AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Pjongjang

Pjongjang

Pjongjang, stolica Korei Północnej, na wysokim urwisku nad rzeką Taedong. Jest to szczególne miasto o statusie prowincji. Pjongjang, położony w pobliżu dużych złóż żelaza i węgla, jest ośrodkiem przemysłowym. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Pjongjang.

Ciekawostki o Pjongjang

1. Najstarsze miasto Korei, Pjongjang, według legendy, zostało założone w 1122 r. p.n.e. przez chińską dynastię Shang. W pobliżu znajduje się słynny grób legendarnego założyciela miasta, chińskiego uczonego Ki-tze. Jako Lolang miasto służyło jako stolica królestwa Choson (300-200 p.n.e.), a później (108 p.n.e.) stało się kolonią chińską i ważnym centrum kulturalnym. Była to ponownie stolica pod panowaniem królestwa Koguryo (77 p.n.e. – AD 668) i służyła jako stolica adiunktyczna w czasach dynastii Koryo (10-12 w. p.n.e.).

2. W 1948 r. stała się stolicą Korei Północnej.

3. Pjongjang jest siedzibą wielu instytucji bezpieczeństwa narodowego oraz siedzibą głównych instytucji rządowych i innych urzędów publicznych.

4. Koreańczycy mieszkający w Pjongjang cieszą się wilgotnym klimatem kontynentalnym o wysokim zakresie temperatur (+37,2°C do -30,2°C!) i średniej rocznej temperaturze 10,7°C.

5. Chcesz polecieć do Pjongjang? Będziesz potrzebował współrzędnych 39.0392° N, 125.7625° E.

6. Pjongjang szczyci się największym na świecie stadionem o pojemności 150 tys. miejsc siedzącyc

7. Guinness World Records uznaje Ryugyong Hotel w Pjongjang za najwyższy niezamieszkany budynek na Ziemi, wzniesiony w oczekiwaniu na Letnią Olimpiadę w 1988 roku, która odbyła się w stolicy Korei Południowej Seulu. Gdyby go ukończono, Ryugyong Hotel byłby najwyższym na świecie hotelem o wysokości 330 metrów. Mieści 105 pięter i dominuje w lokalnej panoramie.

8. Korea Północna wyeksportowała towary o wartości 2,9 miliarda dolarów na cały świat w 2016 roku, według najnowszych szacunków Międzynarodowego Centrum Handlu. Najwyższą wartość eksportu Korei Północnej stanowią węgiel, odzież, żelazo, przetworzona ropa naftowa, srebro i ołów.

9. Pjongjang jest miastem zamkniętym, co oznacza, że Koreańczycy Północni nie mogą tam po prostu jechać. Muszą ubiegać się o pozwolenie lub być wysoko w wojsku. Jest to najbardziej zaawansowane miasto w kraju, które pozwala turystom tam przyjechać. Pjongjang tak naprawdę nie pokazuje, jak naprawdę wygląda Korea Północna, ponieważ rząd używa jej do łudzenia turystów, że kraj ten nie jest biedny. Miasto jest utrzymywane w czystości, a wyrzucanie śmieci jest surowo zabronione.

10. W mieście mieści się jedyna w KRLD restauracja szybkiej obsługi, do której chodzą tylko najbardziej uprzywilejowani północnokoreańczycy. W wielu sklepach w oknach wystawione jest plastikowe jedzenie, co sprawia, że turyści uważają, że w kraju jest dużo jedzenia, podczas gdy w rzeczywistości brakuje go.

11. Pjongjang zajmuje powierzchnię 176 kilometrów kwadratowych i jest domem dla około 2,9 mln ludzi.

12. Gęstość zaludnienia w stolicy Korei Północnej Pjongjang wynosi średnio 16 200 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

13. W Korei Północnej ogólna gęstość zaludnienia wynosi średnio 200 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

14. Miasto ma wiele atrakcji, takich jak posągi Kim Il-Sung i Kim Jong-Il na wzgórzu Mansudae. Wieża Juche jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych w kraju, górującym nad rzeką Taedong naprzeciwko placu Kim Il-Sung.

15. Pjongjang posiada wiele dużych parków i szerokich alei. Miasto jest również miejscem, gdzie w słonecznym Pałacu Kumsusan znajdują się embalmowane ciała dwóch przywódców, Il-Sung i Jong-Il.

16. Zarówno Korea Północna jak i Południowa uzyskały niepodległość od Japonii 15 sierpnia 1945 roku. Od 1948 roku, Korea Północna świętuje założenie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej co roku 9 września.