Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Henryku VIII Tudor

źródło: Wikipedia

Henryk VIII Tudor był królem Anglii przez prawie czterdzieści lat. Zasłynął jako bezwzględny władca i mąż.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Henryk VIIII zasłynął między innymi z tego, że aż sześć razy zawierał związek małżeński, a dwa ze swoich żon skazał na karę śmierci.

2. Kiedy spodobała mu się dama dworu, Anna Boleyn, a papież nie poparł tego związku, postanowił oddzielić kościół w Anglii od papieskiego. W ten sposób powstał anglikanizm.

3. Za jego panowania ustanowiono wiele bezprecedensowych ustaw. Poza kwestią Kościoła, podpisał na przykład pierwszy dokument przeciwko sodomii, ustawu o Unii między Anglią i Walią czy też wprowadził karę śmierci za uprawianie czarów.

4. Jako młody chłopak bardzo lubił sport, a szczególnie tenis i polowania. Był też muzykiem, kompozytorem i poetą, a według legendy to on napisał znany utwór „Greensleeves”.

5. W dojrzałym wieku sport w jego przypadku został zastąpiony przez nałogową grę w karty i kości.

6. Zasłynął jako władca wszechstronnie wykształcony. Znał biegle kilka języków i interesował się teologią. Jego traktaty dotyczące religii były cenione nawet przez samego papieża. Wykształcenie to nie niwelowało jego brutalnej natury. Po skazaniu na śmierć Anny Boleyn, kolejny związek małżeński zawarł już jedenaście dni później.

7. Król Henryk VIII panicznie bał się zaraz przenoszonych przez ludzi, a były one wówczas dość powszechne. W związku z tymstrachem potrafił izolować się od wszystkich na całe tygodnie i czekać, aż epidemie przeminą.

8. Król znał się na ziołolecznictwie i potrafił samodzielnie radzić sobie z wieloma dolegliwościami. Z zapisków wynika również, że obdarowywał przyjaciół własnoręcznie wykonanymi miksturami.

9. Ostatnią żoną króla była Katarzyna Parr, z którą władca spierał się o kwestie religijne. Ich odmienne poglądy nie przeszkodziły jednak temu, aby to właśnie dzięki niej król pogodził się z córkami. To ona sprawiła, że Maria i Elżbieta znalazły się ponownie w linii sukcesji po Edwardzie.

10. Pod koniec swojego życia król zmagał się z potężną nadwagą, a obwód jego brzucha wynosił ponad 130 centymetrów. Mówi się również o tym, że zmagał się z podagrą i syfilisem, którym zaraził się od jednej z wielu kochanek.

11. Świadkowie twierdzą, że ostatnimi słowami Henruka VIII były słowa „Anna Boleyn, Anna Boleyn!”. Słowa te można różnie interpretować i nigdy nie dowiemy się, czy to ją naprawdę kochał, czy też miał wyrzuty związane z tym, że zginęła wskutek wymyślonych przez niego oskarżeń.

12. „Henryk VIII” to kronika napisana przez Williama Szekspira. Kiedy była odgrywana na scenach Globe Theatre, wystrzał z działa podczas sztuki doprowadził do spłonięcia teatru.

13. Henryk piętnował przeciwników wyznawanej przez niego religii z całą stanowczością i brutalnością. W związku z tym w Anglii wybuchło powstanie znane jako Pielgrzymka Łaski.

14. Za panowania Henryka VIII w Anglii zginęło około 500 katolików, a wśród nich dwóch kardynałów, dwóch arcybiskupów, 18 biskupów, 13 opatów i wielu zakonników.

15. Z rozkazu króla ścięty został Tomasz Morus, czyli angielski myśliciel, polityk i późniejszy męczennik chrześcijański.