AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Syrii – Piękne zdjęcia z Syrii

Konflikt syryjski spowodował jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych naszych czasów. Ponad połowa przedwojennej ludności kraju – ponad 12 milionów ludzi – została zabita lub zmuszona do opuszczenia swoich domów. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Syrii.

Informacje o Syrii

Syria jest członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jedynym papieżem, który kiedykolwiek odwiedził meczet był Jan Paweł II. W 2001 roku odwiedził meczet Umayyad w Damaszku.

Etniczni Kurdowie stanowią około 9% ogółu ludności Syrii. Koncentrują się w północno-wschodniej części kraju, gdzie spotykają się z rutynową, systematyczną dyskryminacją i nękaniem. Do sierpnia 2013 r. ponad 40 000 syryjskich Kurdów uciekło do irackiej na wpół autonomicznej prowincji Kurdystanu z powodu ciężkich ataków rebeliantów związanych z Al-Kaidą.

Od początku kryzysu w 2011 r. ubóstwo w Syrii dramatycznie wzrosło z powodu przemocy i załamania gospodarki.

Przed kryzysem Syria była krajem o średnich dochodach. Obecnie ponad 80% ludzi żyje w ubóstwie. W Syrii, gdzie gospodarka jest zrujnowana, 70% ludzi nie ma regularnego dostępu do czystej wody, a 95% nie ma dostępu do zadowalającej opieki zdrowotnej. W latach 2011-2016 skumulowany spadek PKB szacowany jest na 226 miliardów dolarów.

Szacuje się, że od rozpoczęcia wojny zginęło ponad pół mln. osób. Spośród nich 60 tys. to dzieci. Od kiedy do konfliktu przyłączyły się inne mocarstwa, wojna stała się jeszcze bardziej mordercza.

Przed wojną domową Syria była wolna od polio. Jednak w 2017 roku wykryto 74 przypadki polio.

Syria i Egipt były tym samym państwem w latach 1958-1961. 1 lutego 1958 roku pod kierunkiem egipskiego Gamala Abdela Nassera, Syria i Egipt połączyły się w Zjednoczoną Republikę Arabską (U.A.R.). U.A.R. Szybko stało się jasne, że Egipt zmonopolizował potęgę polityczną i gospodarczą unii, skłaniając syryjską armię do dokonania zamachu stanu, odrzucając autorytet Nassera i wycofując się z unii.

Syria straciła wzgórza Golan w wojnie z 1967 r. Syria była jednym z państw arabskich, które zaatakowały Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Mimo ciężkich ofiar, izraelskie wojsko odepchnęło Syrię z powrotem i zaanektowało ziemię, natychmiast rozpoczynając budowę osiedli. Chociaż społeczność międzynarodowa nie uznaje aneksji, na Wzgórzach Golan mieszka do tej pory 18 tys. izraelskich osadników.

Przez prawie cztery wieki Syria była częścią Imperium Osmańskiego. Wraz z tym, co obecnie jest Libanem, Syria znalazła się pod francuską kontrolą po upadku Imperium Osmańskiego w 1918 r. i stała się niepodległym państwem w 1946 r.

Konflikt syryjski stworzył wiele globalnych problemów. Europa została dotknięta najgorszym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej. Dwa największe światowe mocarstwa, Rosja i Stany Zjednoczone, również zmierzają w kierunku kolejnej ery zimnej wojny.

Ciekawostki o Syrii

Nowy asyryjski rok przypada na 1 kwietnia.

Syria jest kolebką cywilizacji od co najmniej 10 tys. lat. Była to ojczyzna starożytnego majestatycznego miasta Ebla, które rozkwitło od 1800 r. p.n.e. do 1650 r. p.n.e. W różnych czasach, Egipcjanie, Asyryjczycy, Chaldejczycy, Persowie, Macedończycy i Rzymianie rządzili tym regionem.

Damaszek (powszechnie znany w Syrii jako ash-Sham), stolica Syrii, nazywana jest „Jasmine City”. Jest to jedno z najstarszych stale zamieszkanych miast na świecie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zaprzestała liczenia ofiar śmiertelnych w Syrii w 2014 roku, ponieważ wojna nasiliła się i stała się bardziej złożona.

Uchodźcą jest osoba, która została zmuszona do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań, wojny lub przemocy. Uchodźcy mają prawo do ochrony na mocy prawa międzynarodowego.

Syryjczycy stanowią obecnie jedną z największych grup uchodźców na świecie, co stanowi 32% z 16,5 mln uchodźców w ramach UNHCR.

W Syrii żyje około 23 milionów ludzi, a większość z nich, około 74%, to sunnici muzułmanie. Kolejne 12% populacji stanowią alawici, muzułmańscy szyici. Pomimo tego, że są mniejszością, alawici dominują w rządzie od dziesięcioleci, a prezydent Baszar al-Assad jest alawitą.

Około 10% ludności to chrześcijanie, a kolejny niewielki procent to Druze, mistyczna ugupowanie religijne z elementami wspólnymi dla kilku religii monoteistycznych.

Około połowy wszystkich syryjskich uchodźców to dzieci.

Około 6 na 10 Syryjczyków jest wysiedlanych ze swoich domów, co jest liczbą bezprecedensową w najnowszej historii jednego kraju.

Potwierdzono 34 ataki chemiczne w Syrii, co stanowi naruszenie konwencji o zakazie broni chemicznej.

Podczas gdy większość mieszkańców Syrii mówi po arabsku, około 9% ludności – głównie na północnym wschodzie – mówi po kurdyjsku.

Dwie gwiazdy syryjskiej flagi reprezentują poprzednią unię między Syrią a Egiptem.

Największe jezioro w Syrii, Jezioro Assad, jest właściwie dziełem człowieka i istnieje dopiero od 1968 roku.

Narodowe Muzeum w Damaszku zawiera relikty i artefakty z każdego wieku, począwszy od epoki prehistorycznej, a skończywszy na epoce klasycyzmu.

Największe miasta w kraju – Aleppo na północnym zachodzie i Damaszek na południowym zachodzie – są naprawdę starożytne. Pierwsza wzmianka o Damaszku pochodzi z egipskiego dokumentu z 1500 r. p.n.e. Węgiel pochodzący ze stanowisk archeologicznych w pobliżu Tell Ramad, tuż za Damaszku, sugeruje, że miejsce to było zajmowane już 6300 p.n.e.

Piękne zdjęcia z Syrii