Ciekawostki

Interesujące ciekawostki i ważne informacje o Karkonoszach

Pasmo górskie Karkonosze jest rozdzielone pomiędzy dwa kraje – Polskę i Czechy. Są częścią Sudetów i całkowita powierzchnia jaką zajmują to 650 km2. Atrakcyjne uksztaltowanie przyciąga duże grupy odwiedzających, którzy przy okazji chcą zobaczyć piękne widoki ze szczytów. Wokół Karkonoszy wytworzył się cały ruch turystyczny, na który składa się baza noclegowa, gastronomia czy trasy wycieczkowe. Przed wyruszeniem w te góry, warto poznać o nich parę ciekawostek i informacji urozmaicających wyprawę.

1. PODZIAŁ KARKONOSZY

Karkonosze zajmują powierzchnię 650 km2. Z czego 465 km2 leży na terytorium Czech, a 185 km2 na terenie Polski.

2. UNESCO

Karkonosze są wpisane do Światowej Sieci Biosfery UNESCO. Z tego powodu utworzono Karkonoski Park Narodowy w Polsce oraz Czechach.

3. NAJWYŻSZY SZCZYT

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. Jej wysokość mierzy 1602 metry n. p. m. Śnieżka jest zaliczana do Korony Gór Polskich, Korony Europy, Korony Sudetów, a także Korony Sudetów Polskich.

4. ŚWIĄTYNIA EWANGELICKA

W pobliskim Karpaczu znajduje się świątynia Wang – skandynawska konstrukcja z XII wieku, sprowadzono ją z Norwegii w XIX wieku.

5. PARK MINIATUR

Kowary to miasto leżące w pobliżu Karkonoszy, gdzie można pójść do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Przedstawiono w nim makiety różnych historycznych zamków albo miniaturę Karkonoszy.

6. MUZEUM

W Jeleniej Górze funkcjonuje Muzeum Karkonoskie gromadzące około 60 tysięcy eksponatów.

7. BUDNIKI

Jest to dawna osada, która znajdowała się w Karkonoszach. Obecnie pełni rolę punktu widokowego.

8. URZĄD POCZTOWY

Po czeskiej stronie Śnieżki stoi urząd pocztowy. Jest to najwyżej położona placówka pocztowa w Czechach, otrzymała nawet swój własny kod. Można w niej kupić różne pamiątki.

9. ZAWODY

Czeska poczta organizuje zawody Sněžka Sherpa Cup. Polegają na wniesieniu na Śnieżkę plecaków z konkretnym obciążeniem. Te mistrzostwa są nawiązaniem do XIX-wiecznych tragarzy, którzy dostarczali zaopatrzenie na Śnieżkę.

10. ALEJA GWIAZD

W Karpaczu można przejść się aleją, która jest wyłożona około dwudziestoma odciskami butów polskich himalaistów.