21 Zaskakujących Ciekawostek o Starożytnej Persji
Imperium Perskie trwało 2400 lat, od 550 lat p.n.e. do 1925 roku. Poznajcie niezwykłe informacje i ciekawostki o cywilizacji Persów.
1. Persowie mieli sposób na przechowywanie jedzenia w lodówce podczas gorącego lata. Budowali wielkie podziemne komory, izolowane żaroodpornymi cegłami błotnymi, chłodzone lodem i wiatrem.
2. W największym stopniu Imperium Perskie, pod rządami dynastii Achemenidów, zajmowało 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, rozciągając się na części Półwyspu Bałkańskiego, wokół dużej części Morza Czarnego, połowy Kaukazu, całej Anatolii, północnego Egiptu i większości Bliskiego Wschodu, nie licząc większości Półwyspu Arabskiego, wraz z częścią Azji Środkowej, i aż do rzeki Indus.
3. Jeden z perskich sędziów poniósł straszliwy los, gdy został przyłapany na przyjmowaniu łapówki. Sędzia został zabity, a następnie oskórowany, a jego skóra została użyta do obicia nowego krzesła sędziowskiego. Syn sędziego zastąpił go i musiał siedzieć na krześle ze skóry swojego ojca.
4. Starożytni Persowie mieli ponure coroczne święto, zwane „Rzeź Magów”. Magowie byli klasą zoroastryjskich kapłanów, a kiedy ludzie zrozumieli, że jeden z nich bezprawnie objął tron perski, zabili go i wszystkich innych magów.
5. Pierwszym cesarzem Cesarstwa Perskiego był Cyrus Wielki. Aby zdobyć Babilon, kazał on wybudować kanał, który miał osuszyć rzekę Eufrat, aby jego wojska mogły bezpiecznie przeprawić się przez Babilon i wejść do niego.
6. Starożytni Persowie pozostawili nam bardzo niewiele informacji o swoim życiu. Prawie w całości polegamy na relacjach ich wrogów, zwłaszcza Greków, aby zrekonstruować ich historię i styl życia.
7. Brytyjscy dyplomaci i członkowie służby wojskowej w Pakistanie przywieźli około 180 sztuk złota i srebra – znanych jako skarb Oxus – do Londynu, gdzie obecnie znajdują się one w Brytyjskim Muzeum.
8. Pierwszą zarejestrowaną dynastią w Starożytnej Persji jest dynastia Median. Została ona założona przez diecezje, które panowały od 728 do 675 r. p.n.e. i założyły stolicę Ecbatana.
9. Pod rządami Achemenidów społeczeństwo perskie zostało zgrupowane w systemie feudalnym, z azadyjską szlachtą, bandaką klasy robotniczej i niewolnikami znanymi jako mariaka.
10. Najstarsza znana karta praw człowieka powstała w Persji, w 539 r. p.n.e., na rozkaz króla Cyrusa Wielkiego. Wpisana na glinianym cylindrze, karta gwarantowała tolerancję dla wszystkich ras, języków i religii w Imperium.
11. Starożytni Persowie z Cesarstwa Achemenidów tworzyli sztukę w wielu formach, w tym metaloplastykę, rzeźbę w skale, tkactwo i architekturę. Ponieważ Imperium Perskie rozszerzyło się na inne ośrodki artystyczne wczesnej cywilizacji, powstał nowy styl z wpływami z tych źródeł.
12. Persowie byli jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą cywilizacją, która wyznawała religię monoteistyczną. Zoroaster był starożytnym irańskim przywódcą duchowym, który założył religię znaną obecnie jako Zoroastrianizm, religię, za którą podążało wiele osób w Imperium Perskim.
13. Syn Cyrusa, Cambyses II, podbił Egipt w 525 r. p.n.e. Znając egipską kulturę która mówi o tym, że koty są święte, umieścił motywy kotów na tarczach swojej armii, aby zdezorientować egipską armię.
14. Persowie nazywają swoich królów Shahanshah lub Shah, czyli Królem Królów.
15. Król Cyrus nie tylko głosił tolerancję religijną, ale ją praktykował. Kiedy Persja podbiła Babilon w 539 r. p.n.e., Cyrus uwolnił żydowską ludność, która została wygnana z Judy. Wrócili oni do Judy i zbudowali drugą świątynię w Jerozolimie pod panowaniem perskim.
16. Pierwszy prywatne bank powstał 2500 lat temu w persji.
17. Historia tkania dywanów w Persji sięga czasów plemion nomadów. Starożytni Grecy cenili kunszt tych ręcznie tkanych dywanów, słynących z wyszukanego wzornictwa i jasnych kolorów. Dziś większość perskich dywanów jest wykonana z wełny, jedwabiu i bawełny.
18. Perscy poddani w V wieku p.n.e. byli niezwykle zróżnicowani. Cesarstwo rozciągało się od samej północy Grecji na zachodzie, aż po Pakistan na wschodzie i obejmowało Egipt, Mezopotamię, Arabię i wiele więcej.
19. Starożytna perska stolica Persepolis, położona w południowym Iranie, należy do największych na świecie stanowisk archeologicznych. W 1979 roku perska stolica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
20. Chociaż Imperium Perskie było zróżnicowane i ludzie wyznawali różne religie, Zoroastryzm jest uważany za jeden z najbardziej charakterystycznych aspektów tego imperium. W przeciwieństwie do starożytnych Greków w tym czasie Persowie nie wierzyli, że bogowie są podobni do ludzi.
21. W V wieku p.n.e. próbowali podbić Grecję lecz nieskutecznie. Bitwa pod Issusem między Aleksandrem Wielkim a Dariuszem III w 333 r. p.n.e., doprowadziła do upadku Imperium Perskiego.
Czytaj dalej: Ciekawostki o Aleksandrze Wielkim