Azja

40 Ciekawostek, Faktów i Informacji o Kazahstanie

zbiornik wodny w pobliżu gór

Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni. Jest jednym z najsłabiej zaludnionych krajów, z gęstością zaludnienia wynoszącym zaledwie 6 osób na kilometr kwadratowy. Stolicą kraju jest Astana, a największym miastem – Ałmaty. Poznaj fascynujące ciekawostki o Kazachstanie.

1. Kazachstan graniczy z Rosją, Kirgistanem, Uzbekistanem, Turkmenistanem oraz Morzem Kaspijskim.

2. Językiem urzędowym Kazachstanu jest język kazachski, a walutą obowiązującą w Kazachstanie jest tenge.

3. Liczba ludności Kazachstanu wynosi 18 milionów, a większość ludności to muzułmanie.

4. Najwyższym punktem w Kazachstanie jest Khan Tengri o wysokości 6995 m n.p.m, a najdłuższą rzeką jest Ob o długości 3650 km.

5. Kazachstan posiada ośrodek kosmiczny do wystrzeliwania rakiet. Jest on pierwszy i największy na świecie. Na miejscu, zbudowanym w latach 50. dla Związku Radzieckiego, ruszył Sputnik 1. Obiekt jest obecnie wynajmowany przez Rosjan i pozostaje w centrum programu kosmicznego.

6. Ciekawe jest to, że Kazachstan jest największym na świecie krajem śródlądowym, o powierzchni 2724 900 km2 , czyli większym niż cała Europa Zachodnia.

7. Kraj ten graniczy z pięcioma krajami – Rosją, Chinami, Kirgistanem, Uzbekistanem i Turkmenistanem.

betonowa droga pomiędzy zielonym polem trawy pod białymi chmurami i niebieskim niebem

8. Jest rządzony przez tego samego prezydenta, Nursultana Nazarbaeva, od kiedy w 1991 roku ogłosił niepodległość od Związku Radzieckiego. Reżim Nazarbajewa jest ostro krytykowany przez grupy obrony praw człowieka za ograniczanie wolności słowa.

9. Napojem narodowym Kazachstanu jest fermentowane mleko końskie.

10. W Kazachstanie mieszka około 120 grup etnicznych i narodowości.

11. Uważa się, że jabłko pochodziło z Kazachstanu, a jego rdzenni mieszkańcy nazywali je almą.

12. Kazachski step stanowi jedną trzecią kraju. Kazachski step stanowi jedną trzecią kraju.

13. Konie zostały po raz pierwszy udomowione na terenie obecnego Kazachstanu.

14. Pierwszy sztuczny satelita (Sputnik 1) i pierwszy człowiek (Jurij Gagarin) zostali wysłani w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu Bajkonur znajdującego się w Kazachstanie.

15. Połowa jeziora Balkhash, jednego z największych jezior na świecie, składa się z wody słodkiej, druga połowa to woda słona.

przyroda i metropolia - Ałmaty

16. W Kazachstanie narodziła się fikcyjna postać Sachy Barona Cohena, Borat, film, z którym kazachstańscy urzędnicy byli niezadowoleni. Zwłaszcza gdy hymn narodowy Borata został przypadkowo rozegrany zamiast prawdziwego po tym, jak kazachstańska drużyna strzelecka zdobyła złoto w Kuwejcie w 2012 roku.

17. W 2009 roku Kazachstan zajął pierwsze miejsce na świecie w produkcji uranu (14020 ton). W 2011 roku kraj ten wyprodukował 19450 ton uranu (35% światowej produkcji). Kazachstan posiada drugie co do wielkości zasoby uranu na świecie.

18. Stolicą Kazachstanu jest Astana, w środkowo-północnym regionie kraju. To stosunkowo nowe miasto z fantazyjną, przesadną panoramą.

19. Kazachstan był częścią byłego ZSRR i jest niepodległym państwem od 1991 roku. Od tego czasu jest to reżim autorytarny z tym samym człowiekiem u steru. Partie opozycyjne są zmiażdżone, a wolność jest pojęciem obcym.

20. Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości krajem na świecie i największym, który nie ma dostępu do oceanu.

21. To ogromne miejsce o bardzo małej populacji, liczącej zaledwie 16 milionów ludzi.

22. Granica między Rosją a Kazachstanem jest najdłuższą nieprzerwaną granicą lądową na świecie (7512,8 km).

23. Mimo że jest pozbawiony dostępu do morza, posiada flotę morską.

24. Od czasu uzyskania niepodległości liczba Rosjan drastycznie spadła. Ci, z którymi rozmawialiśmy, mówili, że czują się mniej mile widziani i że teraz trudniej jest znaleźć pracę. Język kazachski jest wymogiem dla wszystkich miejsc pracy w rządzie.

25. Związek Radziecki bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej, a straty wyniosły blisko 30 milionów (żołnierze i cywile). Wszędzie są pomniki upamiętniające zaginionych.

drzewa i ścieżka

26. Kazachscy sportowcy złożyli petycję do MKOl o pozwolenie na sprowadzenie mięsa końskiego na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku.

27. Głównym miastem nie jest Astana, ale Ałmaty. To malownicze miasto z 1,5 miliona ludzi. Z pokrytymi śniegiem górami, pięknymi budynkami i nowoczesnymi udogodnieniami.

28. Ałmaty ma zupełnie nowy System Metra, który został otwarty w 2011 roku. Obecnie istnieje siedem stacji i wszystkie są inaczej udekorowane i zaprojektowane.

29. Korupcja jest tu niefortunnym sposobem życia, a wszyscy kierowcy, którzy nam pomogli, skarżyli się na policję. Nawiasem mówiąc, lepiej ją opłacić, niż dostać wysoki mandat.

30. Większość kraju jest niezwykle płaska i jałowa. Jest to słynny „step”.

31. Kraj ten jest muzułmański, ale niewiele wskazuje na to na zewnątrz. Meczety nie są często widywane. Wieloletnie rządy sowieckie, kiedy religia była bagatelizowana, osłabiły jej znaczenie w całym kraju.

32. Praktycznie nic nie jest napisane po angielsku i bardzo niewiele osób mówi tym językiem.

Kazachstan ciekawostki

33. Często rury wodociągowe i gazowe znajdują się nad ziemią. Ułatwia to ich naprawę.

34. Od 1996 roku Kazachstan na letnich igrzyskach olimpijskich zdobył 14 złotych medali, w tym połowę za boks.

35. Rosyjskie słowo na pieniądze („dengi”) pochodzi od tureckiego słowa „tenge” – nazwa obecnej waluty Kazachstanu.

36. Przemysł turystyczny w Kazachstanie jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

37. Kazachstan jest bogaty w minerały i zasoby (ropa naftowa, gaz, surowce) i ma ogromny potencjał.

38. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju jest dawna siedziba pisarza i powieściopisarza Fiodora Dostojewskiego w Semey, niedaleko granicy z Rosją. Powstało muzeum, w którym prezentowane są notatki z jego najsłynniejszych dzieł, takich jak „Zbrodnia i kara”.

39. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie, w tym Szymbulak, gdzie w 2014 roku książę Harry udał się z ówczesną dziewczyną Cressidą Bonas.

40. Kazachstan szczyci się największym kominem na świecie. Komin elektrowni GRES-2 w Ekibastuz ma 419,7 m wysokości.