AzjaCiekawostki

22 mało znane informacje i ciekawostki o pustyni Gobi

pustynia

Pustynia Gobi jest największą pustynią Azji. Pustynia rozciąga się na dwa kraje. Z jednej strony rozciąga się na południe Mongolii, a z drugiej strony dociera do północnych i północno-zachodnich części Chin. Poniżej znajdziesz ważne fakty, ciekawostki oraz informacje o pustyni Gobi.

1. Pustynia, na której pada śnieg może brzmieć absurdalnie, ale w rzeczywistości pada śnieg na pustyni Gobi, choć te przypadki są stosunkowo rzadkie.

2. Gobi szczyci się tym, że jest największą pustynią w Azji i piątą co do wielkości pod względem powierzchni całkowitej na świecie.

3. Nazwa pustyni Gobi pochodzi od mongolskiego słowa „Govi”, oznaczającego „półpustynia”.

4. Silne wiatry, czasami wiejące z prędkością 120 km na godzinę, również przyczyniają się do zimnego środowiska w tym regionie.

step

5. Pustynia jest masywna. Idąc z północnego zachodu na południowy zachód, pustynia ma długość 1600 kilometrów. Natomiast biegnąca z północy na południe pustynia ma długość 800 km.

6. Choć pustynia jest obecna zarówno w Chinach, jak i w Mongolii, ludzie zazwyczaj nazywają ją mylnie pustynią chińską.

7. Ludzie zawsze wyobrażają sobie Gobi jako pustynię bez życia. W rzeczywistości tylko 5% całkowitej powierzchni stanowią wydmy. Większa część Pustyni Gobi to kraina stepów, piasków, gór i jest domem dla hodowców wielbłądów.

8. Pustynia jest rozległa, ale w rzeczywistości jest otoczona mongolskimi łąkami i górami Ałtaj. Góry Ałtajskie znajdują się w miejscu, gdzie spotykają się 4 kraje azjatyckie: Chiny, Mongolia, Kazachstan i Rosja.

9. Gobi ma jeden z najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych na świecie z gwałtownymi zmianami temperatury w ciągu dnia i pory roku.

10. Pustynia Gobi znajduje się na łukowatym terenie, który ma powierzchnię 1,3 mln km2.

pustynia Gobi

11. Co zaskakujące, większość pustyni jest wolna od piasku. Tylko 5% pustyni pokrywają wydmy. Pozostałe obszary pustyni są albo całkowicie skaliste, albo pokryte są dużymi, suchymi łąkami.

12. Pustynia Gobi jest domem dla Yadan National Geological Park of China, gdzie można znaleźć niesamowite kamienne i ziemne rzeźby stworzone przez naturalne elementy w okresie od 300 tys. do 700 tys. lat.

13. Pustynia Gobi to rozległa strefa pustynnej pustyni i stepów pustynnych, pokrywająca prawie 30%terytorium Mongolii.

14. Jest to właściwie zimna pustynia. Śnieg można znaleźć nawet na wydmach w miesiącach zimowych. Jeśli chcesz doświadczyć śniegu na pustyni Gobi, powinieneś rozważyć odwiedzenie pustyni od stycznia do lutego.

15. Na pustyni Gobi mieściło się kilka ważnych miast, takich jak Dunhuang, Hami, Old Turpan. Miasta te były ważne, ponieważ leżą wzdłuż jedwabnego szlaku.

16. Chińczycy mają alternatywne nazwy dla pustyni. Dwie z najbardziej znanych alternatywnych nazw to Sha-mo, co dosłownie oznacza pustynię piaszczystą i Han-hal, co tłumaczy się jako Morze suche. Choć są to naprawdę ciekawe nazwy, sama nazwa Gobi dosłownie przekłada się na „miejsce bez wody”.

wielbłądy

17. Pustynia rozszerza się w wyniku procesu znanego jako pustynnienie. Pustynnienie to odbywa się w szybkim tempie. Przybywa 2000 km kwadratowych rocznie i przenika w głąb łąk Chin.

18. Gobi jest najważniejszym miejscem archeologicznym, gdzie po raz pierwszy odkryto dinozaury, które złożyły jaja.

19. Pustynia Gobi jest bogata w miedź, złoto i węgiel.

20. Pustynia jest domem dla ekstremalnych wahań temperatury. W okresie letnim na pustyni można podziwiać pejzaże pełne słońca, a także mroźne zimy. Pustynia jest przeważnie sucha, ponieważ Wielkie Himalajskie blokują wiatry z chmurami deszczowymi przed dotarciem na pustynię.

21. Pustynia zajmuje bardzo ważne historyczne miejsce. Największe przyległe imperium lądowe świata – Wielkie Imperium Mongolskie kwitło na pustyni Gobi wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

22. Zwierzęta żyjące na pustyni Gobi są różne. Można tu zobaczyć niedźwiedzie, wielbłądy, orły bieliki, gazele, a nawet lamparty śnieżne. Do gryzoni należą również świstaki i gady.