25 Interesujących Ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu
Henryk Sienkiewicz jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Poniżej ciekawostki z jego życia.
1. Urodził się w 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Zmarł w 1916 roku w Evey, w Szwajcarii. W 1924 roku sprowadzono jego ciało do Polski.
2. Wywodził się ze stanu szlacheckiego. Ród Sienkiewiczów pieczętował się przepięknym herbem Orszyk.
3. Jego ród wywodził się z litewskich Tatarów. Służyli oni ojczyźnie w szeregach chorągwi juszyńskiej. Przez setki lat jego przodkowie byli wyznawcami Mahometa, dopiero jego pradziad, Michał Sienkiewicz, postanowił przyjąć Chrzest.
4. Za namową rodziców rozpoczął studia na wydziale lekarskim Szkoły Głównej Warszawskiej. Po pewnym czasie przeniósł się na studia prawnicze, a następnie na wydział filologiczno – historyczny.
5. Na studiach Sienkiewicz był bliskim przyjacielem Aleksandra Głowackiego, znanym później pod pseudonimem literackim Bolesław Prus.
6. W 1866 roku otrzymał świadectwo maturalne, na którym oceny bardzo dobre miał tylko z 3 przedmiotów: język polski, historia rosji i polski, geografia powszechna. Pozostałe oceny to 13 dostatecznych.
7. Podczas ostatniego egzaminu w Warszawskim gimnazjum w ciągu godziny napisał pracę za dwóch kolegów oraz własną.
8. Jeszcze przed ukończeniem gimnazjum musiał zarabiać na siebie, utrzymywał się z korepetycji, potem z dziennikarskiej pensji.
9. Był namiętnym podróżnikiem. Swoje wyprawy opisał w „Listy z Ameryki” i „Listy z Afryki”.
10. W 1880 roku napisał nowele pod tytułem „Niewola Tatarska”. Nie wzbudziła ona zachwytu czytelników, ani krytyki. Niepowodzenie nie powstrzymało go od pisania. Wkrótce napisał cenione powieści historyczne: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Krzyżacy”.
11. „Potop” i „W pustyni i w puszczy” autor pisał w odcinkach do gazety. Zdarzyło się, że zapomniał na jakim etapie zakończył pisanie.
12. Miał 3 żony. Każda miała na imię Maria. Maria Babska, Maria Romanowska, Maria Szetkiewicz.
13. W roku 1900 otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa od Uniwersytetu Jagiellońskiego.
14. Był ulubionym pisarzem Gombrowicza, który cenił go m.in. za patriotyzm.
15. Cieszył się niezwykłą popularnością wśród Polaków, ale nie tylko. Nawet podczas podróży zagranicznych meldował się pod obcym nazwiskiem. Zdecydowanie wolał, by ludzie zajmowali się jego książkami niż osobą.
16. Wizerunek Sienkiewicza pojawił się na nominale 500.000 złotych z 1990 roku.
17. Lubił męskie rozrywki: polowania i grę w karty.
18. Filmy na podstawie jego książek osiągały rekordy oglądalności. W 1960 roku film „Krzyżacy” obejrzało ponad 32 milionów widzów.
19. Miał kompleks związany z niskim wzrostem i dziecinnym wyglądem. Być może właśnie dlatego niepokaźnego Pana Michała Wołodyjowskiego uczynił jednym z pierwszoplanowych bohaterów trylogii i najlepszym Szermierzem Rzeczypospolitej.
20. Kontynuację „W pustyni i w puszczy” pt. „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” napisał w 2014 roku Leszek Talko.
21. Anonimowy wielbiciel trylogii ofiarował Sienkiewiczowi 15 tysięcy rubli. Pisarz wezwał ofiarodawcę do cofnięcia darowizny. Kiedy ten nie zgłosił się, pieniądze przeznaczył na fundusz stypendialny. Korzystali z niego m.in. Maria Konopnicka, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkacy.
22. Pierwszy polski Laureat Literackiej Nagrody Nobla. Otrzymał ją w 1905 roku w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.
23. Był członkiem najstarszego Polskiego klubu sportowego-Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
24. Z okazji 25-lecia pracy, w 1900 roku otrzymał od społeczeństwa majątek w Oblęgorku. Stworzył tam szkołę dla dzieci.
25. „Quo vadis” przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. Na podstawie powieści powstały filmy, także sztuki teatralne, opery, oratorium i pantomima