Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Władysławie Szaferze

źródło: S.Czarniecki, J.Wiltowski / Wikipedia

Władysław Szafer to jeden z najpopularniejszych botaników polskich. Urodził się w 1886 roku Sosnowcu. Jego zainteresowanie botaniką narodziło się w rzeszowskim gimnazjum im. Konarskiego. W szkole tej nauczał Wilhelm Friedberg, który w pewien sposób zaszczepił w Szaferze miłość do tej dziedziny. To za jego namową zdecydował się ostatecznie na studia botaniczne. W kolejnych latach zdobywał kolejne tytuły i osiągał coraz większe sukcesy, jednak dla wielu ludzi na zawsze pozostanie przede wszystkim wielkim obrońcą przyrody.

1. Władysław Szafer był pierwszym Polakiem, któremu udało się opisać wszystkie rośliny występujące na terenie naszego kraju.

2. To z jego inicjatywy na terenie Polski pojawiły się pierwsze Parki Narodowe. Inspiracją do tego rodzaju przedsięwzięcia były Stany Zjednoczone, w których od 1872 roku funkcjonował Park Yellowstone. Szafer uważał, że utworzenie parków tego rodzaju to jedyny sposób na ochronę konkretnych powierzchni w Polsce. Właśnie w ten sposób na początku lat dwudziestych XX wieku powstał Pieniński Park Narodowy.

3. Szafer bardzo dążył do tego, by wskrzesić ekosystem Puszczy Białowieskiej. W tym celu sprowadził do Polski ze Sztokholmu dwie samice żubrów i zaaranżował spotkanie z samcami. W ten sposób wkrótce zwierzęta zaczęły się rozmnażać, a sytuacja ekosystemu ulegała stopniowej poprawie.

4. W okresie II Wojny Światowej Władysław Szafer organizował potajemne spotkania dla studentów. Był również bardzo zaangażowany w pomoc poszkodowanym, a także w akcje wspierające osoby, których rodziny znalazły się w obozach koncentracyjnych.

5. Na przestrzeni lat swojej działalności opublikował przeszło siedemset prac dotyczących szeroko pojętej botaniki.

6. Po II Wojnie Światowej stał się wrogiem numer jeden komunistycznego systemu. Mówi się, że jedynie ogromne zasługi dla nauki sprawiły, że nigdy nie spotkały go żadne nieprzyjemności ze strony ówczesnej władzy.

7. Znajdował się w polskim Legionie Wschodnim w 1914 roku. Odmówił złożenia przysięgi cesarzowi i w związku z tym zapadła decyzja o degradacji, w wyniku czego trafił do armii austriackiej.

8. To dzięki Szaferowi i właściwie głównie z jego inicjatywy powstała Liga Ochrony Przyrody. Miało to miejsce w 1928 roku, a działalność stowarzyszenia trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W logotypie znajduje się charakterystyczny żubr.

9. Szafer był ponadprzeciętnie inteligentny, a na botanice znał się jak mało kto. Mimo wszystko, zdecydował się w 1920 roku na studia uzupełniające. Studiował w Wiedniu oraz w Monachium.

10. Profesor Władysław Szafer był cenionym wykładowcą i propagatorem wiedzy. W doskonały sposób potrafił przekazywać cenne informacje. Słuchano go zawsze z wielką uwagą.

11. Podczas zaliczenia zapytał studenta, gdzie rośnie miłorząb japoński. Student całkiem przytomnie odpowiedział, że taka roślina rośnie tuż za bramą ogrodu botanicznego, z lewej strony. Niespodzianką dla wszystkich był fakt, że taka odpowiedź okazała się dla profesora jak najbardziej wystarczająca.

12. Władysław Szafer mógł poszczycić się wieloma znajomościami. Jednym z jego serdecznych kolegów był Karol Wojtyła.

13. Ochrona przyroda była jego największą życiową misją. Warto wspomnieć, że był jednym z pierwszych ludzi na świecie, którzy publikowali dzieła dotyczące tej tematyki.

14. Szafer był znany na całym świecie. Po śmierci postanowiono uczcić jego pamięć, nadając niektórym gatunkom roślin nazwę nawiązującą do jego nazwiska.

15. Władysław Szafer zawsze miał odwagę mówić o tym, co uważał za słuszne. Nie obawiał się represji ze strony władz, choć wielokrotnie kwestionował postanowienia związane ze środowiskiem naukowym. Sprzeciwiał się łysenkizomowi. Mawiał, że nie zamierza przejmować się opinią innych, a jeżeli komuś nie podoba się jego postawa, to dobrze – będzie mniej głupców na jego pogrzebie.