Azja

Miasto Ha Long – 10 ciekawostek

sprzedawca

Ha Long, to miasto w Wietnamie, położone nad zatoką o tej samej nazwie. Powstało z połączenia Hon Gai oraz Bai Chay. Sama zatoka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego okolica ta jest często odwiedzana przez turystów z całego świata, zachwycając swoją urodą nawet największych sceptyków.

1. Ha Long jest stolicą prowincji Quang Ninh i powstało w 1993 roku. Głównym źródłem dochodów miasta jest, oczywiście turystyka, ale również kopanie węgla.

2. Miasto podzielone jest na części wschodnią i zachodnią. Ta pierwsza jest terenem, gdzie usytuowana infrastrukturę przemysłową, a na zachodnie najczęściej bawią się turyści.

3. W mieście znajdują się szerokie plaże, góra Yen Tu i park rozrywki, ale największą atrakcją dla turystów pozostaja malownicza zatoka z mnóstwem wysp o różnej wielkości.

4. Zatoka Ha Long jest odnogą Zatoki Tonkińskiej i znajduje się na niej około tysiąca dziewięciuset skalistych wysp. Przez wielu ludzi jest uważana za najpiękniejsze miejsce w Wietnamie.

5. W zatoce istnieje prawie dwa tysiące gatunków zwierząt, wśród których znajdują się na przykład makaki, iguany, łasice i antylopy.

6. Miasto Ha Long było kiedyś ważnym portem handlowym na szlaku między Japonią, Chinami innymi częściami Azji, a współcześni badacze stworzyli tam stanowiska archeologiczne, które potwierdzają te założenia.

7. W Ha Long odbyły się aż trzy ważne bitwy z chińskimi i mongolskimi najeźdźcami.

8. Ponad dwa tysiące ludzi w zatoce mieszka na łodziach i bambusowych tratwach. Po wpisaniu zatoki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO byli zmuszeni do opuszczenia swojego terenu, ale nie nakłoniono ich do powrotu na ląd.

9. Popularnymi metodami zwiedzania zatoki są wycieczki kajakowe, a same łódki można wynająć w mieście. W 2002 roku Ha Long odwiedziło ponad milion turystów z całego świata.

10. W wodach zatoki znajdują się rafy koralowe, a na lądzie także pięćset gatunków roślin, z czego kilka zupełnie nieznanych w innych częściach świata. Poważnym zagrożeniem dla przyrody Ha Long są kopalnie oraz szlaki handlowe.