Ciekawostki

10 ciekawostek o Beko

pralka

Beko to producent sprzętu AGD, który cieszy się w Polsce olbrzymim wręcz zaufaniem. Warto jest zapoznać się z garścią ciekawostek na temat marki, która na trwałe wpisała się w polski krajobraz.

1. Orientalne pochodzenie

Mało osób wie, że Beko S.A. należy do tureckiej Grupy Koç, należącej z kolei do koncernu Arçelik. Beko produkuje wszelkiego rodzaju sprzęt AGD, który charakteryzuje się idealnym wręcz stosunkiem jakości i możliwości do ceny.

2. Początki w Polsce

Beko w Polsce działa od roku 1998. Producent szybko zyskał przychylność Polaków. W Turcji historia producenta sięga jednak aż roku 1969, więc jest to firma z tradycjami, założona w Stambule.

3. Turecki lider patentowy

Beko jest liderem spośród wszystkich firm tureckich, jeżeli chodzi o liczbę zgłoszonych patentów, których jest ponad 300. Sprzęt producenta to więc nie kopiowanie rozwiązań innych form, ale wprowadzanie olbrzymiej liczby innowacji i rozwiązań autorskich.

4. Gigant w pędzie

Beko zatrudnia niemal 30.000 osób, a liczba klientów, którzy zakupili sprzęt tej firmy, sięgnie niedługo już pół miliarda. Polska jest dla niego jednym z najważniejszych rynków, o czym przesądza zarówno nasza lokalizacja geograficzna, jak i fakt, że Turcję z Polską od wieków łączyły bliskie stosunki handlowe.

5. Marka budżetowa

Pomimo sporej popularności, Beko uważane jest za producenta budżetowego, o wiele mniej prestiżowego, niż pozostali wiodący producenci AGD. Opinię taką posiada nawet w innych krajach Bliskiego Wschodu. W swojej ojczyźnie jednak posiada ponad 50% rynku. Sytuacja jednak powoli zmienia się na korzyść przedsiębiorstwa.

6. Co łączy Beko z Barceloną?

Beko jest oficjalnym partnerem klubu FC Barcelona od roku 2014. Jest także niezwykle ważnym sponsorem dla litewskiej i włoskiej piłki nożnej, a także na swoim rodzimym podwórku. To jednak FC Barcelona jest najbardziej prestiżową drużyną, która jest sponsorowana przez przedsiębiorstwo.

7. Ekspansja zamorska

Beko to pierwszy producent turecki, którego marka zaczęła rozprzestrzeniać się na cały świat. We wczesnych latach 90. producent rozpoczął ekspansję za ocean. Dziś jego produkty dostępne są aż w 130 krajach, a największą popularnością cieszą się w krajach biedniejszych ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.

8. Grundig należy do… Beko

Mało kto wie, że Grundig, legendarny producent elektroniki, został wykupiony przez Beko w 2004 roku. Nie jest on więc niemiecki, lecz turecki. W ten sposób firma Beko uzyskała szerszy dostęp do europejskiego rynku, przejmując sieć dystrybucyjną firmy Grundig.

9. Skaza na marce, o której mało kto wie

Chociaż urządzenia Beko cieszą się dobrą jakością, zdarzały się w przeszłości przypadki ich zapłonów i innych niebezpiecznych wydarzeń z ich udziałem – łącznie kilkaset w ciągu kilku ostatnich lat. Producent szybko zdiagnozował przyczyny niefortunnych wypadków, a wiele z nich w ogóle nie trafiło do świadomości mas i forma dalej cieszy się sporym zaufaniem.

10. Influencer marketing w wykonaniu Beko

Beko swoje działania marketingowe koncentruje na influencer marketingu. Jego elementem jest nie tylko wspieranie drużyn sportowych, ale także współpraca z wieloma organizacjami i zaangażowanie w sprawy społeczne. Beko jest ważnym partnerem dla UNICEF. Oprócz tego firma dość intensywnie wykorzystuje działalność wschodzących gwiazd mediów społecznościowych.

Powyższa garść ciekawostek z pewnością przybliżyła czytelnikom firmę Beko i umożliwi bardziej świadomą decyzję tym, którzy rozważają zakup jej produktów.