Azja

10 ciekawostek oraz informacji o mieście Agra

taj mahal

Agra to małe miasto w północnych Indiach, położone w odległości 225 km od stolicy Indii, New Delhi. Miasto słynie z Taj Mahal, zbudowanego przez wielkiego cesarza Mughala Shaha Jahana, kiedy to miłość jego życia, czyli jego żony, Mumtaz zmarła podczas porodu. Oto ciekawostki, informacje i fakty o mieście Agra.

1. Agra ma klimat kontynentalny, z długimi, gorącymi latami od kwietnia do września. Latem w tym regionie wieją suche wiatry. Monsunowe miesiące od lipca do września dają około 70 cm opadów rocznie. Zimy trwają od listopada do lutego.

2. Taj Mahal znany jest z perłowo-białej barwy, we wczesnych godzinach porannych wygląda na różową, białą w ciągu dnia i złotą w świetle księżyca.

3. Sprytnie zbudowane, filary otaczające Tadż Mahal są lekko nachylone na zewnątrz tak, że w przypadku trzęsienia ziemi filary odpadną od grobowca nie powodując żadnego uszkodzenia budynku. Jest również doskonale symetryczny, z wyjątkiem dwóch grobowców, ponieważ męski grób jest większy od grobu kobiety.

4. Nie uwierzylibyście, gdybyśmy powiedzieli, że zanieczyszczona rzeka Yamuna była kiedyś nazywana Niebieską Rzeką ze względu na jej nieskazitelną wodę. Była tak przejrzysta i jasna, że można było wyraźnie zobaczyć jej koryto rzeki gołymi oczami. Dziś stała się jedną z najbardziej skażonych i zainfekowanych rzek w kraju.

5. Było to kiedyś najpotężniejsze miasto podczas dynastii Mughal, Agra była jednym z najpopularniejszych miast na świecie. Służyła jako stolica królestwa w latach 1556-1648. Było to w okresie królów Mughal Akbar i Shah Jahan.

6. Agra jest najchętniej odwiedzana w miesiącach październik, listopad, luty i marzec, kiedy średnia temperatura wynosi od 16 do 25 stopni Celsjusza.

7. Strategiczne położenie fortu w mieście miało kluczowe znaczenie dla każdej dynastii, która zdecydowała się przejąć kontrolę nad Agrą. Babur, który jako pierwszy zdobył miasto i zbudował fort. Po przegranej bitwie z Sher Shah Suri, fort został przejęty przez dynastię Suri, która rządziła do 1555 r. n.e. i ostatecznie został przejęty przez Akbar, a następnie przeprojektowany przy użyciu czerwonego piaskowca.

8. Budowa Tadż Mahal kosztowała w tamtym czasie około 32 miliardów rupii, co odpowiada około 100 milionom dolarów w dzisiejszych czasach.

9. Na budowę Tadż Mahal przywieziono różne materiały z różnych miejsc, takie jak kryształy z Chin, węgiel z Arabii, czerwony piaskowiec z Fatehpur Sikri, czy diamenty z Panny.

10. Agra została sklasyfikowana jako jedyne miasto indyjskie z trzema obiektami światowego dziedzictwa UNESCO, tj. Taj Mahal, Fort Agra i Fatehpur Sikri.