Afryka

17 ciekawostek i zaskakujących informacji o mieście Mombasa

Miasto Mombasa

Mombasa jest drugim co do wielkości miastem w Kenii. Mieszka tutaj 1,2 miliona ludzi. Jest to duże miasto portowe, z międzynarodowym lotniskiem. Oto zestaw ciekawostek oraz mało znanych informacji o mieście Mombasa.

1. Urocze stare miasto jest sercem Mombasy. Położone w południowo-wschodniej części wyspy, Stare Miasto świadczy o dawnej świetności miasta, w tym o obecności Portugalczyków, Arabów Omańskich i Brytyjczyków oraz ich roli w historii wyspy, co szczególnie widać w architekturze.

2. Mombasa ma klimat tropikalnej sawanny.

3. Mombasa była stolicą Protektoratu Kenii od 1887 do 1906 roku. Jednak później stolica została przeniesiona do Nairobi.

4. Słynny portugalski odkrywca, Vasco da Gama, był pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Mombasę w 1848 roku. Najwyraźniej Portugalczykom spodobało się to, co zobaczyli tak bardzo, że wrócili zaledwie dwa lata później, aby splądrować miasto.

5. Muzyka jest niezwykle ważna w życiu codziennym w Mombasie. Miasto jest popularne ze względu na dźwięki Bango, Chakacha i Mwanzele.

6. Nyali jest wystawną dzielnicą położoną na północ od wyspy i połączoną z nią mostem Nyali. Ta ekskluzywna okolica posiada szereg bogatych willi i ośrodków wypoczynkowych, centrów handlowych, restauracji i banków.

7. Nyali Beach jest najciekawszą atrakcją w tej okolicy. Jest to rozległy odcinek nieskazitelnego piasku, otoczony palmami.

8. Miasto położone jest wzdłuż drogi Mombasa – Malindi. To miasto ma publiczną plażę znaną jako „Piraci”. Inną popularną atrakcją jest Haller Park, który jest kamieniołomem z różnymi gatunkami zwierząt i roślin.

9. Podczas gdy większość ludności Mombasy to ludność muzułmańska, miasto jest również domem dla jednej z największych populacji Jainów w Afryce. Religia jest obecna w kraju od około 100 lat.

10. Mombasa, miasto i główny port Kenii, położone na koralińskiej wyspie w zatoce Oceanu Indyjskiego. Wyspa jest połączona z kontynentalnym terytorium miejskim o powierzchni 259 km kwadratowych.

11. Mombasa jest znana na zdjęciach z gigantycznych aluminiowych kłów słoni, które rozciągają się wzdłuż Alei Moi. Zostały one zbudowane dla upamiętnienia wizyty księżniczki Małgorzaty w 1956 roku, kiedy Kenia była częścią Imperium Brytyjskiego.

12. Zanim Mombasa stała się ważnym portem handlowym na Oceanie Indyjskim, ogólny obszar był od dawna miejscem osiedli zamieszkałych przez ludy mówiące po bantu, które zajmowały się rolnictwem, rybołówstwem i handlem lokalnym.

13. Mombasa posiada dwa porty: Mombasa Old Port po wschodniej stronie wyspy i Kilindini Harbour po stronie zachodniej. Stary port jest obecnie wykorzystywany tylko przez małe statki.

14. Kilindini jest nowoczesnym portem z licznymi miejscami do cumowania. Mombasa służy jako rynek zbytu dla produktów rolnych regionu jak bawełna, cukier, orzechy kokosowe, owoce i warzywa i eksportuje wiele z nich.

15. Przez większą część swojej historii miasto służyło jako jeden z największych portów dla handlu niewolnikami.

16. Fort Jesus był ważnym graczem w dziewięciu różnych bitwach pomiędzy narodami, które chciały kontrolować wybrzeże Kenii, w tym Portugalię, Anglię i Omana. Fort został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2011 roku i dziś służy jako muzeum.

17. Podsumowując, Mombasa jest regionalnym ośrodkiem kulturalno-gospodarczym, posiada bardzo duży port i międzynarodowe lotnisko oraz jest ważnym regionalnym ośrodkiem turystycznym.

Czytaj dalej: Atrakcje w Mombasie