Ciekawostki

10 Największych Małp na Świecie

goryl

Królestwo zwierząt kryje w sobie fascynującą różnorodność gatunków, które zdumiewają nas swoją ekspresją, zachowaniami i wyglądem. Wśród tych istotnych mieszkańców naszej planety znajdują się małpy – inteligentne, społeczne i często zabawne stworzenia, które blisko łączą się z ludzkim rodowodem. Wśród tej różnorodności istnieje grupa, która wyróżnia się nie tylko swoimi zdolnościami, ale także imponującym rozmiarem. Przyjrzyjmy się bliżej dziesięciu największym małpom na świecie, by zrozumieć ich znaczenie dla ekosystemu i fascynujące cechy.

1. Goryl Nizinny (Gorilla gorilla)

Goryl nizinny, zwany także gorylem zachodnim, jest jednym z największych lądowych zwierząt na Ziemi. Charakteryzuje się ogromnymi rozmiarami, potężnym ciałem i imponującą siłą. Samce mogą osiągnąć wagę nawet do 200 kilogramów, podczas gdy samice są znacznie mniejsze. Goryle żyją głównie w lasach deszczowych Afryki Zachodniej, gdzie prowadzą spokojny tryb życia oparty na złożonych relacjach społecznych.

2. Szympans Zachodni (Pan troglodytes)

Szympans zachodni, czasem nazywany szympensem nizinny, to bliski kuzyn człowieka. To jedne z najbardziej inteligentnych małp, które są znane z tworzenia narzędzi, rozwiązywania problemów i wykazywania skomplikowanych zachowań społecznych. Szympansy osiągają wielkość porównywalną do człowieka i żyją głównie w lasach i sawannach Afryki Zachodniej i Centralnej.

3. Orangutan Sumatrzański (Pongo abelii)

Orangutan sumatrzański jest jednym z dwóch istniejących gatunków orangutanów i jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na świecie. Charakteryzuje się długimi ramionami i pomarańczowym futrem. Samce mogą osiągnąć masę blisko 100 kilogramów. To doskonały przykład, jak ludzka działalność, tak jak wylesianie i kłusownictwo, może wpłynąć na przetrwanie tych wspaniałych istot.

4. Mandryl Płaszczowy (Mandrillus sphinx)

Mandryl płaszczowy to małpa o imponującym wyglądzie, charakteryzująca się jaskrawymi barwami twarzy i długimi, zakrzywionymi kłami. To jeden z największych przedstawicieli małp królewskich, osiągający do 75 kilogramów. Mandryle żyją w lasach deszczowych Afryki Zachodniej i Środkowej, w grupach złożonych z kilkudziesięciu osobników.

5. Słoń Owłosiony (Lophocebus kipunji)

Słoń owłosiony, znany również jako kipunji, to rzadki gatunek małpy endemiczny dla niektórych obszarów w Afryce Środkowej. Ich gęste futro, które przypomina owłosienie, jest charakterystyczną cechą tego gatunku. Słoń owłosiony jest stosunkowo małym przedstawicielem tej grupy, osiągając masę do około 20 kilogramów.

6. Słoń Waleniowaty (Nasalis larvatus)

Słoń waleniowaty, nazywany również nosaczem borneańskim, to jedna z najbardziej charakterystycznych małp na świecie ze względu na swój wyjątkowy nos. Ten ogromny nos pełni ważną rolę w termoregulacji organizmu oraz w wydawaniu dźwięków, które są kluczowe dla komunikacji w grupie. Słoń waleniowaty jest endemitem Borneo i Malajskiej części wyspy Sumatra, gdzie żyje w lasach tropikalnych.

7. Słoń Afrykański (Loxodonta africana i Loxodonta cyclotis)

Słoń afrykański to symbol potęgi i majestatu afrykańskich sawann i lasów. Występują dwie główne podgatunki: słoń afrykański sawannowy i leśny. Oba osiągają imponującą wagę, sięgającą nawet 6-7 ton. Słoń afrykański pełni kluczową rolę w kształtowaniu ekosystemu, odgrywając istotną rolę w rozprzestrzenianiu nasion i tworzeniu ścieżek przemieszczania się dla innych zwierząt.

8. Słoń Indyjski (Elephas maximus)

Słoń indyjski, zwany także słoniem azjatyckim, to jeden z dwóch istniejących gatunków słoni. W przeciwieństwie do swego afrykańskiego kuzyna, ma mniejsze uszy i mniejsze kły. Te masywne zwierzęta żyją głównie w obszarach leśnych i trawiastych Azji Południowej. Słoń indyjski jest ważny dla tamtejszych kultur i religii oraz odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego ekosystemu lasów.

9. Babiak Szary (Rhinopithecus roxellana)

Babiak szary, znany również jako małpa złota, to rzadki gatunek małpy żyjący w górskich lasach Azji Wschodniej, głównie w Chinach. Charakteryzuje się szarym futrem i złotym pyskiem. Babiaki żyją w dużych grupach społecznych, a ich ekosystemy są narażone na degradację z powodu wylesiania i zmian klimatycznych.

10. Makak Japoński (Macaca fuscata)

Makak japoński to niewielka małpa zamieszkująca tereny Japonii. Są znane z umiejętności przetrwania w surowym klimacie, żyjąc w obszarach górskich, a nawet na obszarach pokrytych śniegiem. Charakteryzują się różnorodnymi zachowaniami społecznymi i umiejętnością korzystania z narzędzi do zdobywania pożywienia.

Inne z istotnych prawd

Te opisany powyżej ranking jest jednym z wielu, bo małpy dzielą się na człekokształtne i na małpy właściwe. Człekokształtne to rzecz jasna przeciwstawne kciuki w wielu przypadkach i do tego bardzo rozwinięte mózgi. Gatunki te rozumieją bardzo wiele i da się je wytresować do tego stopnia, że mogą w warunkach domowych wykonywać wiele czynności.

Prawda tkwi też i w tym, że w społeczeństwach takich jak Chińskie panuje nawet moda na hodowanie małp, a niektórzy hodowcy w domach mają nawet samce Orangutanów Borneańskich.

W niektórych przypadkach przygody z tymi właśnie zwierzętami kończą się dość nieciekawie, ale często życie w domach ludzi jest dla nich zaskakująco wygodne, bo pokarm zdobywają w sposób bezstresowy. Właściciel zapewnia im także wygodne warunki bytowania i jedyne co muszą te zwierzęta, to ciekawie się prezentować.

Ośrodki badawcze

Prawda tkwi też i w tym, że małpy człekokształtne z tej pierwszej siódemki opisanego wyżej rankingu bada się dość często, a dokładniej sprawdza się ich geny, zdolność do uczenia się i to jak genetycznie w ich przypadku przekazywana jest ta wyższa inteligencja. Jednym słowem bada się te zwierzęta na wiele różnych sposobów.

Ciekawostka tkwi też i w tym, że to właśnie Szympans Zwyczajny wybrał się w przestrzeń kosmiczną przed pierwszym Amerykaninem, choć uczyniono to ze względów bezpieczeństwa i po to by sprawdzić jak zniesie podróż tego typu człowiek.