Azja

25 Faktów i Ciekawostek o Kolombo, Sri Lanka

Kolombo

Kolombo jest największym miastem wyspiarskiego kraju Sri Lanki na północny Oceanu Indyjskiego u południowego wybrzeża Indii. Do 1972 roku Sri Lanka była znana jako Cejlon.

 1. Gangarama Vihara jest jedną z najbardziej czcigodnych świątyń w kraju. Świątynia jest ozdobiona wspaniałymi dziełami z mosiądzu, kamiennymi rzeźbami i inną buddyjską sztuką.
 2. Muzeum Narodowe w Kolombo, znane również jako Muzeum Narodowe Sri Lanki, jest jednym z dwóch muzeów w Kolombo. Jest to największe muzeum w Sri Lance. Muzeum posiada fantastyczną ekspozycję dzieł sztuki, malarstwa starożytnego, a także posiada bibliotekę.
 3. Kolombo ma jeden z największych portów na świecie. Większość handlu zagranicznego tego kraju przechodzi przez port. Cięcie klejnotów jest specjalnością Kolombo. Inne ważne branże w Kolombo to przetwórstwo żywności i tytoniu, produkcja metali, chemikaliów i biżuterii.
 4. Od czasów starożytnych Sri Lanka znana była z cynamonu. Kraj ten nadal produkuje 80 do 90 procent światowej podaży cynamonu.
 5. Dzięki zaopatrzeniu w cynamon i dużemu, głębokiemu naturalnemu portowi strategicznie usytuowanemu wzdłuż szlaków handlowych Wschód-Zachód, Kolombo było znane i cenione przez Indian, Greków, Greków, Persów, Rzymian, Arabów i chińskich handlowców przez ponad 2000 lat temu.
 6. Muzułmańscy handlarze zaczęli osiedlać się w Kolombo w VIII w. n. e., ponieważ port ułatwiał im handel pomiędzy miejscowymi a światem zewnętrznym. Dziś ich potomkowie tworzą lokalną społeczność .
 7. Krykiet jest najpopularniejszym sportem Sri Lanki. Ludzie grają w parkach, na placach zabaw, ulicach i plażach w Kolombo. Sri Lanka wygrała Puchar Świata w Krykiecie w 1996 r. i plasowała się na drugim miejscu w latach 2007 i 2011.
 8. W latach sześćdziesiątych XX wieku Sri Lanka była największym na świecie producentem kawy. Dopiero po śmiercionośnej chorobie, na plantacjach kawy brytyjscy koloniści zamienili uprawę na herbatę.
 9. 160-akrowe jezioro Beira znajduje się w centrum Kolombo. W czasach kolonializmu portugalskiego, holenderskiego i brytyjskiego jezioro Beira było wykorzystywane do transportu towarów w obrębie miasta i okolicznych miast poprzez wiele skomplikowanych kanałów.
 10. Kolombo jest stolicą handlową Sri Lanki. Stolicą państwa ustawodawczego jest Sri Jayawardenepura Kotte, przedmieście Kolombo. Uważa się, że słowo „Kolombo” wywodzi się od „Kolamba”, starego syngaleskiego słowa „port”. Do dziś Kolombo jest ośrodkiem większości handlu zagranicznego Sri Lanki.
 11. W Kolombo nie ma lotniska międzynarodowego. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że międzynarodowe lotnisko Bandaranaike znajduje się w Kolombo. W rzeczywistości jest ono w Katunayake, który jest pół godziny jazdy od Kolombo.
 12. Kolombo podzielone jest na 15 stref. Są znane jako Kolombo 1, Kolombo 2 i tak dalej. Na przykład Kolombo 2 to Wyspa niewolników, na której w okresie holenderskim i portugalskim przetrzymywano głównie niewolników z Afryki. Obecnie jest to ruchliwy teren handlowy, w którym mieści się kilka urzędów państwowych.
 13. Jest egzotycznie przez cały rok. Średnia temperatura dla marca wynosi 22 stopni. Średnie te zmieniają się tylko o kilka stopni w każdym miesiącu.
 14. Galle Face Green jest jednym z najpopularniejszych turystycznych i lokalnych miejsc. Ten półkilometrowy odcinek lądu , często znany po prostu „Galle Face”, jest malowniczą i bezcenną rozrywką dla turystów Kolombo i 750 000 mieszkańców. Ponieważ turystyka na Sri Lance kwitła po zakończeniu wojny domowej, podobnie też centra handlowe. Popularne i zaskakująco korzystne miejsca to centrum handlowe Majestic City, House of Fashion i nieco droższy Crescat Boulevard. Aby poznać Sri Lankę, należy odwiedzić ulicę główną w Kolombo 11 lub Pettah.
 15. Portugalscy odkrywcy przybyli do Sri Lanki po raz pierwszy w 1505 roku, podpisując umowę z królem, która pozwoliła im na handel cynamonem pochodzącym z wysp, który leżał wzdłuż wybrzeży wyspy, w tym w Kolombo.
 16. Portugalczycy otrzymali pełną władzę nad linią brzegową w zamian za obietnicę ochrony przed najeźdźcami. Portugalczycy wkrótce założyli placówkę handlową w Kolombo, zbudowali fort w 1517 roku i wydalili muzułmanów.
 17. Do 1593 r. Portugalczycy ustanowili pełną kontrolę nad strefą przybrzeżną, której stolicą jest Kolombo. Dziś ta część Kolombo jest nadal znana jako Fort i mieści pałac prezydencki oraz większość najlepszych hoteli.
 18. W 1638 r. Holendrzy podpisali traktat z królem Rajasinha II z Kandy, który udziela pomocy królowi w walce z Portugalczykami w zamian za monopol na główne towary handlowe wyspy.
 19. Portugalczycy oparli się Holendrom, ale byli stopniowo pokonywani w swoich fortecach. Po epickim oblężeniu w 1656 roku Holendrzy zdobyli Kolombo.
 20. Początkowo Holendrzy oddali zajęty obszar królom, ale później wycofali się i przejęli kontrolę nad najbogatszymi ziemiami cynamonowymi wyspy, w tym Kolombo. Kolombo zostało nazwane stolicą Cejlonu Holenderskiego pod kontrolą firmy Dutch East India Company.
 21. W 1796 r. Brytyjczycy zdobyli Kolombo, utrzymując je jako brytyjską placówkę wojskową do 1815 r., kiedy to Kolombo zostało nazwane stolicą nowo utworzonej brytyjskiej kolonii koronnej Cejlonu.
 22. Brytyjczycy zaczęli budować domy i inne struktury cywilne wokół fortu, tworząc podstawę dzisiejszego miasta Kolombo.
 23. Paul’s Church Milagiriya, jeden z najstarszych kościołów Sri Lanki, został zbudowany po raz pierwszy przez Portugalczyków i odbudowany przez Brytyjczyków w 1848 roku.
 24. Kiedy w 1859 roku Anglik Sir Henry Henry Ward stworzył promenadę Galle Face Green, służyła również do wyścigów konnych i jako pole golfowe. Dzisiejszy mniejszy Galle Face Green dołączony jest do pierwszego pięciogwiazdkowego hotelu Sri Lanki Inter-Continental, a także do najstarszego w kraju hotelu Galle Face Hotel znany od 1864 roku jako szmaragd na zieleni Azji.
 25. Cejlon uniezależnił się od Wielkiej Brytanii w 1948 roku, wprowadzając nową kulturę wraz ze zmianami w prawie, obyczajach, stylach odzieży, religii i nazwisk