Ciekawostki

Ciekawostki dla Dzieci o Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka
źródło: Witia / Wikipedia

Maria Konopnicka to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej literatury. Urodzona w 1842 roku, w Suwałkach, już jako dziecko zainteresowała się literaturą, szczególnie poezją. Dorosłe życie spędziła w Warszawie, gdzie odnosiła sukcesy jako poetka, prozaiczka, publicystka i tłumaczka.

Konopnicka była nie tylko jednym z najważniejszych polskich poetów, ale również aktywistką społeczną. W swoich dziełach poruszała wiele ważnych tematów, w tym prawa kobiet, biedę i niesprawiedliwość społeczną. Wielu uważa ją za ikonę polskiej kultury.

Jej najbardziej znane dzieła to m.in. „Dym”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Hania”, „Na jagody”, „Pan Balcer w Brazylii”, „Rota”, „Zygmuntowskie czasy”. Wiele z tych utworów stało się kanonicznymi dziełami literatury polskiej.

Konopnicka była również aktywna politycznie. Była członkinią Partii Ludowej, która walczyła o prawa chłopów i robotników. W swoich dziełach często poruszała problemy związane z nierównością społeczną i walką o wolność i równość.

1. Jej mamą była Scholastyka z Turskich, a Ojcem Konopnickiej był Józef Wasiłkowski.

2. Maria miała pięcioro rodzeństwa – jednego brata. i cztery siostry.

3. Przez wiele lat data urodzenia Marii Konopnickiej była owiana sporą tajemnicą, ponieważ pragnęła ona za wszelką cenę odmładzać się.

4. Jarosław Konopnicki, mąż Marii, był od niej starszy o 12 lat. Ich ślub odbył się we wrześniu 1862 roku, a para zamieszkała w Bronowie.

5. W ciągu ośmiu lat trwania małżeństwa, Maria urodziła osmioro dzieci – pięciu synów (w tym bliźnięta) oraz trzy córki.

6. „W górach”, pierwszy poemat Konopnickiej, zdobył wielką aprobatę Henryka Sienkiewicza.

7. Początki pisarki w Warszawie były bardzo wymagające. Mimo że jej kariera nabierała tempa, a kolejne dzieła spotykały się z coraz większym uznaniem, musiała ona dorabiać jako korepetytorka.

8. Maria Konopnicka cieszyła się renomą kobiety niezwykle atrakcyjnej. Miała wielu adoratorów, choć zwykle to oni przywiązali się do niej o wiele bardziej niż pisarka do nich.

9. Konopnicka otrzymała dar narodowy – dworek w Żarnowcu, aby uczcić jej 25-lecie pisarskiej kariery.

10. W 1870 roku miał miejsce literacki debiut Konopnickiej. Wiersz „W zimowy poranek” ukazał się w dzienniku Kaliszanin.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Marii Konopnickiej