AzjaCiekawostki

Najlepsze ciekawostki oraz informacje o Burdż Chalifa

Oto zabawne informacje i ciekawostki o Burdż Chalifa, których dowiedzieliśmy się podczas naszej wizyty. Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię to również do wejścia na szczyt najwyższego budynku na świecie. Nie zapomnij tylko zarezerwować biletów na przejazd w Burdż Chalifa przed wyjazdem.

Nad ziemią znajdują się 163 piętra, a pod ziemią tylko jedno piętro. Posiada 58 funkcjonalnych wind. Burdż Chalifa posiada 2957 miejsc parkingowych, 304 pokoi hotelowych i 900 apartamentów.

Burdż Chalifa ma oszałamiającą wysokość 828 metrów. Wznosi się fantastycznie nad Dubajem. Jest trzy razy wyższa od wieży Eiffla i prawie dwa razy wyższa od Empire State Building.

Burdż Chalifa ma adres: 1 Sheikh Mohammed bin Rashid Boulevard, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, wieża znajduje się w Śródmieściu Dubaju, obszar wzdłuż Szejk Zayed Road, jest to jedna z kilku dzielnic w mieście, które wypełnione są mnóstwem wieżowców, inną dzielnicą ze znaczną ilością wieżowców jest Dubai Marina, dwie dzielnice są oddalone od siebie o około 15 km.

Dzięki laserowemu i świetlnemu pokazowi w Sylwestra Burdż Chalifa zdobył dwa rekordy Guinnessa: Największa podświetlana fasada i najwyższa fasada podświetlana diodami LED 31 grudnia 2018 roku.

W grudniu 2018 roku, „Light Up 2018”, noworoczny pokaz światła w Burdż Chalifa, zdobył tytuł Rekordu Świata Guinnessa dla „największego pokazu światła i dźwięku w jednym budynku”.

Burdż Chalifa, oprócz rekordu świata za bycie najwyższym budynkiem na świecie, posiada jeszcze sześć innych rekordów świata. Burdż Chalifa jest najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie, ma największą liczbę pięter na świecie, najwyższe zajmowane piętro na świecie, najwyższy na świecie zewnętrzny taras obserwacyjny, ma windę z najdłuższą na świecie odległością podróżowania i ma najdłuższą windę serwisową na świecie.

Deweloperem i właścicielem wieży jest Emaar, a jej architektem projektowym Skidmore Owings & Merill.

Turner Construction był kierownikiem projektu dla Burdż Chalifa, a jego głównymi wykonawcami byli Besix, Arabtec i Samsung C&T Corporation. Dow Corning Corporation dostarczyła uszczelniacze do wieży, a Otis Elevator Company dostarczyła windy.

Do zwiedzania publicznego służą 3 pokłady obserwacyjne, odpowiednio na poziomach 124, 125 i 148. Ten na poziomie 148 jest obecnie najwyższym na świecie tarasem obserwacyjnym na wysokości 555 metrów.

Projekt budynku został zainspirowany przez czerwoną pajęczą lilie, regionalny kwiat pustyni.

W recepcji nie ma stanowiska odprawy, ponieważ Giorgio Armani chciał, aby goście czuli się jakby wchodzili do jego domu.

W Burdż Chalifa znajduje się najwyższa na świecie galeria sztuki, w której znajdują się prace zamówione od ponad 85 artystów.

Wejście do biur zdobi kamienna rzeźba zaprojektowana przez egipskiego artystę Karima Rashida.

Wieża ta, zlokalizowana w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, początkowo nosiła nazwę Burdż Dubai. Budynek zaproponowano w 2003 r., ale prace budowlane rozpoczęto w 2004 r. i zakończono w 2010 r.

Do stworzenia zewnętrznej części budynku wykorzystano 26000 indywidualnie wyciętych paneli szklanych. 300 chińskich ekspertów w dziedzinie okładzin pracowało wspólnie nad opracowaniem systemu okładzin wieży, który wytrzymywałby letnie upały w Dubaju.

Budynek posiada specjalnie zaprojektowany system windowy do kontrolowanej ewakuacji w sytuacjach awaryjnych, takich jak zagrożenia bezpieczeństwa lub pożar.

Czubek Burdż Chalifa można zobaczyć z odległości do 95 km.

W szczytowym momencie budowy pracowało 12000 pracowników dziennie.

Znajduje się tu pierwszy na świecie Hotel Armani.

Tom Cruise wspiął się na konstrukcję w filmie Mission Impossible. Ten sam motyw został sparodowany przez The Simpsons.

System wodociągowy budynku codziennie dostarcza około 946000 litrów wody.

Budynek posiada 12 maszyn o masie 13 ton każda, poruszających się po torach zbudowanych na zewnątrz budynku. 36 pracowników sprzątających wsiada do tych maszyn, aby oczyścić 24000 okien wieży.

39 piętro i piętra poniżej są używane jako Hotele i rezydencje Armaniego, piętra od poziomu 39 do poziomu 108 są używane głównie do rezydencji. Powyżej poziomu 108 do poziomu 154 znajdują się powierzchnie biurowe, z wyjątkiem poziomu 124,125 i poziomu 148, które są 3 oddzielnymi pokładami obserwacyjnymi do zwiedzania miejsc publicznych. Na poziomie 122 znajduje się również restauracja o nazwie At.mosphere.

Większość całego Śródmieścia Dubaju dzielnicy Dubaju ożyła wraz z Burdż Chalifa.

Jest to jeden z najczęściej fotografowanych budynków na świecie.

Do budowy wykorzystano trzy największe na świecie żurawie, zdolne do podnoszenia ładunków o które ważą 25 ton.

Projekt wieży inspirowany jest kształtem kwiatu Hymenocallis. Kwiat jest znany z długich płatków rozciągających się od środka.

Całkowity koszt budowy Burdż Chalifa wyniósł 1,5 miliarda dolarów.

Kilka ciekawostek Burdż Chalifa o windach: budynek ma najdłuższą pojedynczą windę, która liczy 140 pięter. Prędkość windy Burdż Chalifa wynosi 10 metrów na sekundę, co czyni tą windę jedną z najszybszych na świecie. Czas dojazdu windą Burdż Chalifa na taras widokowy na 124 piętrze to tylko jedna minuta.

Całkowita ilość betonu użytego do budowy równałaby się masie 100000 słoni.

Korytarz do spa w każdym Sky Lobby wykorzystuje szkło i oświetlenie, które wywołuje uczucie chodzenia po wodzie.

Konstrukcja nośna jest podparta żelbetem o grubości 3,7 metra.

Liczba pięter jest tak duża, że w sumie jest 2909 schodów od parteru do 160 piętra.

Do ukończenia Burdż Chalifa potrzeba było ponad 110000 ton betonu, 55000 ton stali zbrojeniowej i 22 miliony roboczogodzin.

Znasz więcej ciekawostek, faktów i poufnych informacji o Burdż Chalifa? Podziel się nimi w komentarzu na dole.