Informacje i ciekawostki o Nairobi

Stolica Kenii, Nairobi, jest najbardziej dynamicznym miastem, znanym również z wielu powodów jako „zielone miasto w słońcu”. Jest to największe miasto Kenii, liczące prawie cztery miliony mieszkańców. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Nairobi.

Informacje o Nairobi

Nairobi to miasto pełne kontrastów. Jest na tyle stare, że można poczuć jego przeszłość i wieloetniczność, aby doświadczyć kenijskiej kultury, a jednocześnie nowoczesne. To miasto, które łączy ludzi wszystkich kultur i środowisk. Ozdobione nowoczesnymi drapaczami chmur, światowej klasy restauracjami, w pełni wyposażonymi szpitalami, nowoczesnymi centrami handlowymi, szkołami, licznymi środkami transportu prywatnego i publicznego oraz uniwersytetami i szkołami wyższymi, które zapewniają lokalne i międzynarodowe programy nauczania.

Wieżowce Nairobi zasiadają na niegdyś dużym bagnie, które maasajscy pastorałowie określali jako miejsce chłodnych wód. W ciągu stulecia miasto to rozrosło się i rozszerzyło na trzy hrabstwa, tworząc większy obszar metropolitalny Nairobi. Obecnie hrabstwa Kiambu, Kajiado i Machakos są częścią większego obszaru Nairobi.

Stolica, położona na wysokości 1795 metrów nad poziomem morza, zajmuje powierzchnię 697 km2. W mieście Nairobi mieszka około 2,8 mln ludzi.

Region metropolitalny Nairobi składa się z czterech z 47 hrabstw w Kenii, w tym hrabstwa Nairobi, które obejmuje stolicę kraju, Nairobi.

Chociaż Nairobi ma wiele pozytywnych cech, tak jak każde inne duże miasto, to jednak ma swoje problemy i stoi przed ogromnymi wyzwaniami, od zatłoczonych dróg po przestępczość i ubóstwo w slumsach Kibera i Mathare.

Nairobi powstało pod koniec lat 90-tych XIX wieku jako obóz kolejowy, gdzie odpoczywał Brytyjczykom, którzy zbudowali „lunatic express” – linię kolejową Mombasa – Uganda. Pierwotnie nosiła ona nazwę „Ewaso Nai´beri”, ale Brytyjczycy mieli trudności z jej wymową i zamiast tego wymyślili własną nazwę „Nairobi”. Ze względu na centralne położenie w Kenii, Nairobi stało się później brytyjską stolicą prowincji, a w końcu stolicą Kenii.

Nairobi jest jednym z niewielu miast na świecie z parkiem narodowym. Przeżyj przejażdżki po równinach parku, aby zobaczyć zwierzęta takie jak zebry i żyrafy.

Rozległy region metropolitalny Nairobi obejmuje 30390 km2 i służy jako dom dla 6,5 mln ludzi.

Gęstość zaludnienia w stolicy Kenii jest duża – średnio 3950 osób na kilometr kwadratowy.

W przypadku rozległego regionu metropolitalnego Nairobi gęstość zaludnienia wynosi średnio 220 osób na kilometr kwadratowy.

W Kenii gęstość zaludnienia wynosi średnio 82 osób na kilometr kwadratowy.

Jeśli lecisz do Kenii, Nairobi jest idealnym punktem wyjścia do podróży do różnych części kraju. Nairobi jest położone centralnie, z międzynarodowym lotniskiem i zbieżną siecią dróg łączącą go z większością części Kenii.

Jako największe centrum biznesu i handlu w Afryce Wschodniej, Nairobi jest również regionalną lokalizacją i siedzibą różnych międzynarodowych firm i organizacji. W centralnej dzielnicy biznesowej mieści się również wiele dużych kenijskich przedsiębiorstw i banków, w tym Giełda Papierów Wartościowych w Nairobi.

Szybki rozwój Nairobi spowodował wzrost liczby nowoczesnych kompleksów handlowych. Do najlepszych centrów handlowych należą: Thika Road Mall ( TRM), Yaya Centre, The Junction oraz Garden City.

Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 12 grudnia 1963 roku. Kenijczycy obchodzą Dzień Niepodległości jako święto publiczne 12 grudnia każdego roku.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *