Azja

15 Fascynujących Ciekawostek o Dubaju

burj al arab

Dubaj położony jest w południowej części Zatoki Perskiej, uznawanej za jedno z najbardziej wiodących miast świata. Jest rozwiniętym i wyrafinowanym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oto interesujące fakty na temat Dubaju.

1. Położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, zamieszkany przez 3,3 miliona mieszkańców (2019), Dubaj jest najbardziej zaludnionym miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

2. Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie, znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wznosi się na wysokość 828 metrów. Została zaprojektowana przez Adriana Smitha z Chicago. Budynek otwarty w 2010 roku w ramach nowej inwestycji pod nazwą Downtown Dubai, został nazwany na cześć władcy Abu Dhabi i prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

3. Największa na świecie sztuczna wyspa Palma Dżamira w kształcie drzewa słynie z wysokiej klasy hoteli, luksusowych wieżowców mieszkalnych i ekskluzywnych restauracji Co ciekawe, do jej stworzenia potrzeba było 10,5 mln wywrotek piasku. Tą sztuczną wyspę tę można zobaczyć z kosmosu.

4. Podczas wyjątkowo gorącego lata w lipcu 2002 roku, w Dubaju odnotowano temperaturę na poziomie 52,1 stopni Celsjusza.

5. Dubaj i Abu Dhabi są jedynymi dwoma spośród siedmiu emiratów, którzy mają moc weta nad krytycznymi sprawami o znaczeniu krajowym dla Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

6. Chociaż język angielski jest powszechnie używany, arabski jest językiem urzędowym Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

7. Islam jest oficjalną religią Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

8. Obywatele ZEA, stanowią zaledwie 10-15 procent ludności Dubaju. Pozostałe 85 procent mieszkańców to emigranci, wielu z nich mieszka w kraju od pokoleń lub urodziło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Około 85 procent emigrantów stanowią mieszkańcy Azji, głównie Indyjczycy (51%), Pakistanu (16%), Bangladeszu (9%) i Filipinosu (3%).

9. Dubaj znajduje się na wysokości około 15 metrów nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię 2555 km2. Około 140 km2. kilometry Dubaju są wynikiem rekultywacji ziemi z morza.

10. Odwiedzający Burj Khalifa mogą odwiedzić jeden z dwóch punków obserwacyjnych na wolnym powietrzu. Na szczycie, otwarty 5 stycznia 2010 roku na 124 piętrze, stał się najwyższym zewnętrznym punktem obserwacyjnym na świecie. Wstęp dla dorosłych waha się w granicach od 125 do 300 AED w zależności od pory dnia i czasu pobytu.

11. Dubaj leży bezpośrednio na pustyni arabskiej. Płaska piaszczysta pustynia ustępuje miejsca zachodnim górom Hajaru, które biegną wzdłuż granicy Dubaju z Omanem przy Hatta.

12. Większość dni w Dubaju jest słoneczna przez cały rok. W styczniu, najzimniejszym miesiącu, w ciągu dnia wysokie temperatury średnio 24 stopnie, podczas gdy w nocy niskie temperatury wynoszą średnio 14 stopni. Lata w Dubaju są wyjątkowo gorące, wietrzne i wilgotne, a średnie temperatury wynoszą 40 stopni.

13. Dubaj znajduje się w stabilnej strefie przy minimalnym ryzyku trzęsień ziemi lub tsunami. Wody Zatoki Perskiej nie są wystarczająco głębokie, aby wywołać tsunami.

14. Dubaj jest nie tylko wiodącym miastem na świecie, ale także jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie lub po prostu „Emiraty”. Siedem emiratów ZEA założonych w grudniu 1971 roku to Abu Dhabi (który pełni funkcję stolicy), Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah i Umm al-Quwain. Każdy emirat rządzony jest przez absolutnego monarchę. Razem monarchowie tworzą Federalną Radę Najwyższą. Jeden z siedmiu monarchów został wybrany na prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

15. Oficjalną walutą Dubaju jest dirham.