Azja

28 Fantastycznych Ciekawostek o Korei Północnej

Ciekawostki Korea Północna

Korea Północna powstała w 1945 roku, kiedy to Kim Il Sung rządził krajem na każdym szczeblu. Po jego śmierci kontrolę nad krajem objął jego syn i później wnuk.

Rodzina Kim Il Sung zadbała o to, by obywatele Korei Północnej nie wiedzieli nic poza tym, co im mówią. Wyobraź sobie, że czytanie tych słów byłoby nielegalne, a jeśli zostałbyś złapany, to byś był skazany na karę więzienia. Czy spróbujesz się czegoś nauczyć, czy też bałbyś się? Pamiętajcie o tym, kiedy uczymy się o Korei Północnej.

Ciekawostki o Korei Północnej

1. Co ciekawe, można legalnie palić marihuanę w Korei Północnej. Nie jest nawet sklasyfikowana jako narkotyk w tym kraju.

2. Północnokoreańskie miasto Pjongjang posiada największy na świecie stadion, na którym znajduje się 150 000 miejsc siedzących. Stadion służy do gry w piłkę nożną, lekkoatletykę i gry masowe.

3. Fryzury są zatwierdzane przez najwyższego przywódcę, Kim Jong-Un, w Korei Północnej. W Korei Północnej można wybierać tylko 28 stylów zatwierdzonych fryzur. Mężczyźni mogą wybierać spośród 10 różnych stylów, podczas gdy kobiety mają 18 różnych opcji.

4. Korea Północna jest jednym z najmniej wolnych krajów na świecie. Od momentu założenia w 1945 roku, jedna rodzina sprawuje całkowitą kontrolę nad krajem. Rodzina Kimów, która kontroluje kraj, brutalnie karze każdego, kto zadaje złe pytania. Stwarza to klimat strachu obywateli Korei Północnej.

5. Podczas II wojny światowej wojska japońskie najechały i kontrolowały półwysep koreański. Półwysep to mały kawałek lądu, który jest otoczony wodą z większości stron, ale nadal łączy się z lądem stałym. Półwysep Koreański jest połączony z Chinami. Po zakończeniu wojny Japonia została zmuszona do przekazania ziemi Ameryce i Związkowi Radzieckiemu.

6. Związek Radziecki chciał stworzyć dyktaturę w Korei, a Amerykanie chcieli stworzyć demokrację. W ramach kompromisu Korea została podzielona na dwie części. Związek Radziecki ustanowił dyktaturę na północy, dając Kim Il Sungowi absolutną kontrolę. Jego syn Kim Jong Il przejął kontrolę nad krajem po jego śmierci w 1997 roku. Po śmierci Kim Dzong-ila w 2011 roku, jego syn Kim Jong Un przejął kontrolę nad krajem.

7. Korea Północna opiera swój kalendarz na dacie urodzenia Kim Il-Sunga: 15 kwietnia 1912 roku.

8. Jeśli jedna osoba narusza prawo lub zostaje wysłana do obozu karnego, ma to wpływ na całą jej rodzinę. Dziadkowie, rodzice i dzieci mogą być wysyłani do pracy z nimi.

9. W latach 90. wszyscy nauczyciele musieli nauczyć się gry na akordeonach. Obecnie wielu obywateli nadal specjalizuje się w tym instrumencie.

10. Koreańczycy są przekonani, że Korea to jeden kraj. Jeśli weźmiesz mapę polityczną świata sporządzoną w jakimkolwiek innym kraju, zobaczysz na niej zarówno Koreę Północną, jak i Południową. Jednakże Koreańczycy Północni są pewni, że jest tylko jedna Korea: każda mapa szkoły pokazuje zjednoczony kraj ze stolicą Pjongjang.

11. Korea Północna nie jest komunistyczna. Powszechnie uważa się, że Korea Północna postępuje zgodnie z doktryną marksizmu i leninizmu. W rzeczywistości zrezygnowała z ideologii komunistycznej w latach 50-tych, kiedy to kult osobowości został oficjalnie obalony w ZSRR. Z czasem cała wzmianka o komunizmie zaczęła być usuwana z konstytucji Korei Północnej. W jego ostatnim wydaniu, przyjętym w 2009 roku, całkowicie zniknęła mowa o komunizmie.

12. Korea Północna nie ma podatków. Korea Północna jest jednym z niewielu krajów na świecie, których rezydenci nie płacą podatków. Opodatkowanie zostało zniesione w 1974 roku. Tylko organizacje i osoby zarabiające pieniądze poza granicami kraju nie są z niego zwalniane.

13. Północnokoreańczycy oglądają amerykańskie filmy nie zdając sobie z tego sprawy. Koreańczycy często jednak nie wiedzą dokładnie, gdzie nakręcono ten film.

14. Kim Il-sung urodził się 15 kwietnia 1912 roku, w dniu zatonięcia Tytanika.

15. Korea Północna jest jednym z wiodących eksporterów owoców morza na świecie. Głównym partnerem handlowym Korei Północnej są sąsiadujące z nią Chiny, które stanowią około 60% eksportu tego kraju. Jednym z głównych produktów eksportowych są ryby i inne owoce morza, stanowiące jedną czwartą wszystkich towarów sprzedawanych za granicą.

16. Kim Jong-un, najwyższy przywódca KRLD. Korea Północna jest jedynym państwem na świecie, które ma wyjątkową formę rządów: nekrokrację. Dzieje się tak dlatego, że Kim Il-sung został pośmiertnie ogłoszony Wiecznym Przywódcą KRLD. W praktyce oznacza to, że obecny przywódca Korei Północnej, Kim Jong-un, nosi tytuł Najwyższego Przywódcy KRLD, Najwyższego Dowódcy Armii i Przewodniczącego Partii Robotniczej, ale nie ma statusu prezydenta.

17. Arirang Festival to największy masowy spektakl, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Rocznie bierze w nim udział około 100 tysięcy osób, a całkowita liczba ludności kraju wynosi około 25 milionów. Ponadto wystawa odbywa się na Stadionie Rungrado 1 Maja – w Rungrado.

18. Populacja Korei Północnej wynosi 22 912 000 osób.

19. Koreańczycy północni mówią po koreańsku, a południowi po koreańsku i angielsku.

20. Koreańczycy Północni są zazwyczaj buddyjskimi lub konfucjanistami.

21. Kim Il-sung będzie zawsze uważany za wiecznego przywódcę Korei Północnej, nawet jeśli jego spadkobiercy objęli rządy.

22. Kraj ten szczyci się wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania na równi z USA.

23. Ciało Kim Il-sung zachowane w szklanym grobowcu dla każdego, również dla turystów.

24. Średnia długość życia w Korei Północnej wynosi 63 lata, a w Korei Południowej 76 lat.

25. Będąc częścią totalitarnego kraju, w którym na co dzień karmisz się propagandą, jesteś w zasadzie od najmłodszych lat prany mózg.

26. Według badań przeprowadzonych przez Korea Institute for Curriculum Evaluation, każdy uczeń spędza 684 godziny podczas programu nauczania, poznając życie Kima, jego ojca Kima Jong-ila, jego dziadka Kim Il-sunga i babki Kim Jong-suk.

27. 2020 rok był trudnym czasem dla Korei Północnej. W marcu wprowadzono stan wyjątkowy w związku z pandemią COVID19, a w kwietniu wprowadzono surowe restrykcje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W maju Korea Północna zamknęła swoje granice i wprowadziła surowe kontrole w celu ochrony przed wirusem. Korea Północna również kontynuowała swoje programy jądrowe i rakietowe. W lipcu przeprowadzono trzy próby rakietowe, a w sierpniu przeprowadzono próbę broni jądrowej. W lipcu wznowiono ćwiczenia wojskowe na granicy z Koreą Południową, a w sierpniu wznowiono ćwiczenia wojskowe na Morzu Wschodniochińskim. Korea Północna również wznowiła swoje stosunki z Chinami w 2020 roku. W lipcu doszło do spotkania przywódców obu krajów, a w sierpniu doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych.

28. W 2022 roku przywódcy zwaśnionych ze sobą Korei Południowej i Północnej wymienili listy wyrażające nadzieję na poprawę stosunków dwustronnych.