Azja

Tybet – 21 mało znanych ciekawostek plus piękne zdjęcia

Zapierające dech w piersiach góry i doliny: W Tybecie znajduje się najwyższy szczyt świata, Mt. Everest, a także naturalne piękno wielu dolin. Geografia i klimat są dynamiczne, inspirując ludzi do wzniesienia się na nowe wyżyny.

 1. Starożytne świątynie i klasztory buddyjskie: Buddyzm ma swoje korzenie mocno osadzone w tybetańskiej ziemi. Wiele świętych miejsc i religijnych arcydzieł sztuki i kultury można obserwować w tym obszarze.
 2. Do najpopularniejszych atrakcji należą pałace, świątynie i najwyższy szczyt świata.
 3. W Tybecie nie ma KFC, po części dlatego, że Dalajlama napisał do nich list wyjaśniający, w jaki sposób masowy ubój kurcząt naruszał tradycyjne wartości Tybetu.
 4. Tybet jest właściwie nazywany Trzecim biegunem świata. Posiadając największą ilość słodkiej wody zamknięte w śniegu i lodowcach po Arktyce i Antarktydzie, Tybet nazywany jest trzecim biegunem planety.
 5. Podróże zagraniczne do Tybetu były kiedyś ograniczone. Turystom po raz pierwszy zezwolono na zwiedzanie Tybetu w latach 80.
 6. Pałac Potala w Tybecie był oficjalną rezydencją Dalajlamy od VII wieku do 1959 roku. Pałac jest najwyższy na świecie, a zwiedzający są proszeni o aklimatyzację przed wejściem do pałacu, ponieważ nie wolno im zabierać tlenu do pałacu z obawy przed ogniem.
 7. W przeszłości były pewne kontrowersje dotyczące relacji między Chinami a Tybetem. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej uważa Tybet za integralną część Chin i utrzymuje obecność wojskową w regionie. Niektóre organizacje i działacze na rzecz praw człowieka twierdzą, że Chińska Republika Ludowa ogranicza prawa człowieka i wolności religijne Tybetańczyków.
 8. Dieta Tybetańczyków jest w dużej mierze uzależniona od suchego klimatu i wysokich wzniesień. Na przykład, dieta oparta w dużej mierze na ryżu i rybach osób żyjących w południowych Chinach różni się znacznie od bardziej surowej diety Tybetańczyków. Do typowych potraw należą często produkty typowe dla tego regionu, często przyrządzane z tybetańskiego jaku, który jest uważany za ważny kamień węgielny kuchni tybetańskiej. Żywność taka jak jogurt i masło jest bardziej popularna wśród Tybetańczyków.
 9. Tybet jest uważany za jeden z najbardziej odosobnionych regionów na ziemi. Tybet jest najmniej zaludnioną prowincją w Chinach, głównie z powodu jego górskich i surowych cech geograficznych. Pasma górskie otaczające Tybet stanowią barierę dla reszty świata, pozostawiając niektóre miejsca w Tybecie niezamieszkałe.
 10. Podróżowanie do Tybetu solo nie jest dozwolone. Jezioro Namtso, czyli Niebieskie Jezioro, jest miejscem, gdzie niebo dotyka ziemi. Jest to drugie co do wielkości jezioro słonowodne w Chinach i jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Legenda głosi, że Namtso było córką Boga Indry, która trzyma akwen w prawej ręce i lustro w drugiej.
 11. Football Manager 2005 został zakazany w Chinach z powodu uznania Tybetu za niezależny kraj.
 12. Tybet znajduje się na Płaskowyżu Tybetańskim, który jest najwyższym regionem na ziemi. Wysokość wynosi średnio 4500 m co może spowodować, że niektórzy podróżni przyzwyczajeni do zmian wysokości doświadczą choroby wysokościowej.
 13. 47% ludności świata zależy od przepływu słodkiej wody z Tybetu. Płaskowyż tybetański jest trzecim co do wielkości zasobem wody słodkiej i lodu na świecie. Tybet jest źródłem wielu rzek Azji.
 14. Tybetańczycy żyjący na wysokości ponad 4200 m n.p.m. mają ponad dwukrotnie większy przepływ krwi niż ludzie żyjący na poziomie morza, co wynika z niskiego ciśnienia na tych wysokościach.
 15. Istnieje kolej łącząca Tybet z resztą Chin. Osiąga najwyższy punkt 5072 m n.p.m.. Strome wznoszenie i wysokie wzniesienie oznacza, że każdemu pasażerowi podawany jest tlen i jest też tam obecny lekarz.
 16. Aby podróżować w Tybecie, musisz mieć doświadczonego przewodnika i pozwolenie na podróż. Wynika to z wyjątkowej sytuacji politycznej.
 17. Tybet jest czasami nazywany „Morzem tańców i pieśni”. Tybetańczycy kochają muzykę i taniec.
 18. Tybetańczycy praktykują „pochówki na niebie”, gdzie ciała są siekane i pozostawione do wyczyszczenia przez sępy „które zabierają zmarłych do nieba”.
 19. Mount Everest, najwyższa góra świata, wyznacza granicę między Nepalem a Tybetem.
 20. Tybet jest największą prowincją Chin, ale jest najmniej zaludnioną.
 21. Drogi startowe muszą być dłuższe na dużych wysokościach. Najdłuższy pas startowy na świecie ma długość 18045 stóp i znajduje się na małym lotnisku w Tybecie