10 najlepszych atrakcji w Świętokrzyskim 2021

Zamek Królewski w Chęcinach
źródło: Dawid Galus / Wikipedia

Województwo Świętokrzyskie jest nie wątpliwie jednym z najbardziej malowniczych województw, a zarazem niedoceniane pod względem walorów przyrodniczych i turystycznych. Położone na terenie najstarszych w Polsce Gór Świętokrzyskich, malowniczej Puszczy Jodłowej wzbogaconej skałami, skałkami i jaskiniami.

Walory krajobrazowe Ponidzia i ziemi sandomierskiej kryją wiele niespodzianek. Jeżeli dodamy do tego ruiny zamków i doskonale zachowanych zabytków w komponowanych w urozmaicony teren, poprzecinany barwnymi pasmami pól uprawnych, przed oczami ukaże się nam niezwykle malowniczy krajobraz.

Miejscowy folklor jest równie kolorowy jak region, z której się wywodzi. Bogata historia sięga czasów długo przed powstaniem państwa polskiego, znana jest również z działalności partyzanckiej w okresie II wojny światowej. Ziemi Świętokrzyska kryje wiele ciekawych miejsc, a krążące legendy dodają tajemniczości tego regionu.

1. Święty Krzyż, Łysiec zwany też Łysą Górą. Od nazwy tego miejsca pochodzi nazwa województwa i stał się symbolem regionu, nie zalesioną część Łysicy tworzą gołoborza, legenda głosi, że gołoborze powstało na wskutek spisku czarownic i diabłów, próbujących zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu. Było to miejsce pogańskiego kultu, szczególnie w noc przesilenia słońca czyli Noc Świętojańską miały tu się odbywać słynne zloty czarownic. Tyle legendy, jednak do dzisiaj zachował się kamienny krąg o długości ok. 2 km. W czasie trwania obrzędów rozpalano wzdłuż niego ogień, nie można było do niego wejść ani wyjść. Nie bez powodu, w tym centrum pogaństwa powstał klasztor benedyktynów z odległych zakątków stał się symbolem wkraczającego chrześcijaństwa.

2. Jaskinia Raj, jest jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Łączna długość korytarzy to 240 metrów, udostępnionych do zwiedzania zostało 180 metrów, w obecności przewodnika, w małych grupach aby zachować stałą temperaturę 8-10 stopni Celsjusza i wilgotność 95 procent możemy podziwiać wspaniałe nacieki, stalaktyty tworzą najpiękniejszą szatę naciekową w Polsce. Nie bez powodu odkrytą przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa nazwano ją Jaskinią Raj. W jaskini odnaleziono również ślady pobytu człowieka neandertalskiego. Obok jaskini znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć między innymi mamuta.

3. Zamek Królewski w Chęcinach został zbudowany w około 1300 roku, z tego zamku wyruszył Władysław Łokietek na bitwę pod Płowcami. W okresie swojego rozkwitu stanowił siedzibę wdów królewskich, tutaj również znajdował się skarbiec koronny. Ciekawostką jest, że w zamku więziono jeńców z bitwy pod Grunwaldem. W okresie wojny ze Szwedami został zniszczony. Został odbudowany dopiero w 2013 roku z funduszy europejskich i udostępniony turystom.

4. Zamek „Krzyżtopór” w Ujeździe. Zamek wybudowano na zlecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w 1644 roku. Nazwa „krzyż topór” pochodzi od umieszczonego nad bramą wjazdową symbolu krzyża i toporu. Budowla miała być symbolem kalendarza, kwartały miały symbolizować cztery wieże, ilość pokoi wynosi tyle samo ile jest tygodni w roku, mamy dwanaście sal i 365 okien. Zamek opanowali Szwedzi w 1655 roku, został zniszczony i po wojnie nie odzyskał już swojej świetności.

5. Park etnograficzny w Tokarni powstał w 1976 roku. Na terenie obiektu znajduje się 25 budowli architektury drewnianej ziemi kieleckiej. W skansenie znajdziemy różne typy budownictwa, na które został podzielony skansen, znajdziemy tu styl terenów wyżynnych, nadwiślańskie, kieleckie, nadwiślańskie, małomiasteczkowe i dworskie.

6. Bałtowski Kompleks Turystyczny jest znany ze parku jurajskiego. W miejscu, gdzie powstał park odkryto ślady dinozaurów, wykorzystano to do budowy parku, w którym znajdziemy 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Po za modelami dinozaurów na terenie parku znajduje się również muzeum jurajskie, prehistoryczne oceanarium, dla miłośników koni – kraina koni, park miniatur, pszczeli skansen a zimą jest czynny wyciąg narciarski.

7. Pacanów, miasto rodzinne koziołka matołka stało się siedzibą Centrum Bajkowego w Pacanowie. Wśród postaci bajkowych znajdziemy nie tylko Koziołka Matołka ale również Reksia czy Czerwonego Kapturka. Każde dziecko znajdzie tutaj swojego bajkowego ulubieńca. Warto odwiedzić to miejsce, dla dzieci nie zabraknie atrakcji a rodzice mają możliwość wrócić do czasów dzieciństwa.

8. Rezerwat przyrody „Kadzielnia” w Kielcach jest znana przede wszystkim z amfiteatru i imprez kulturalnych, które się często tutaj odbywają. Jest to wzgórze z wapienia wydobywanego od XVII wieku. Nie czynny kamieniołom zagospodarowano, dzięki temu Kadzielnia stała się atrakcją turystyczną, wypełnione wodą wyrobisko nazwano jeziorem szmaragdowym z powodu barwy wody.

9. Dąb Bartek to największe i najsłynniejsze drzewo znane Polsce, 30 metrów wysokości i prawi 10 metrów obwodu pnia robi wrażenie. Wiek drzewa szacuje się na 670 lat, choć według legend i tradycji drzewo ma mieć aż 1200 lat. Bartek jest pomnikiem przyrody i jest objęty ochroną prawną. Pień drzewa wzmocniono specjalnym betonem a konary podparto, niestety, postępująca próchnica zagraża życiu tego wspaniałego okazu.

10. Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje rynek i ratusz. Dzięki serialowi telewizyjnemu stał się bardziej rozpoznawalnym i znanym miastem w Polsce. Obok wielu zabytków atrakcją stała się wystawa „Świat Ojca Mateusza” gdzie możemy się poczuć jak na planie filmowym.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *