Afryka

6 niezwykłych ciekawostek o zwierzętach w Afryce

lew

Kontynent afrykański, mimo wielu lat okrutnych polowań, które przyczyniły się do wybicia znacznej części zwierząt zamieszkujących tę część świata, nadal może pochwalić się niezwykłym bogactwem fauny. Jego kraje zamieszkują m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Oto wybrane ciekawostki o zwierzętach w Afryce:

1. W Afryce spotkamy m. in. największego obecnie żyjącego na ziemi ssaka lądowego – słonia afrykańskiego. Żyjące w stadach słonie zamieszkują afrykańską sawannę, północną Botswanę, północną część Afryki oraz lasy i stepy ciągnące się od południowej części pustyni Sahary po Namibię. Na ogół żyjący około 70 lat słoń żyje w stadzie. Osobne stada stanowią samice i młode słonie, a osobną stada dorosłych słoni – kawalerów mających kontakt z samicami tylko w okresie rui. Stada żyją w pobliżu zbiorników wodnych, zapotrzebowanie bowiem na wodę do picia u słonia sięga 190 litrów dziennie, a do tego zwierzęta te uwielbiają się kąpać wieczorami. Obsypując po kąpieli wilgotną skórę piaskiem tworzą warstwę chroniącą je przed dokuczliwymi ukąszeniami owadów.

2. Afrykański lew uznawany powszechnie za króla zwierząt ze względu na swoją budzącą respekt sylwetkę i piękną grzywę u samców żyje w Afryce w rodzinnych grupach liczących od dwóch do dwunastu dorosłych osobników z jednym samcem lub koalicją dwóch do czterech osobników męskiego rodzaju. Samce zajmują się zdobywaniem, a także obroną terytorium stada, ochroną grupy i zapładniają samice. Samice natomiast opiekują się młodymi, ale też odpowiedzialne są za zdobywanie pożywienia w trakcie polowania. Lwie stado ma własną, wewnętrzną hierarchię. Nawet najsłabszy samiec stoi w niej wyżej niż samice. Zdarza się, że samiec przewodzący stadu zostaje pokonany przez rywala – opuszcza wtedy grupę i żyje samotnie. W stadzie pozostają na stałe młode samice, a młode samce muszą je opuścić po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Pożywienie zdobywane jest przez lwy najczęściej w nocy. Polują one głównie na antylopy, zebry, gazele, żyrafy, guźce czy bawoły afrykańskie, choć zdarzało im się w okresie głodu napadać także na ludzi czy zwierzęta hodowlane.

3. Do ciekawych zwierząt afrykańskich należy także struś – ptak o doskonałym wzroku, którym potrafi dostrzec przedmioty i zwierzęta oddalone nawet o pięć kilometrów. Żyjące do 75 lat, strusie są najszybciej biegającymi, nielotnymi ptakami na świecie. W sprincie mogą osiągać prędkość nawet 70 km na godzinę. Wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi, strusie nie chowają głowy w piasek ze strachu, ale w obliczu zagrożenia nisko pochylają ją do ziemi.

4. Charakterystycznym zwierzęciem zamieszkującym kontynent afrykański jest zebra – ssak z rodziny koniowatych, o oryginalnym umaszczeniu: czarne pasy znajdują się na białej lub żółtawej sierści. Zebry żyją w stadach na trawiastych terenach afrykańskich, na południe od Sahary. Charakteryzują się doskonałym wzrokiem, który w nocy chroni je przed polującymi na nie drapieżnikami.

5. Oryginalnym wyglądem charakteryzują się także nosorożce, z których do dzisiaj zachowało się pięć gatunków na Ziemi. Dwa z nich, nosorożec biały i nosorożec czarny żyją właśnie w Afryce, pozostałe – w Azji Południowej. Te ogromne, ważące nawet tonę zwierzęta mają niezwykle grubą skórę ochronną sięgającą nawet pięciu centymetrów grubości. Są niestety gatunkiem zagrożonym, ponieważ padają ofiarą kłusowników zabijających je dla cennych rogów, którym przypisywane są właściwości medyczne i magiczne.

6. Na kontynencie afrykańskim ma swój dom także najwyższe żyjące obecnie na ziemi zwierzę – żyrafa, zamieszkująca afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Ich charakterystyczne umaszczenie w cętki jest kamuflażem. W ten sposób zwierzęta te bronią się przed napaścią drapieżników wtapiając się w rozproszone światło sawanny. Potrafią bardzo szybko biegać, osiągając prędkość nawet 55 kilometrów na godzinę, a ich największymi wrogami są lwy. Polują one na nie na przykład przy wodopoju, atakując kiedy żyrafa schyla głowę, aby się napić.