10 Ciekawostek w Pacanowie

Pacanów to miasto w południowej Polsce położone w województwie świętokrzyskim. Z punktu widzenia gospodarki jest to ważny teren rolniczy. Jednak z punktu widzenia kulturalnego – jest to miasto dzieci i Koziołka Matołka.
1. Pacanów
Pacanów jest najbardziej znany z “Przygód Koziołka Matołka”, autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Pacanów był bowiem celem podróży słynnego Koziołka.
2. Koziołek
Koziołek miał szukać Pacanowa, gdyż tam kują kozy – słynne powiedzenie “w Pacanowie kozy kują”. Jak się okazuje powiedzenie jest związane z prawdziwymi wydarzeniami z miasta. Kiedyś w Pacanowie żyła rodzina kowali o nazwisku Kozy.
Wcześnie rano zaczynali pracę, stukaniem budząc mieszkańców miasta i obwieszczając o rozpoczęciu kolejnego dnia. Mówiono wówczas “wstawajcie bo już Kozy kują”, co z upływem lat zmieniło się “w Pacanowie kozy kują.”
3. Prawa miejskie
Pacanów prawa miejskie po raz pierwszy uzyskał w 1265 roku. Stracił je w 1869
4. Wojska Józefa Piłsudskiego
W 1914 przez Pacanów przechodziły wojska Józefa Piłsudskiego, wycofując się z Kielc, podczas ofensywy rosyjskiej.
5. Osada
W styczniu 1870 Pacanów przekształcono w osadę pozbawioną praw miejskich. Odzyskano je dopiero 1 stycznia 2019.
6. Kościół św. Marcina
Kościół św. Marcina w Pacanowie jest wyjątkową budowlą. Po pierwsze najstarsze jego fragmenty pochodzą z II połowy XIII wieku, a najmłodsze z 1906 roku. Po drugie w 2008 roku papież Benedykt XVI nadał temu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.
7. Kornel Makuszyński
Kornel Makuszyński w historyjkach o Koziołku Matołku określa Pacanów jako mityczne miejsce, jedyne takie na świecie, gdzie podkuwają kozy.
8. Europejskie Centrum Bajki
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to piękny, kolorowy i niezwykle atrakcyjny park rozrywki dla dzieci, w którym dzieci zobaczą nie tylko Koziołka Matołka, ale również postacie z innych bajek. Prowadzone są w nim zajęcia jak i warsztaty dla dzieci.
9. Muzeum Postaci Bajkowych
W Europejskim Centrum Bajki mieści się : Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia.
10. Festiwal Kultury Dziecięcej
Od 2003 roku w Pacanowie odbywa się ogólnopolski „Festiwal Kultury Dziecięcej”.