Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek na temat motoryzacji

rolls royce

Dzięki motoryzacji możemy przemieszczać się w szybkim tempie między różnymi miejscami. Rozwój motoryzacji pociągnął za sobą rozwój wielu innych dziedzin życia. Oto ciekawostki na temat motoryzacji.

1. Henry Ford stworzył auto zbudowane z konopi i soi, napędzane biopaliwem. Twórca wpadł na to rozwiązanie w czasie trwania II Wojny Światowej, gdy ze względu na ograniczony dostęp do stali czy innych metali szukano alternatywnych rozwiązań. Ostatecznie zaniechano produkcji auta.

2. Najszybszy radiowóz jest w posiadaniu policji w Dubaju i jest to Bugatti Veyron.

3. Najszybsza wymiana silnika trwała zaledwie 42 sekundy.  Rekord padł w 1985 roku i został wykonany przez brytyjskich żołnierzy. Wymiana silnika miała miejsce w Fordzie Escorcie.

4. Ferdinand Porsche zaprojektował w 1931 roku swój pierwszy samochód i był nim samochód elektryczny.

5. W 1986 roku wystawiono pierwszy mandat. Otrzymał go Walter Arnold jadący z prędkością 8 mil na godzinę.

6. Wynalazca tempomatu był niewidomy. Ralph Teetor pomimo swej niepełnosprawności ukończył studia. Stworzył hydrauliczną skrzynię biegów, lecz patent sprzedał firmie Bendix.

7. Przeciętny model samochodu składa się z 30 000 części.

8. Najwyższy na świecie mandat wyniósł 290 000  tysięcy dolarów. Otrzymał go Ferrari Testarossa jadąc z prędkością 137 km/h, przy dozwolonej prędkości 80 km/h. Wysokość grzywny na terenie Szwajcarii uzależniona jest od wysokości majątku, która w przypadku kierowcy wynosiła wtedy 22,7 miliona dolarów.

9.  Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa zawdzięczamy inżynierowi Volvo. W firmie zajmował się głównie bezpieczeństwem na drodze. W 1959 roku po raz pierwszy użyto tego patentu. Przez ponad 60 lat pomysł Bohlina nie uległ zmianie. Firma Volvo podjęła decyzję o pozostawieniu otwartego patentu, dzięki czemu inne firmy produkujące auta mogły wykorzystać ten pomysł u siebie.

10. Pierwszy samochód na świecie został opracowany przez Carla Benza, a pierwszą na świecie długą podróż autem odbyła kobieta Carla Benza, Bertha, natomiast pierwszy na świecie sygnalizator stanął w 1945 roku w Stanach Zjednoczonych.