10 Najlepszych Atrakcji w Świętokrzyskim w 2024 🚌
Województwo Świętokrzyskie jest nie wątpliwie jednym z najbardziej malowniczych województw, a zarazem niedoceniane pod względem walorów przyrodniczych i turystycznych. Położone na terenie najstarszych w Polsce Gór Świętokrzyskich, malowniczej Puszczy Jodłowej wzbogaconej skałami, skałkami i jaskiniami.
Walory krajobrazowe Ponidzia i ziemi sandomierskiej kryją wiele niespodzianek. Jeżeli dodamy do tego ruiny zamków i doskonale zachowanych zabytków w komponowanych w urozmaicony teren, poprzecinany barwnymi pasmami pól uprawnych, przed oczami ukaże się nam niezwykle malowniczy krajobraz.
Miejscowy folklor jest równie kolorowy jak region, z której się wywodzi. Bogata historia sięga czasów długo przed powstaniem państwa polskiego, znana jest również z działalności partyzanckiej w okresie II wojny światowej. Ziemi Świętokrzyska kryje wiele ciekawych miejsc, a krążące legendy dodają tajemniczości tego regionu.
1. Święty Krzyż, Łysiec zwany też Łysą Górą. Od nazwy tego miejsca pochodzi nazwa województwa i stał się symbolem regionu, nie zalesioną część Łysicy tworzą gołoborza, legenda głosi, że gołoborze powstało na wskutek spisku czarownic i diabłów, próbujących zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu. Było to miejsce pogańskiego kultu, szczególnie w noc przesilenia słońca czyli Noc Świętojańską miały tu się odbywać słynne zloty czarownic. Tyle legendy, jednak do dzisiaj zachował się kamienny krąg o długości ok. 2 km. W czasie trwania obrzędów rozpalano wzdłuż niego ogień, nie można było do niego wejść ani wyjść. Nie bez powodu, w tym centrum pogaństwa powstał klasztor benedyktynów z odległych zakątków stał się symbolem wkraczającego chrześcijaństwa.
2. Jaskinia Raj, jest jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Łączna długość korytarzy to 240 metrów, udostępnionych do zwiedzania zostało 180 metrów, w obecności przewodnika, w małych grupach aby zachować stałą temperaturę 8-10 stopni Celsjusza i wilgotność 95 procent możemy podziwiać wspaniałe nacieki, stalaktyty tworzą najpiękniejszą szatę naciekową w Polsce. Nie bez powodu odkrytą przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa nazwano ją Jaskinią Raj. W jaskini odnaleziono również ślady pobytu człowieka neandertalskiego. Obok jaskini znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć między innymi mamuta.
3. Zamek Królewski w Chęcinach został zbudowany w około 1300 roku, z tego zamku wyruszył Władysław Łokietek na bitwę pod Płowcami. W okresie swojego rozkwitu stanowił siedzibę wdów królewskich, tutaj również znajdował się skarbiec koronny. Ciekawostką jest, że w zamku więziono jeńców z bitwy pod Grunwaldem. W okresie wojny ze Szwedami został zniszczony. Został odbudowany dopiero w 2013 roku z funduszy europejskich i udostępniony turystom.
4. Zamek „Krzyżtopór” w Ujeździe. Zamek wybudowano na zlecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w 1644 roku. Nazwa „krzyż topór” pochodzi od umieszczonego nad bramą wjazdową symbolu krzyża i toporu. Budowla miała być symbolem kalendarza, kwartały miały symbolizować cztery wieże, ilość pokoi wynosi tyle samo ile jest tygodni w roku, mamy dwanaście sal i 365 okien. Zamek opanowali Szwedzi w 1655 roku, został zniszczony i po wojnie nie odzyskał już swojej świetności.
5. Park etnograficzny w Tokarni powstał w 1976 roku. Na terenie obiektu znajduje się 25 budowli architektury drewnianej ziemi kieleckiej. W skansenie znajdziemy różne typy budownictwa, na które został podzielony skansen, znajdziemy tu styl terenów wyżynnych, nadwiślańskie, kieleckie, nadwiślańskie, małomiasteczkowe i dworskie.
6. Bałtowski Kompleks Turystyczny jest znany ze parku jurajskiego. W miejscu, gdzie powstał park odkryto ślady dinozaurów, wykorzystano to do budowy parku, w którym znajdziemy 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Po za modelami dinozaurów na terenie parku znajduje się również muzeum jurajskie, prehistoryczne oceanarium, dla miłośników koni – kraina koni, park miniatur, pszczeli skansen a zimą jest czynny wyciąg narciarski.
7. Pacanów, miasto rodzinne koziołka matołka stało się siedzibą Centrum Bajkowego w Pacanowie. Wśród postaci bajkowych znajdziemy nie tylko Koziołka Matołka ale również Reksia czy Czerwonego Kapturka. Każde dziecko znajdzie tutaj swojego bajkowego ulubieńca. Warto odwiedzić to miejsce, dla dzieci nie zabraknie atrakcji a rodzice mają możliwość wrócić do czasów dzieciństwa.
8. Rezerwat przyrody „Kadzielnia” w Kielcach jest znana przede wszystkim z amfiteatru i imprez kulturalnych, które się często tutaj odbywają. Jest to wzgórze z wapienia wydobywanego od XVII wieku. Nie czynny kamieniołom zagospodarowano, dzięki temu Kadzielnia stała się atrakcją turystyczną, wypełnione wodą wyrobisko nazwano jeziorem szmaragdowym z powodu barwy wody.
9. Dąb Bartek to największe i najsłynniejsze drzewo znane Polsce, 30 metrów wysokości i prawi 10 metrów obwodu pnia robi wrażenie. Wiek drzewa szacuje się na 670 lat, choć według legend i tradycji drzewo ma mieć aż 1200 lat. Bartek jest pomnikiem przyrody i jest objęty ochroną prawną. Pień drzewa wzmocniono specjalnym betonem a konary podparto, niestety, postępująca próchnica zagraża życiu tego wspaniałego okazu.
10. Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje rynek i ratusz. Dzięki serialowi telewizyjnemu stał się bardziej rozpoznawalnym i znanym miastem w Polsce. Obok wielu zabytków atrakcją stała się wystawa „Świat Ojca Mateusza” gdzie możemy się poczuć jak na planie filmowym.