Azja

20 Ciekawostek o Tokio

Tokyo Skytree

Tokio jest często nazywane miastem, ale oficjalnie znane i zarządzane jako „prefektura metropolitalna”, która różni się od miasta i łączy elementy miasta i prefektury. Przedstawiamy  ciekawostki i mało znane fakty o stolicy Japonii – Tokio.

1. Tokijska prefektura metropolitalna, w której skład wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy liczy 37 milionów mieszkańsów. Jest to największy i najbardziej ruchliwy obszar metropolitalny na świecie.

2. Tokyo Disneyland był pierwszym ośrodkiem Disneya zbudowanym poza Stanami Zjednoczonymi i został otwarty 15 kwietnia 1983 roku. Z jego 114-akrowym rozmiarem działki, był to największy pojedynczy park Disneya w tym czasie. Tokyo Disney Resort zawiera teraz dwa parki: Tokyo Disneyland i Tokyo DisneySea.

3. Tokio jest stolicą Japonii od 1868 roku. Kiedyś była to mała wioska rybacka o nazwie Edo. Edo stało się wtedy cesarską stolicą Japonii, a następnie zmieniło swoją nazwę na Tokio, co oznacza „wschodnią stolicę”.

4. Średnio co 12 metrów w Tokio dostępne są jakieś automaty. Możesz kupić wszystko od hamburgerów po ubrania, cukierki po zimne napoje.

5. Tokio to miasto, które kocha owoce morza. Istnieje hurtowy rynek rybny zwany Tsukiji. Jest to najbardziej ruchliwy i największy rynek rybny na świecie. Główną atrakcją są żywe aukcje tuńczyka, które odbywają się codziennie o 5 rano. Jest to główna atrakcja turystyczna, a bilety wstępu są wydawane codziennie o 4 rano.

6. Tokio znane jest z niezwykle ruchliwego transportu publicznego. Dworzec Shinjuku jest największym i najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym na świecie. Przez dworzec codziennie przejeżdża średnio 3,70 mln pasażerów.

7. Jest więcej neonów w Tokio niż gdziekolwiek indziej na świecie. Więcej niż w Times Square w Nowym Jorku, czy nawet Las Vegas.

8. Tokyo Tower jest wieżą komunikacyjną i widokową w Shiba-koen Minato Ward w Tokio. Ukończona w 1958 roku, wieża Tokio jest o 78 lat młodsza od wieży Eiffla, która zainspirowała francuski projekt. Wieża Tokio jest wprawdzie o 13 metrów wyższa od wieży Eiffla, jednak dzięki nowoczesnym materiałom wykorzystanym do jej budowy, waży połowę ciężaru wieży Eiffla.

tokio tower

9. W Tokio znajdują się jedne z najdroższych i najbardziej cenionych restauracji na świecie. Dzięki 12 restauracjom z trzema (najwyższa nota) gwiazdkami Michelin, w Tokio znajduje się więcej najlepszych restauracji z niż w jakimkolwiek innym mieście, przewyższając nawet Paryż gdzie jest 10 restauracji z trzema gwiazdkami Michelin.

10. Smog i warunki pogodowe oznaczają, że góra Fuji jest widoczna w mieście mniej niż 80 dni w roku.

11. Henn Na Hotel obsługiwany jest przez roboty i automaty. W pokojach znajduje się wbudowana pralnia chemiczna, która eliminuje konieczność wysyłania ubrań do czyszczenia. Dostęp do pokoi jest możliwy za pomocą klucza, który jest wysyłany na Twój smartfon.

12. Tokio jest bardzo bezpieczne dla turystów. Przestępstwa są tu rzadkością, a przestępstwa przeciwko turystom są prawie niespotykane. Tokio regularnie znajduje się na szczycie list dotyczących bezpieczeństw i niskiego wskaźnika przestępczości.

13. Tokyo Skytree został ogłoszony najwyższą wieżą na świecie w 2010 roku. Skytree oferuje piękny widok dla swoich gości. W 2010 roku została najwyższą budowlą w Tokio, a w marcu 2011 roku, po osiągnięciu docelowej wysokości 634 metrów, stała się najwyższą wieżą na świecie.

14. System metra w Tokio jest doskonałym sposobem na podróżowanie po mieście i regionach zewnętrznych. Łączy rozległe obszary miejskie, jest niezawodny i szybki. Ze względu na popularność transportu publicznego w Tokio, w okresach wzmożonego ruchu można znaleźć pracowników sieci pomagających pasażerom w przepełnionych pociągach. Ich zadaniem jest wepchnięcie pasażerów do pociągu, aby maksymalnie zwiększyć jego ładowność.

Ciekawostki Tokio

15. Jeśli pójdziesz do innych dużych azjatyckich miast, często okaże się, że jeśli mówisz po angielsku, to dogaszasz się z większością osób. Jeśli chcesz poradzić sobie w Tokio, będziesz musiał nauczyć się trochę japońskiego, w przeciwnym razie możesz mieć problemy z dogadaniem się.

16. W Tokio w dzielnicy Hachi i Ji znajduje się góra Takao, najczęściej odwiedzana góra na świecie. Mt. Takao nagradza swoich wspinaczy za dotarcie na szczyt, goszcząc ich w górskim sklepie i barze Udon. Szczyt znany jest z piękna przyrody.

17. Należąca do JR East Keio Corporation, stacja Shinjuku jest stacją kolejową w okręgach Shinjuku i Shibuya w Tokio. Szacuje się, że każdego dnia stacja przyjmuje 3,5 mln osób dojeżdżających do pracy, co czyni ją najbardziej ruchliwą stacją na świecie.

18. Shibuya Crossing to najbardziej ruchliwe przejście dla pieszych na świecie. Regularnie pojawia się nawet dwóch i pół tysiąca osób przechodzących przez nie w tym samym czasie.

19. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 odbyły się w Tokio. Igrzyska odbyły się tutaj również w 1967 roku.

20. Na stacjach metra w Tokio są światła zapobiegające samobójstwom. W 2009 roku władze zainstalowały niebieskie światła na stacjach kolejowych w celu zapobiegania samobójstwom. W 2013 roku w pracy naukowej wykazano, że światła te działają, a liczba samobójstw spadła aż o 84%. Uważa się, że niebieskie światło szybciej wprowadza osoby doświadczające stresu psychologicznego w stan relaksu.