Ciekawostki

Najpiękniejsze wyspy w Szkocji, które musisz odwiedzić

Szkocja to jedno z tych państw, które od lat zachwycają turystów z różnych zakątków świata.

Wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jej ważnym elementem są również archipelagi – Szetlandy, Hebrydy oraz Orkady.

1. Arran

Arran to urocza wyspa znajdująca się w Zatoce Firth of Clyde. Liczy sobie nieco ponad pięć tysięcy mieszkańców. To piękna górzysta wyspa, która wsławiła się destylarniami whisky. Zaczęły się pojawiać na wyspie jeszcze w XIX wieku i bardzo szybko zdobyły nieskazitelną renomę na skalę światową.

2. Isle of May

Isle of May znajduje się osiem kilometrów od wybrzeża tuż przy zatoce Firth of Forth. W okresach godowych fok oraz zamieszkujących ją ptaków jest zamknięta dla zwiedzających. To czas dla zwierząt. Jedna z dwóch znajdujących się na wyspie latarni pochodzi jeszcze z XVII wieku.

3. Cherry Island

Cherry Island to jedyna wyspa znajdująca się na terenie słynnego jeziora Loch Ness. To przepiękny górzysty teren, który zachwyca turystów la lat.

4. Canna

Canna należy do archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Co ciekawe, na wschodzie znajdują się ruiny dawnego więzienia, które powstało z myślą o kobietach, które były podejrzewane o niewierność względem mężów.

5. Hebrydów

Również w obrębie Hebrydów Wewnętrznych znajduje się wyspa Colonsay. To miejsce, które ukochały sobie tutejsze czarne pszczoły.

6. Staffa

Staffa to wyspa, która pamięta jeszcze wikingów. Słynie z bazaltowych kolumn, które stały się poniekąd główną atrakcją tego miejsca. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w których można podziwiać maskonury.

7. Eigg

Eigg to wyspa znajdująca się w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Jest zamieszkana przez około sto osób. Jest własnością organizacji społecznej, która dokłada wszelkich starań, by miejsce pod względem gospodarczym stanęło na nogi.

8. Iona

Iona to niewielka wyspa niemal w pełni zazieleniona. Choć niepozorna, to jednak przyciąga uwagę turystów. Na jej terenie znajduje się piękna jaskinia Spouting Cave.

9. Raasay

Raasay to maleńka wysepka należąca do Hebrydów Wewnętrznych. Zachwyca piękną rzeźbą terenu i nieziemskimi widokami.

10. Ulva

Ulva znajduje się w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Mówi się, że to nieco zapomniana wyspa, choć jest piękna i z pewnością godna polecenia.