971 roku u wybrzeży Kataru odkryto największe na świecie złoże gazu ziemnego, zwane Polem Północnym. Jego zasoby szacuje się na 18 bilionów metrów sześciennych, co czyni Katar jednym z trzech państw o największych zasobach tego surowca, obok Rosji i Iranu. Obecnie Katar jest największym eksporterem gazu ziemnego w postaci płynnej na świecie.

18. Na całym świecie, Katar emituje najwięcej CO2 na jednego mieszkańca.

19. W Katarze panuje klimat pustynny, ze słonecznym, ekstremalnym latem i łagodną zimą. Średnie miesięczne temperatury wahają się od 17°C w styczniu do 36°C w lipcu, czasami osiągając wysokie temperatury 40°C+ w miesiącach letnich.

20. Lotnisko Hamad Posiada najdłuższy pas startowy w Azji Zachodniej, który jest 6. najdłuższym pasem na świecie.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Katarze