AfrykaCiekawostki

Ciekawostki, fakty i informacje o Ghanie

Ghana dziecko

Dawniej Ghana, znana jako złote wybrzeże, jest krajem położonym na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej. Oprócz niewielkiej liczby ludności i niewielkiego obszaru Ghana jest wiodącym krajem w Afryce Zachodniej. Kraj jest dobrze znany z różnorodnej przyrody, starych fortów, bogatej kultury i przyjaznych plaż.

Ghana oznacza „Króla Wojownika” w języku Soninke.

Ghana liczy 28 mln mieszkańców.

Poligamia jest legalna i ludzie nie mają problemu z rodzinami poligamicznymi, o ile żywiciel rodziny może zapewnić rodzinie wystarczające środki utrzymania. Jednak małżeństwo więcej niż jednej żony jest najczęściej rezerwą dla zamożniejszych i potężnych członków społeczeństwa.

Powierzchnia całkowita Ghany wynosi 238 533 km2.

Tradycyjne praktyki dotyczące dziedziczenia po wdowie są nadal szeroko rozpowszechnione, ponieważ oczekuje się, że wdowa zostanie poślubiona przez żyjącego brata zmarłego męża i jako taka przyjmie na siebie pełną odpowiedzialność za dzieci pozostawione po sobie, jak również za nową żonę.

Główne języki w Ghanie to angielski, języki afrykańskie, w tym Akan, Ewe.

Ghana stała się pierwszym krajem kolonialnym w krajach Afryki subsaharyjskiej, który uzyskał niepodległość.

Imperium Ghany zostało zbudowane na handlu solą i złotem, dlatego też brytyjscy kupcy nazywali je później Złotym Wybrzeżem.

Średnia długość życia w Ghanie wynosi 64 lata (mężczyźni), 66 lat (kobiety).

Istnieje sześć parków narodowych i wiele mniejszych rezerwatów przyrody, które zostały utworzone w celu ochrony dzikiej fauny i flory Ghany. W Parku Narodowym Kakum znajduje się ponad 650 gatunków motyli, w tym olbrzymie jaskółki, których średnica wynosi prawie 20 centymetrów.

W 1991 roku zawodnik z Ghany, Ferdi Ato Aboboe, ustanowił rekord świata biegnąc 100 metrów w 13,6 sekundy. Później jednak rekord ten został wyrównany przez Rolanda Wegnera w 2007 roku.

Ghana leży wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i dlatego jej najniższy punkt znajduje się na wysokości 0 m w majestatycznym głębokim oceanie. Przeciwnie, najwyższy punkt w Ghanie znajduje się na górze Afadjato, która ma około 885 m wysokości. Wzgórze znajduje się w Pasmie Agumatsa.

Dostępność złota w tym regionie spowodowała powstanie partykularnych interesów między Brytyjczykami i Portugalczykami, co doprowadziło do rywalizacji w 1482 roku.

Po II wojnie światowej wykształceni Ghańczycy uważali za rozsądne, aby mogli szukać niepodległości swojego kraju i wyzwolić się od ucisku.

Jednostką walutową w Ghanie jest cedi. Słowo „cedi” pochodzi od lokalnego słowa oznaczającego muszlę bydlęcą. W Ghanie łuski bydlęce (ze ślimaków morskich) były kiedyś używane jako pieniądz.

Ogólnie rzecz biorąc, kultura ghańska kładzie większy nacisk na gościnność dla wszystkich w społeczeństwie, praktykowanie dobrych obyczajów w każdym otoczeniu, jak również szacunek dla wszystkich.

Pierwsza konstytucja Ghany powstała w 1946 roku.

Ghana znana jest z uprawy kakao, które od stuleci jest źródłem ziaren kakaowych. Plantacja kakao rozpoczęła się tam pod koniec XIX wieku. Nawet dzisiaj kakao nadal stanowi ważny punkt eksportu dla Ghany.

Ghana znana jest jako jeden z bardziej stabilnych krajów demokratycznych w Afryce Zachodniej od 1992 roku, kiedy stała się demokracją wielopartyjną.

Kwame Nkrumah została pierwszym prezydentem niepodległej Ghany po uzyskaniu niepodległości w 1957 roku.

Ghana prawdopodobnie nie jest krajem, który kojarzymy z bogatymi i słynnymi gwiazdami znanymi na całym świecie. W kraju są jednak celebryci, którzy być może są bardziej znani z tego, że nie pozwalają, by ich sława, pieniądze i status miały na nich wpływ. Jednym z najbardziej znanych jest John Dumelo, który oprócz tego, że jest utalentowanym aktorem i projektantem mody, jest równie ceniony za wykonaną pracę humanitarną.

PKB Ghany wynosi 37,86 mld USD.

Ropę naftową odkryto u wybrzeży Ghany w 2007 roku.

Jezioro Wolta jest największym sztucznym jeziorem na świecie. Znajduje się w Ghanie i rozciąga się na ponad 450 kilometrów oraz jest widoczne z kosmosu.

Ghana jest jednym największych co do wielkości producentem złota w Afryce. Ghańczycy są dużymi eksporterami złota. W 2016 roku wyprodukowała 90 ton złota, co plasuje ją na 11 miejscu na świecie.

Dzieci w Ghanie uczęszczają do przedszkola przez dwa lata, począwszy od czwartego roku życia.

W rankingu Global Peace Index Ghana została uznana za najspokojniejszy kraj Afryki.

Ghana jest zasadniczo krajem tropikalnym, choć ma dwa bardzo zróżnicowane pory roku.

Nawet po odzyskaniu niepodległości Ghana cieszyła się okresami wojny i pokoju.

Ghana ma największy rynek w Afryce Zachodniej i nazywana jest rynkiem Kejetia. Znajdziesz tu miejscowe rzemiosła, dżinsy, odzież, owoce, warzywa i mięso.

Akra jest stolicą i największym miastem Ghany, kraju położonym w Afryce Zachodniej. Miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów przedkolonialnych, kiedy to tereny te zamieszkiwały plemiona Ga i Adangme.