AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Nairobi

Stolica Kenii, Nairobi, jest najbardziej dynamicznym miastem, znanym również z wielu powodów jako „zielone miasto w słońcu”. Jest to największe miasto Kenii, liczące prawie cztery miliony mieszkańców. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Nairobi.

Informacje o Nairobi

Nairobi to miasto pełne kontrastów. Jest na tyle stare, że można poczuć jego przeszłość i wieloetniczność, aby doświadczyć kenijskiej kultury, a jednocześnie nowoczesne. To miasto, które łączy ludzi wszystkich kultur i środowisk. Ozdobione nowoczesnymi drapaczami chmur, światowej klasy restauracjami, w pełni wyposażonymi szpitalami, nowoczesnymi centrami handlowymi, szkołami, licznymi środkami transportu prywatnego i publicznego oraz uniwersytetami i szkołami wyższymi, które zapewniają lokalne i międzynarodowe programy nauczania.

Wieżowce Nairobi zasiadają na niegdyś dużym bagnie, które maasajscy pastorałowie określali jako miejsce chłodnych wód. W ciągu stulecia miasto to rozrosło się i rozszerzyło na trzy hrabstwa, tworząc większy obszar metropolitalny Nairobi. Obecnie hrabstwa Kiambu, Kajiado i Machakos są częścią większego obszaru Nairobi.

Stolica, położona na wysokości 1795 metrów nad poziomem morza, zajmuje powierzchnię 697 km2. W mieście Nairobi mieszka około 2,8 mln ludzi.

Region metropolitalny Nairobi składa się z czterech z 47 hrabstw w Kenii, w tym hrabstwa Nairobi, które obejmuje stolicę kraju, Nairobi.

Chociaż Nairobi ma wiele pozytywnych cech, tak jak każde inne duże miasto, to jednak ma swoje problemy i stoi przed ogromnymi wyzwaniami, od zatłoczonych dróg po przestępczość i ubóstwo w slumsach Kibera i Mathare.

Nairobi powstało pod koniec lat 90-tych XIX wieku jako obóz kolejowy, gdzie odpoczywał Brytyjczykom, którzy zbudowali „lunatic express” – linię kolejową Mombasa – Uganda. Pierwotnie nosiła ona nazwę „Ewaso Nai´beri”, ale Brytyjczycy mieli trudności z jej wymową i zamiast tego wymyślili własną nazwę „Nairobi”. Ze względu na centralne położenie w Kenii, Nairobi stało się później brytyjską stolicą prowincji, a w końcu stolicą Kenii.

Nairobi jest jednym z niewielu miast na świecie z parkiem narodowym. Przeżyj przejażdżki po równinach parku, aby zobaczyć zwierzęta takie jak zebry i żyrafy.

Rozległy region metropolitalny Nairobi obejmuje 30390 km2 i służy jako dom dla 6,5 mln ludzi.

Gęstość zaludnienia w stolicy Kenii jest duża – średnio 3950 osób na kilometr kwadratowy.

W przypadku rozległego regionu metropolitalnego Nairobi gęstość zaludnienia wynosi średnio 220 osób na kilometr kwadratowy.

W Kenii gęstość zaludnienia wynosi średnio 82 osób na kilometr kwadratowy.

Jeśli lecisz do Kenii, Nairobi jest idealnym punktem wyjścia do podróży do różnych części kraju. Nairobi jest położone centralnie, z międzynarodowym lotniskiem i zbieżną siecią dróg łączącą go z większością części Kenii.

Jako największe centrum biznesu i handlu w Afryce Wschodniej, Nairobi jest również regionalną lokalizacją i siedzibą różnych międzynarodowych firm i organizacji. W centralnej dzielnicy biznesowej mieści się również wiele dużych kenijskich przedsiębiorstw i banków, w tym Giełda Papierów Wartościowych w Nairobi.

Szybki rozwój Nairobi spowodował wzrost liczby nowoczesnych kompleksów handlowych. Do najlepszych centrów handlowych należą: Thika Road Mall ( TRM), Yaya Centre, The Junction oraz Garden City.

Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii 12 grudnia 1963 roku. Kenijczycy obchodzą Dzień Niepodległości jako święto publiczne 12 grudnia każdego roku.