Ciekawostki

Najpiękniejsze bezludne wyspy na świecie

liść na plaży

Bezludne wyspy od lat istnieją w świadomości ludzi jako rajskie przystanki na trasach piratów albo miejsca, na których przypadkowo lądowali rozbitkowie. Kultura i sztuka wykreowały obraz niesamowitych wysp, które kryją sporo tajemnic, niesamowitych roślin i zwierząt. Poniekąd rzeczywiście tak jest. Oto najpiękniejsze bezludne wyspy na świecie.

1. Wyspa Kokosowa

Wyspa Kokosowa znajduje się na Oceanie Spokojnym, a dokładniej jakieś 500 kilometrów od Wybrzeża Kostaryki. Cała jej powierzchnia stanowi Park Narodowy Wyspy Kokosowej, a w latach dziewięćdziesiątych wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Jaco

Należąca do Timoru Wschodniego Jaco wchodzi również w skład Małych Wysp Sundajskich. Jej powierzchnia wynosi tylko 8 kilometrów kwadratowych, ale maleńka wysepka zachwyca urodą. Wygląda jak gęsty las tropikalny otoczony białym piaskiem, a następnie błękitną wodą.

3. Palmyra

Palmyra to mały atol na Oceanie Spokojnym, który znajduje się na południe od Hawajów. W sumie składa się na niego kilkadziesiąt koralowych wysp, które są porośnięte bujnymi lasami palmowymi.

4. Sa Dragonera

Tuż przy zachodnim brzegu Majorki znajduje się Sa Dragonera. Skalista wyspa ma podłużny kształt klina i znajdują się na niej imponujące formacje skalne. Na jej terenie od lat dziewięćdziesiątych znajduje się park narodowy.

5. Ko Khram

Ko Khram to tajska wyspa, która zachwyca szerokimi plażami o białym piasku, za którymi wyrastają egzotyczne gatunki roślin. W miejscu tym bardzo łatwo o absolutną ciszę i relaks, podczas którego turyści mogą z powodzeniem odpoczywać od zgiełku wielkich miast Tajlandii.

6. Gozo

Między Maltą a Gozo znalazło się miejsce dla niewielkiej, skalistej wysepki, której nigdy nie zaludniono. Byłoby to trudne, ponieważ strome skały zajmują całą jej powierzchnię. Wyspa Cominotto wygląda jak wierzchołek wysokiej góry wystający nad wodą.

7. Malediwy

Malediwy to popularny cel wakacyjnej podróży. Rozwinięto tam infrastrukturę, która pozwala na komfortowe wakacje w pięknych okolicznościach. Jednak ponad sto wysp w archipelagu to wyspy bezludne. Cechują się dziką przyrodą i same w sobie stanowią zapierający dech w piersiach widok.

8. Mosken

Mosken to niewielka wyspa skalista znajdująca się u wybrzeży Norwegii. Z daleka prezentuje się najpiękniej w okresie letnim i wiosennym, kiedy zbocza skał porośnięte są trawą w różnych odcieniach zieleni.

9. Therese Island

Therese Island to niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim. Na jej terenie znajduje się mnóstwo palm kokosowych i piękne plaże piaszczyste. Wyspa nie jest zamieszkana, ale stanowi popularne wśród turystów miejsce.

10. Devon

Devon to kanadyjska wyspa na Morzu Arktycznym. Jej powierzchnia wynosi ponad 50 tysięcy kilometrów kwadratowych, dlatego też jest największą bezludną wyspą na świecie. Surowy klimat i lodowiec sprawia wrażenie estetyki z innej planety.