Azja

10 najlepszych atrakcji w Japonii

senso-ji

Japonia to państwo wyspiarskie, które usytuowane jest na dosyć wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u azjatyckiego wybrzeża, liczące sobie 3, 3 tys km.

Archipelag składa się z czterech głównych wysp – Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu, zajmujących łącznie 97% powierzchni lądowej, oraz 6848 mniejszych wysp.

Pod względem ustroju Japonia jest monarchią parlamentarną z cesarzem jako symbolem jedności państwa oraz wybieranym w wyborach powszechnych dwuizbowym parlamentem. Stolicą państwa jest Tokio.

Japonia jest także krajem często i chętnie odwiedzanym przez turytów. Do jej największych atrakcji zaliczają się:

1. Tokio – stolica Japonii jest miastem pełnym kontrastów. Kiedyś niewielka wioska rybacka, współcześnie jedno z najważniejszych centrów finansowych świata oraz ważny ośrodek kulturalny. Nie sposób nie odwiedzić miasta podczas wizyty w Japonii. Do najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc zaliczyć można Pałac Cesarski wraz z jego imponującymi ogrodami, Sky Tree Tokio będący jednym z najwyższych budynków na świecie, Akihabara popularna zwłaszcza wśród miłośników elektroniki, Sensoji – jedna z najpiękniejszych świątyń Japonii czy Ryogoku, gdzie odbywają się zawody sumo.

2. Kioto – drugie po Tokio najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane miasto w Japonii. Przez 1000 lat Kioto było siedzibą cesarza japońskiego, obecnie jest ponad półmilionową i bardzo nowoczesną metropolią. Miasto uznawane jest za największy w skali Japoni skarbiec zabytków światowej klasy. Na listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO wpisane zostało aż 17 znajdujących się tu miejsc. Do najpopularniejszych zabytków i atrakcji zaliczyć można Złoty Pawilon – Kinkaku-ji, Zamek Nijo, Dzielnicę Gijon, Kiyomizu-dera – Świątynię Czystej Wody, Sanjusangen-do – Pawilon Trzydziestu Przerw i wiele innych.

3. Osaka – trzecie pod względem wielkości miasto w Japonii, bardzo ważny ośrodek kulturowy i popularne miejsce wędrówek turystów. Największą atrakcją znajdująca się w Osace jest Zamek Osaka-jo. Nieopodal zamku znajduje się także imponujący ogród, w którym zasadzono 600 drzewek wiśni, które kwitnąć tworzą niepowtarzalną atmosferę.

4. Matsumoto – miejscowość w prefekturze Nagano, słynąca przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie. Zamek uznawany jest za jedną z najpiękniejszych budowli w całej Japonii. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych oraz najelepiej zachowanych zamków w kraju, prowadzi do niego piękny, czerwony most. Miejsce warte odwiedzenia.

5. Nikko – niewielka miejscowość położona w prowincji Tochigi warta odwiedzenie ze względu na liczne atrakcje, do których zaliczyć można między innymi kompleks świątyń buddyjskich: Rinno-ji oraz Chuzen-ji oraz wodospad Kegon, znajdujący się nad rzeką Daiya. Główną atrakcją jest jednak Toshogu – mauzoleum pierwszego szoguna z rodu Tokugawa.

6. Nara – pierwsza stolica Japonii. W Narze znajduje się 8 zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego symbolem miasta jest Pomnik Wielkiego Buddy, który znajduje się w głównym pawilonie świątyni Todai-ji. Miasto słynie także z obecności saren i jeleni, które chodzą wolno po kompleksie świątynnym, jak i całym mieście.

7. Arashiyama – miejscowość leżąca w pobliżu Kioto, uznawana za pomnik historii i jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Japonii. Odwiedzana przez turystów zwłaszcza w okresie kwitnienia wiśni. Do najpopularniejszych miejsc zaliczyć można Tenryu-ji – Świątynię Niebiańskiego Smoka oraz bambusowy las, który jest wizytówką miejscowości.

8. Hakone –  niewielka górska miejscowość  położona jest na terenie Parku Narodowego Fuji-Izu-Hakone w prefekturze Kanagawa, idealne miejsce do podziwiania najważniejszego miejsca w Japonii – góry Fudżi.

9. Miyajima – inaczej wyspa świątyń. Można tam zaobserwować jeden z najpiękniejszych widoków w Japonii, a mianowicie czerwoną bramę torii, należącą do świątyni Itsukushima, które w czasie przypływu zanurzone są w wodzie.

10. Hiroszima – miejsce popularne z powodu wydarzeń, które odbyły się tu 6 sierpnia 1945 roku. Na miasto zrzucono wówczas bombę atomową “Little Boy”, co stanowiło pierwszy w historii przypadek użycia roni atomowej w konflikcie zbrojnym. W konsekwencji wszystko w promieniu 2 km obróciło się w pył, zginęło 30% populacji miasta, drugie tyle zmarło w wyniku promieniowania.  Obecnie w centru miasta znajduje się  Park Pokoju, gdzie ludzie ustawiają znicze i kwiaty.

4.8/5 - (liczba ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *