AfrykaCiekawostki

Ciekawostki przyrodnicze o Afryce

ciekawostki przyrodnicze

Kontynent afrykański to nie tylko egzotyczna kultura, ale przede wszystkim niesamowita przyroda, której nie spotkamy w żadnym innym regionie świata. Unikalne gatunki zwierząt występujące tylko w poszczególnych częściach tego kontynentu i zjawiskowa roślinność, która przystosowała się do trudnych chwilami warunków klimatycznych powodują, że ten kontynent do dzisiaj przyciąga licznych turystów. Przedstawiamy ciekawostki przyrodnicze o Afryce.

1. Na Madagaskarze znajdziemy nie tylko zapierające dech w piersiach swoim pięknem krajobrazy, ale także unikatową roślinność, jak kilka gatunków baobabów osiągających niezwykłe rozmiary. Drzewa te mogą rosnąć bowiem na wysokość 25 metrów i 45 metrów obwodu pnia. Około 80 procent zwierząt występujących na terenie Madagaskaru to gatunki endemiczne, czyli żyjące tylko w tym kraju. Są wśród nich m. in. lemury, a także ptaki. Z powodu tej różnorodności biologicznej i odmienności wyspy wielu naukowców postuluje nazwanie Madagaskaru ósmym kontynentem

2. Największa liczba dziko żyjących lampartów zamieszkuje Park Narodowy Południowej Luangwy utworzony w dolinie rzeki o tej nazwie płynącej dawnym rowem tektonicznym.

3. Ciekawym faktem przyrodniczym, który rzadko kojarzony jest z Afryką jest występowanie na tym kontynencie pingwinów. Niestety, ich populacja od początku ubiegłego wieku znacznie spadła i obecnie liczy raptem 55 tysięcy. Gatunek ten zdaniem naukowców może więc zniknąć w ciągu najbliższych piętnastu lat.

4. Kontynent afrykański jest wyjątkowy ze względu na gatunki występujących tylko tutaj zwierząt, jak słoń afrykański, dwa gatunki nosorożców, żyrafy, zebry, goryle, szympansy czy hipopotamy. Żyją tu także największe ptaki nieloty: strusie, sekretarze, turaki i czepigi, zwierzęta drapieżne, jak lwy, lamparty, hieny i gepardy, a także stada antylop i wielkie kolonie ptaków: pelikanów, flamingów i czapli tworzących niezapomniany widok, kiedy podrywają się wszystkie do lotu.

5. Wodospady Wiktorii to nazwa nadana przez Davide’a Livingstone’a – szkockiego misjonarza i badacza Afryki. Uznał je on za tak piękne zjawisko przyrodnicze, że twierdził iż muszą wpatrywać się w nie anioły w locie. Uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata Wodospady Wiktorii oryginalnie były nazywane przez rdzenną ludność Afryki Grzmiącą Pianą. Poetyckie i pobudzające wyobraźnie są nazwy poszczególnych wodospadów: Wodospady Tęczy, Podkowy, Główne oraz Kataraktę Diabła.

6. Charakterystycznym zjawiskiem przyrodniczym Afryki są występujące na Saharze, Kalahari i wokół Wielkich Rowów suche uedy (wadi) – doliny na pustyniach, okresowo wypełniające się wodą i stające się korytami sezonowych rzek, a także słone jeziora okresowe nazywane szottami.