Ciekawostki

Wielbłąd – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

wielbłąd

Wielbłądy są zwierzętami, które w pewnych zakątkach świata od dziesięcioleci wykorzystuje się jako jedyny dostępny środek transportu.

Te osiągające niespełna dwa metry wysokości zwierzęta z rodziny wielbłądowatych występują przede wszystkim w krajach nieco mniej rozwiniętych, przy czym dzielą się na dromadery, czyli wielbłądy z jednym garbem oraz wielbłądy dwugarbne, które określane są mianem baktrianów.

Pierwsze występują przede wszystkim w krajach afrykańskich zarówno jako zwierzęta w stanie dzikim, jak i w formie hodowlanej. Baktriany na ogół można podziwiać w krajach znajdujących się w obrębie Azji Środkowej.

To niezwykle wytrwałe zwierzęta, którym niestraszny pustynny skwar, dlatego traktowane są w kategoriach wartości na wagę złota. Przedstawiamy ciekawe informacje i ciekawostki o wielbłądach.

1. Choć kojarzą się przede wszystkim z transportem, w krajach arabskich mięso z wielbłąda cieszy się opinią najsmaczniejszego w tym regionie świata. Mięso w smaku i strukturze przypomina nieco wołowinę, choć jest mniej kaloryczne, ponieważ większość tłuszczu znajduje się w wielbłądzich garbach. Według mieszkańców arabskich ziem mięso z młodego wielbłąda jest najlepszym środkiem na potencję. Przygotowuje się je w postaci suszonej, duszonej, gotowanej i pieczonej. Jest niezwykle zdrowe i posiada mnóstwo zdrowotnych właściwości jako źródło witamin, fosforu, potasu, białka oraz cynku. Tłuszcz znajdujący się w garbach również znalazł zastosowanie w kuchni w charakterze smalcu.

Zjednoczone emiraty arabskie

2. Wiebłądy faktycznie potrafią bardzo długo wytrzymać bez wody. Znane są przypadki wielbłądów, które nie piły przeszło dwa tygodnie. Taka umiejętność bierze się stąd, że w ekstremalnych i suchych warunkach wielbłądy zaczynają czerpać tłuszcz i wodę metaboliczną z własnych garbów. W takich sytuacjach to one stanowią źródło energii, choć nie odbywa się to bez szkód dla zwierzęcia. W trakcie takiego postu potrafią utracić nawet 20% masy ciała. Gdy już dostaną się do wodopoju, potrafią wypić jednorazowo nawet do 150 litrów wody.

3. Hodowane są nie tylko ze względu na mięso. Równie ważnym elementem hodowli wielbłądów jest wielbłądzie mleko, które w dużym stopniu przypomina mleko krowie, choć zawiera znacznie więcej witaminy C. Ciekawostką jest, że wielbłądy jednogarbne są w stanie dać nawet 20 litrów mleka każdego dnia, a dwugarbne zaledwie 5 litrów. Proporcje zmniejszają się wraz z nastaniem pory suchej.

Arabia saudyjska

4. Choć nie sprawiają wrażenia zwierząt energicznych i pełnych temperamentu , w sytuacjach tego wymagających potrafią rozpędzić się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. W Dubaju do tradycji należy organizowanie wielbłądzich wyścigów, w trakcie których zwierzęta poruszają się po wyznaczonym torze i sterowane są zdalnie przez dżokejów. W tym celu na wielbłądach mocuje się niewielkie i lekkie roboty.

5. Samice rodzą tylko jedno młode, które na świecie pojawia się po przebyciu przeszło 13-miesięcznej ciąży. Karmione jest przez następny rok.

6. Wielbłądy wielokrotnie przewijały się w historii ludzkości i mają również niewielki udział w historii naszego państwa. Historyczne doniesienia dowodzą, że wielbłąda posiadał niegdyś najważniejszy człowiek na terenach przyszłej Polski Mieszko I. Przypuszcza się, że wpadł w posiadanie egzotycznego zwierzęcia całkiem przypadkiem, jako osoba, która bezustannie i prężnie współpracowała z kupcami z różnych zakątków świata. Doniesienia mówią, że Mieszko I miał w późniejszym czasie ofiarować wielbłąda królowi Niemiec Ottonowi III, który w kolejnych latach miał stać się również cesarzem Rzymu.

głowa wielbłąda

7. Uważa się, że w starożytności wielbłądy były wykorzystywane do celów militarnych. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ ze względu na wytrzymałość, były jedynymi zwierzętami, które bez problemu mogły udać się w długi pościg za intruzami w terenach pustynnych. Okazały się także nie lada wsparciem w trakcie dwóch wojen światowych. Wówczas jednak skupiono się na ich możliwościach w zakresie transportowania ciężkich ładunków. Podobno niemieccy żołnierze starali się wytresować zwierzęta, dzięki którym mogli swobodnie przemieszczać ładunki z potrzebną benzyną.

8. Wielbłądy mogą się również pochwalić luksusową kliniką, w której są jedynymi i honorowymi pacjentami. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstała klinika o nazwie The Dubai Camel Hospital, w której tylko wielbłądy mogą liczyć na specjalistyczną i bardzo zaawansowaną pomoc medyczną.

ssak

9. Wielbłądy posiadają aż trzy powieki. Znajdująca się wewnątrz oka transparentna powłoka jest tzw. trzecią powieką, która pełni bardzo ważną funkcję. Zwierzęta te na ogół najwięcej czasu spędzają w terenach pustynnych, w których ciężko uwolnić się od wszechobecnego piasku. Trzecia powłoka pełni funkcję czyszczącą i ochronną. Dzięki niej wielbłądy mogą chronić oczy przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

10. Choć nie sprawiają wrażenia niebezpiecznych, to jednak trzeba na nie uważać i w żaden sposób nie prowokować zwierzęcia. Zwłaszcza, gdy nie znamy jego zwyczajów. Wielbłądy potrafią bardzo dotkliwie pogryźć w sytuacjach stresujących. Zdarzały się również przypadki poturbowania.