Ciekawostki

20 najlepszych ciekawostek i informacji o Gabonie

Gabon jest krajem Afryki Środkowej, który leży wzdłuż wybrzeża Atlantyku granicząc z Kongo, Kamerunem i Gwineą Równikową. Najlepsze informacje i ciekawostki zebraliśmy w tym miejscu.

1. Libreville jest stolicą i największym miastem Gabonu. Miasto jest portem nad rzeką Komo, w pobliżu Zatoki Gwinejskiej.

2. Kraj posiada znaczną ilość chronionych terenów parkowych i zalesionych terenów przybrzeżnych, w których znajduje się słynny Park Narodowy Loango.

3. Oficjalnym językiem Gabonu jest język francuski, choć mówi się również w innych językach, takich jak Fang, Myene, Bateke, Bapounous, Eschira i Bandjabi.

4. Mont Iboundji o wysokości 1575 metrów jest najwyższą górą Gabonu.

5. Większość Gabończyków pochodzi z Bantu, w tym cztery główne ugrupowania plemienne – Fang, Bapounou, Nzebi i Obamba.

6. Gabon jest republiką prezydencką, a pierwszym prezydentem Gabonu był Léon M’ba, wybrany w 1961 roku, wraz z Omarem Bongo Ondimbą jako jego wiceprezydentem, który później został prezydentem.

flaga

7. Prezydent El Hadj Omar Bongo Ondimba jest uważany za najdłużej pełniącego obowiązki głowę państwa w historii. Rządził Gabonem od 1967 do 2009 roku.

8. Gabon jest domem dla setek jaskiń dolomitowych i wapiennych, z których wiele nie zostało jeszcze zbadanych. Ponieważ duża część lądu pozostaje pod naturalną pokrywą leśną, wiele z tych jaskiń pozostaje nieznanych.

9. Gabon można podzielić na trzy różne regiony: wąską przybrzeżną równinę, górzyste centrum i sawannę na dalekim wschodzie i południu.

10. 85% powierzchni kraju pokrywają lasy tropikalne i wilgotne.

11. Gabon odkrył ropę naftową na morzu, w latach 70.

12. Lasy deszczowe są domem dla 777 gatunków ptaków. Największym jeziorem w Gabonie jest Ogooue, które rozciąga się na 1200 kilometrów.

platforma wiertnicza

13. Gospodarka kraju jest w dużej mierze uzależniona od drewna i manganu. Przemysł koncentruje się na wydobyciu i rafinacji ropy naftowej, manganu, górnictwie złota i chemikaliach.

14. Pomimo bogactwa ropy naftowej, nadbrzeżny naród afrykański Gabonu nadal zmaga się z powszechnym ubóstwem. Chociaż dochód Gabonu na głowę mieszkańca jest czterokrotnie wyższy niż w większości krajów afrykańskich, silna nierówność dochodów oznacza, że ponad 500 tysięcy z 1,7 miliona ludzi żyjących w Gabonie żyje poniżej granicy ubóstwa. Bezrobocie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego stanu rzeczy.
15. Rolnictwo obejmuje kakao, kawę, cukier, olej palmowy, bydło i ryby. Eksport obejmuje ropę naftową, drewno, mangan i uran.

16. Minimalny wiek uprawniający do głosowania w Gabonie to 21 lat. W przeciwieństwie do większości światowych demokracji, w których wiek głosowania jest niższy niż 20 lat, wiek głosowania w Gabonie jest dość wysoki.

17. Wykonywanie masek i rytualne malowanie twarzy to ważne elementy gabońskiej kultury, a style różnią się znacznie w zależności od grupy. Jeśli jest coś, co przenika Afrykę Subsaharyjską – od Dakaru do Dżibuti i od Ndżameny do Kapsztadu – jest to maskowanie i rytualne malowanie twarzy.

18. Osoby powyżej 65 roku życia stanowią jedynie 3,9% ludności Gabonu. Gabon to w dużej mierze młoda populacja, w której 40 % całkowitej populacji nie przekroczyło 15 roku życia. Jest to niemal odwrotność wysoko zurbanizowanych krajów Półkuli Północnej, w których liczba osób powyżej 64 roku życia przekracza 15%.

19. Gabon jest domem dla 80% populacji goryli w Afryce. Równikowy las Kongo jest naturalnym środowiskiem życia pawianów w Afryce. Inne naczelne, które dominują w tej strefie to goryle i szympansy.

20. Gabon ma 885 kilometrów wybrzeża