AzjaCiekawostki

24 mało znane ciekawostki o Mongolii

ciekawostki Mongolia

Mongolia leży w Azji Środkowej pomiędzy Syberią na północy a Chinami na południu. Jest to kraina pełna pustki, prawie dwukrotnie większa niż Europa Wschodni.

Nazwa Mongoł pochodzi od małego plemienia, którego przywódca, Ghengis Khan, rozpoczął podbój w XIII wieku, który ostatecznie obejmował ogromne imperium rozciągające się od Azji do Europy, aż po Morze Czarne, do Indii i Himalajów.

1. Całkowita powierzchnia Mongolii wynosi 1 564 116 km2.

2. W Mongolii żyje 3 miliony ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 2 osoby/km².

3. 36% ludności Mongolii nie ukończyło 18 roku życia.

4. Wielki Mur Chiński zaczął być budowany w Mongolii wewnętrznej w VI wieku p.n.e..

5. Mongolia nazywana jest „Krainą Błękitnego Nieba”, ponieważ w roku ma ponad 260 słonecznych dni.

6. Mówi się, że Mongolia wywodzi się od słowa Mongoł, które ma pochodzić od słowa mong, oznaczającego „odważny”.

7. W 2011 roku mongolski watażka Genghis Khan został wybrany jednym z 25 najważniejszych politycznych Ikon wszech czasów magazynu „Time”.

8. Mongolia słynie z koczowniczego stylu życia – jest jedną z niewielu pozostałych kultur koczowniczych na świecie – i szacuje się, że od 30% do 40% mieszkańców tego kraju żyje w ten sposób. Koczownicy Mongolii to pasterze, którzy przetrwają dzięki inwentarzowi żywemu, takiemu jak wielbłądy, bydło i konie.

9. 45% ludności Mongolii mieszka w ruchliwej stolicy Ułan Bator, gdzie życie jest o wiele bardziej nowoczesne, a podróżni znajdą tu liczne muzea, sklepy, restauracje, bary i kluby.

10. Współczesna Mongolia stanowi jednak tylko część historycznej ojczyzny Mongołów.

11. Po jego śmierci imperium zostało podzielone na kilka potężnych państw mongolskich, ale te rozpadły się w XIV wieku. Mongołowie pod koniec XVII wieku przeszli pod panowanie chińskiej dynastii Manchu, która podzieliła Mongolię na Mongolię Wewnętrzną i Mongolię Zewnętrzną.

12. Ułan Bator (949 000 mieszkańców) jest stolicą Mongolii i jej największym miastem. Stolica, jako koczownicze miasto, przeprowadzała się trzy razy w roku. Nazwa oznacza „Czerwony Bohater”.

13. Językiem urzędowym jest język mongolski. Mówi się tutaj również po turecku i rosyjsku.

14. Ministerstwo Nauki, Technologii, Edukacji i Kultury (MSTEC) jest centralnym organem administracji, który formułuje ogólnokrajową politykę edukacyjną i wyznacza standardy dla każdego poziomu edukacji formalnej, począwszy od przedszkola, a skończywszy na szkolnictwie wyższym.

15. Mongołowie nazywają swój kraj „Błękitną Mongolią”. Niebieskie niebo nie zawsze oznacza jednak ciepło. Klimat Mongolii jest ekstremalny i choć większość kraju jest gorąca latem, temperatury mogą spaść do -30 stopni Celsjusza zimą. Stolica, Ułan Bator, jest najchłodniejszą stolicą świata, o średniej temperaturze -1,3 stopnia.

16. Jazda konna jest fundamentalną częścią mongolskiej kultury nomadycznej, a nawet mówi się, że „Mongoł bez konia jest jak ptak bez skrzydeł”.

17. Największym corocznym festiwalem w Mongolii jest Naadam, który jest obchodzony w całym kraju i obejmuje trzy narodowe mongolskie sporty wyścigów konnych, łucznictwa i zapasów. Odbywa się w połowie lipca i jest popularny wśród podróżnych, którzy chcą poznać kulturę Mongolii.

18. Rozległa pustynia Gobi zajmuje znaczną część południowej Mongolii.

19. Mongolia uzyskała niepodległość w 1921 roku dzięki wsparciu sowieckiemu, a w 1924 roku powstał reżim komunistyczny.

20. Imperium Mongołów założone przez Ghenghisa Chana w 1206 roku stało się największym na świecie imperium lądowym wszech czasów.

21. Mongolia ma parlamentarny system rządów.

22. Zasoby naturalne Mongolii to: ropa naftowa, miedź, molibden, wolfram, fosforany, cyna, nikiel, cynk, wolfram, fluoryt, złoto, srebro, żelazo.

23. Rolnictwo Mongolii obejmuje: pszenicę, jęczmień, warzywa, rośliny pastewne, owce, bydło, wielbłądy i konie.

24. Pomimo braku dostępu do morza Mongolia ma wiele słonych jezior. Mongolskie jeziora i rzeki zawierają ponad pięćdziesiąt unikalnych gatunków ryb.