Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Krabach

krab

Kraby stanowią największą grupę skorupiaków, która liczy ponad 10, 5 tysiąca różnych gatunków. Niektóre z nich są wyjątkowo piękne i kolorowe, inne przypominają niewielkie, morskie potwory, kolejne mogą osiągać ogromne rozmiary. Fascynuje nas nie tylko ich różnorodność, ale również anatomia i sposób życia. Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat krabów!

1. Największym przedstawicielem tej grupy skorupiaków jest japoński krab pacyficzny, którego rozpiętość odnóży może sięgać nawet 4 metrów, który należy do tzw. żywych skamieniałości czyli gatunków zwierząt i roślin, których najbliżsi ewolucyjnie krewni wymarli dawno temu.

2. Kraby mogą poruszać się w każdym kierunku – często na boki lub do tyłu.

3. Większość krabów nie potrafi pływać, poruszają się po dnie akwenów wodnych lub po plażach.

4. Różne gatunki krabów mogą żyć w skrajnie różnych warunkach. Spotkać je można w słonych wodach morskich i oceanicznych, jak i w słodkowodnych zbiornikach wodnych. Niektóre gatunki żyją tuż przy brzegu, inne umiłowały sobie wody głębinowe. Kraby spotkać można zarówno z zimnych, arktycznych morzach, jak i w ciepłych, tropikalnych wodach.

samotny krab na plaży

5. Skrzela krabów znajdują się pod pancerzem, których chroni je przed nadmiernym wysychaniem. Dzięki temu kraby bez problemu mogą przemieszczać po suchych terenach.

6. Niektóre gatunki krabów posiadają wyjątkowe rytuały godowe (np. w postaci specyficznego tańca godowego), zdarzają się również walki między samcami o względy potencjalnej partnerki.

7. Porutnik gazami to gatunek kraba, który jest najczęściej poławiany – stanowi około 20% połowu wszystkich krabów. Jego mięso jest delikatne i miękkie, stanowi podstawę diety w wielu miejscach na świecie.

8. W Polsce można natknąć się na trzy różne gatunki krabów: wszystkie są niewielkie i zamieszkują przede wszystkim Morze Bałtyckie, jednak spotkać je można również w rzekach.

9. Niektóre gatunki krabów tropikalnych nie żyje w morzu lecz w miejscach na lądzie, które charakteryzują się wysoką wilgotnością. Gatunki te jednak wracają do mórz w okresie lęgowym.

10. Niektóre ośrodki nerwowe krabów umiejscowione są w odcinkach brzusznych, przez co teoretycznie zwierzęta te mogą w dalszym ciągu wykazywać niektóre funkcje (np. trawienie) po usunięciu mózgu.