10 ciekawostek o starożytnych igrzyskach olimpijskich

starożytny stadion

Igrzyska Olimpijskie należą do najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w dzisiejszych czasach. Jest to impreza na skalę światową, która przyciąga sportowców z najdalszych zakątków świata. Jest to bardzo ważny okres dla sportowców, którzy przez wiele miesięcy przygotowują się do startów w poszczególnych konkurencjach, ale również dla fanów sportu, którzy często spędzają wiele godzin przed telewizorem, aby kibicować swoim faworytom.

Wielu z nas nie jest jednak świadomych tego, że Igrzyska Olimpijskie towarzyszą nam już od naprawdę wielu lat. Dokładniej pierwsze igrzyska odbył się w VII wieku przed naszą erą i już wtedy zyskały ogromną rzeszę fanów. Skoro tak wiele czasu poświęcamy oglądaniu tego wydarzenia w telewizji, nadeszła pora na to, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. Dziś skupimy się na igrzyskach, które odbywały się w czasach starożytnych.

1. W trakcie starożytnych Igrzysk Olimpijskich sportowcy ćwiczyli nago.

2. Zawody organizowane w czasach starożytnych trwały około 6 miesięcy.

3. Jak już wcześniej wspominaliśmy pierwsze Igrzyska odbyły się w VII wieku przed naszą erą, jednak w IV naszej ery zakazano ich organizacji na okres 1500 lat.

4. W starożytności wśród ludów żyjących na ziemi panowały liczne wojny, lecz na czas olimpiady ogłaszano rozejm.

5. Igrzyska organizowane były ku czci boga Zeusa i odbywały się na Olimpie.

6. Wśród dyscyplin sportowych wymienić można biegi, rzut dyskiem i oszczepem, skok w dal, zapasy, boks oraz wyścigi konne i wyścigi w zaprzęgach.

7. Udział w igrzyska mogli brać tylko mężczyźni, nieobciążeni przestępstwem.

8. Igrzyska Olimpijskie dla starożytnych Greków były nie tylko wydarzeniem sportowym, ale również świętem religijnym.

9. Nagrodą dla zwycięzców były wieńce oliwne, dodatkowo mieli oni możliwość postawienia własnego posągu w gaju Zeusa.

10. Wszyscy zawodnicy zobowiązani byli do złożenia przysięgi o swojej uczciwości w trakcie zawodów. Jej nie przestrzeganie groziło piętnowaniem, karą grzywny lub podstawieniem piętnujących pomników. Wspólne składanie przysięgi przez zawodników odbywało się pierwszego dnia zawodów.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.